Robinhood CEO’su Vlad Tenev Salı günü yaptığı açıklamada, tam zamanlı çalışanlarının %9’unu işten çıkardığını duyurdu.

Reuters, bu yılın başlarında, Robinhood’un 3.400 çalışanı vardıve bu tam zamanlı ve sözleşmeyi belirtmese de, TechCrunch hesaplamalarına göre bu kesinti yaklaşık 300 kişiyi etkileyebilir gibi görünüyor.

Temmuz 2021’de 38 dolardan halka açılan ABD tüketici yatırım ve ticaret hizmeti şirketi, değerinin hisse başına sadece 10 dolara düştüğü istikrarlı bir düşüşe geçmeden önce hisse başına 85 dolarla en yüksek değerini gördü. Şirket, bugünün ticaretinde %3,75 kaybetti – piyasa bugün genel olarak daha düşüktü – ve işten çıkarma duyurusu ışığında mesai sonrası işlemlerde %5 daha kaybetti.

Robinhood son aylarda bazı olumlu haberler bildirse de (şirket, hisse senedi alım satım saatlerini günde 24 saat faaliyeti destekleme hedefine doğru genişlettiği haberini takiben Mart ayında değerinin %25 arttığını gördü) sayısız olay da oldu. eski tek boynuzlu atta mücadele eder. Örneğin, şirket geçen Kasım ayında milyonlarca kullanıcısını etkileyen bir veri ihlali duyurdu.

Bu ayın başlarında, hem Robinhood hem de kripto şirketi Coinbase’in, piyasalar iyiyken halka açılma avantajına sahip olduğunu ve “halka açıldıkları için şanslı olduklarını” bildirmiştik. Piyasa koşulları sıcakken çıkış yaptılar ve cazip seviyelerde seyredebildiler. O zamandan beri olanlar kontrollerinin dışında, ancak günlük olarak yeniden fiyatlandırıldıkları için göğüslerine zımbalanmış devasa, likit olmayan bir fiyat etiketi yok ve şimdi daha sonraki bir halka arzda yaşamak zorundalar.”

bir blog yazısında bugün Tenev, şirketin son iki yılını “pandemi kilitlenmeleri, düşük faiz oranları ve mali teşvik gibi çeşitli faktörlerin hızlandırdığı hiper büyüme” olarak nitelendirdi. Bu süre zarfında, yedi yaşındaki şirketin “net fonlu hesapları 5 milyondan 22 milyona ve 2019’da ~ 278 milyon dolardan 2021’de 1.8 milyar doların üzerine çıkardığını” söyledi. Müşteri ve pazar taleplerini karşılamak için çalışan sayımızı neredeyse 6 kat büyüttük. o zaman diliminde 700’den yaklaşık 3800’e. ” Tenev, bunun bilançosunda 6 milyar dolar nakitle sonuçlandığını açıkladı.

Herhangi bir şirket gibi, böyle bir büyüme, bu büyümeyi yönetmek için daha fazla iş fırsatı getiriyor, bu da daha sonra çoğaltılan bazı roller ve iş işlevleriyle sonuçlandı.

“Bütün bu faktörleri dikkatlice değerlendirdikten sonra, verimliliği artırmak, hızımızı artırmak ve müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarına cevap verebilmemizi sağlamak için Robinhood’un personeline bu indirimleri yapmanın doğru karar olduğuna karar verdik” diye ekledi.

Zamanlama

Robinhood’ın işten çıkarma duyurusu, şirketin 2022 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal performansını açıklamasının beklendiği tarihten günler önce geldi. Şirketin IR sayfasına göre, Robinhood ilk çeyrek sonuçlarını bildirecek 28 Nisan’da — şirketin çalışanlarının büyük bir bölümünü işten çıkarma kararı, sonuçları sokak beklentilerini karşılamazsa, yatırımcıların gözünden düşmenin önüne geçmenin bir yolu olabilir.

Yahoo Finance ortalamalarına göre analistler, Robinhood’un 355,78 milyon dolarlık gelire karşı ilk çeyrekte hisse başına 0,36 dolar zarar bildirmesini bekliyor.

Robinhood, TechCrunch’ın kapsadığı 2020-2021 tasarrufları ve yatırım patlaması büyük ölçüde azaldıkça değerinin düştüğünü gördü; kredisine göre, şirket patlaması sırasında dış sermayeyi çekmekte çok etkiliydi. Daha az veya belki de olumsuz bir büyüme dönemini nasıl yöneteceği o kadar net değil. Binaen S-1 dosyasınaRobinhood 2021 yılının ilk çeyreğinde 522.2 milyon dolarlık toplam gelir elde etti; bu, şirketin en son çeyreği için mevcut beklentileri karşılamayı başarması durumunda, yıldan yıla negatif bir büyüme oranı kazanacağı anlamına geliyor.

Amerikan tüketici kripto ticaret hizmeti Coinbase’in değeri de bugün normal ticarette keskin bir şekilde düştü ve mesai sonrası ciroda daha fazla zemin kaybetti. Hem Coinbase hem de Robinhood, tüketici kripto ticareti faaliyetinden güçlü bir büyüme gördü. Robinhood düşük performans gösteriyorsa, Coinbase’in kendi bekleyen Q1 sonuçlarına olan yatırımcı güvenini azaltabilir.genel-24