Netflix, 2022’nin ilk çeyreğine ilişkin sonuçlarını 19 Nisan’da açıkladı. Şirket, 200.000 abone kaybı ve borsa değerinde %25’lik bir düşüş yaşadı. Bu sinyallerle karşı karşıya kalan çalışanlarının morali yarıya iniyor.

Netflix çalışanlarının güvenini kaybediyor

Akış devi uzun zamandır Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi işveren olarak kabul ediliyor. Tüketiciler arasında en popüler markalar arasında yer alırken, aynı zamanda rahat bir maaş sunması ile de tanınmaktadır.

aynı kategoride

E3'te Activision Blizzard logosunun yer aldığı bir sahne.

Activision Blizzard’da bir birlik yakında resmen tanınacak mı?

Ancak, açıklanan son üç aylık sonuçlar çalışanların moralini olumsuz etkiledi. 10 yıldaki ilk abone kaybı, çalışanların şirketin uzun vadeli vizyonuna olan güvenini etkiledi. Şu anki kadar Netflix’ten ayrılmak isteyen daha fazla insan olmamıştı, mevcut çalışanların yanı sıra eski çalışanlar da bildirdi Bloomberg geçen hafta.

İşgücünü yeniden düşünmek

Artık yenilmezlik hissine son veren Netflix, Disney +, Amazon Prime ve hatta HBO Max gibi rakiplerine giderek daha çok benziyor. Şu andan itibaren ekiplerinin yönetim maliyetlerine odaklanıyor.

1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kurulan Kaliforniyalı şirket, 2013’ün sonu ile 2021’in sonu arasında 2.000’den 11.000’e yükseldi. İlk günlerinde, onlara piyasada talep edebileceklerinden iki, hatta üç kat daha yüksek bir maaş teklif ederek yetenekleri işe almaya çalıştı.

Mühendislik bölümünde yeniden yapılanma başlamıştır. Akış devinin yatay organizasyon şeması, yukarıda sadece takımlar ve direktörler ile yerini alt ve üst seviye görünümüne bırakacak… Amaç, maaşları seviyeye göre ayarlayarak maliyetleri azaltmak.

Netflix çalışanları tazminat istiyor

Yenilikçi bir bakış açısıyla Netflix, çalışanlarına maaşlarının bir kısmını hisse senedi opsiyonlarına dönüştürme imkanı sunuyor. CEO Reed Hastings, geçen yıl kazandığı 34.65 milyon doların %98’ini hisse senedi opsiyonlarına dönüştürdü.

Şirketin hisse senedi fiyatı %35 düştükten sonra hisse senedi opsiyonları kullanım fiyatının altına düşerek tüm değerlerini kaybetti. İnsanlar onlarca hatta yüzbinlerce dolar kaybetti. O andan itibaren Netflix çalışanları, geçen hafta yaşanan kayıpları telafi etmek için yönetimden yeni hisse senedi ödülleri istedi.

Netflix, toparlanmak için, platformunda reklam uygulamasını göz önünde bulundurarak fiyatlarını artırmaya ve kuruluş ilkelerinden birine geri dönmeye güveniyor. Ayrıca, daha ölçülü bir hızda işe alım yapmayı ve daha düşük masraflara dikkat etmeyi amaçlamaktadır.genel-16