İngiliz çok uluslu bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Standard Chartered, sanal bir arsa satın alarak metaverse’i kucaklayan en son büyük şirket oldu.

Londra finans firmasının Hong Kong merkezli bir yan kuruluşu, Mega City olarak bilinen merkezi olmayan bir metaverse platformu olan The Sandbox’taki bir bölgede sanal mülk satın aldı.

Bu hareket, müşterilere benzersiz sanal deneyimler sağlama hedefiyle Standard Chartered’ın risk sermayesi kolu SC Ventures tarafından yönetildi.

Metaverse, internetin bir sonraki versiyonu olarak lanse edilen sanal veya artırılmış gerçeklik başlıkları tarafından erişilen sanal dünyalar için her şeyi kapsayan bir terimdir.

Standard Chartered Hong Kong CEO’su Mary Huen, “Metaverse, internetin evriminde bir sonraki aşama için bir vizyondur ve sürükleyici teknolojilerin kullanımı yoluyla yeni olanaklar ve benzersiz deneyimler getirir” dedi.

“Meta veriye katılımımız, bu yeni platformda mevcut ve potansiyel müşterilerle olan ilişkimizi ve müşteri yolculuklarını iyileştirme yaklaşımımızı yeniden tasarlamamıza olanak tanıyor. Mega City’de sanal arazi satın almak, Hong Kong’daki fiziksel veya sanal varlığımızı güçlendirme vaadimize mükemmel bir şekilde uyuyor.”

SC Ventures başkanı Alex Manson şunları söyledi: “Son birkaç yıldır kripto ve dijital varlıklarda iş modelleri oluşturuyoruz ve meta verinin yükselişini Web3 evriminde kritik bir dönüm noktası olarak görüyoruz.

Facebook’un geçen yıl Ekim ayında Meta olarak yeniden markalaşmasından bu yana, meta evrene olan kurumsal ilgi hızla arttı. Ayrıca metaverse ile ilgili işler için işe alımda bir artışa neden oldu.

Standard Chartered, The Sandbox’ta sanal mülk satın alma konusunda HSBC, JP Morgan ve Adidas’ın beğenisine katılıyor.

Finans, Teknoloji ve Girişimcilik Merkezi, The Sandbox’taki sanal arazi işlemlerinin geçen yıl 267 milyon sterline ulaştığını ve ikinci en büyük metaverse platformu Decentraland’a 84,2 milyon sterlin harcandığını gösteren bir rapor yayınladı.

Metaverse ekonomisinin 2030 yılına kadar 10 trilyon dolara kadar çıkacağını öngören yatırım bankası Citi’ye göre, bu rakamlar inkar edilemez derecede büyük olsa da, meta veri tabanındaki finansmanın sadece bir kısmı olabilir.genel-11