Motorola, yeni ve çok çekici bir teklifle orta sınıf akıllı telefon pazarında tekrar geri döndü. Motorola Edge 30, güncellenmiş özellikleri ve yeni görünümüyle burada, ancak bir yıldan daha kısa bir süre önce piyasaya sürülen öncülü Edge 20’de sevdiğimiz şeyleri koruyor. Ne yazık ki, Edge 30 ABD’de de mevcut olmayacak.

Sadece 449,99 €’luk bir fiyat ve yeni bir kamera sistemi ile Edge 30, iki cihazın teknik özellikler açısından ne kadar yakın olduğunu göz önünde bulundurarak, gözünü Galaxy A53’e dikti. Geçen yıl ilginç tasarım dili ve inanılmaz değeri nedeniyle Edge 30’un selefine övgüde bulunduk. Hala böyle mi? Peki, bu yeni orta sınıf Motorola’nın masaya neler getirdiğine bir bakalım. Ayrıca, Edge 30 ile ilgili tam incelememizi beklerken, makalemizi okuduğunuzdan emin olun.

ki zaten yukarı.

Tasarım ve teşhir

Son olarak, çoğunlukla büyük orta sınıf telefonlarla birkaç yıl sonra, Motorola, Edge serisine daha fazla çeşitlilik getirmeye karar verdi. Geçen yılki cihazın oldukça büyük olduğu ve bu yılki Edge 30 Pro’nun da oldukça büyük olduğu düşünüldüğünde, yeni Edge 30 öncekinden daha küçük, bu iyi bir haber. Motorola Edge 30, 159.38 x 74.236 x 6.79 mm ölçülerinde ve yalnızca 155 g ağırlığındadır. Daha kompakt ve hafif telefonların hayranları sevinmelidir, çünkü bu, Edge 30’un şu anda piyasadaki en ince 5G telefon değil, aynı zamanda en hafiflerinden biri olduğu anlamına gelir. Karşılaştırma için, benzer boyuttaki iPhone 13 174g ağırlığında ve Galaxy A53 189g ağırlığında.

Tasarım açısından, telefon göze hoş geliyor. Tıpkı diğer yeni Motorola cihazlarında olduğu gibi, şimdi daha yuvarlak olan güncellenmiş bir kamera sistemi ile tıpkı selefi gibi parlak bir düz arkaya sahip.

Edge 30 ne kadar ince olduğu için, kameraları gövdeden çok dışarı çıkıyor gibi görünüyor, ancak bu ince rakamı elde etmek için ödenmesi gereken bedel bu. Ayrıca, daha pahalı Pro modelinden farklı olarak Edge 30, bir ekran içi parmak izi tarayıcısına sahiptir. Tahminimizce Motorola, muhtemelen çok ince olduğu için telefonun yan tarafına tarayıcı yerleştiremedi.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok hoş görünen renk seçenekleri de var: Meteor Gray, Aurora Green ve Supermoon Siver. Çok ilginç ve oldukça parlak ve mutlu göründüğü için özellikle ikinci seçeneği seviyoruz.

Telefonun rayları, Motorola’nın kaliteli, birinci sınıf hissi veren plastik olarak tanımladığı malzemeden yapılmış ve muhtemelen telefonun bu kadar hafif olmasının ana nedeni bu. Bu cihazın gerçek hayatta nasıl hissettirdiğini öğrenmek istiyorsanız, bu telefonla ilgili incelememiz için bizi izlemeye devam edin. Parlak arka ve yan kenarları ile Edge 30 muhtemelen oldukça kaygan bir telefon olacak. Yine de sorun değil, çünkü çoğu pazar telefonu paketinin bir parçası olarak koruyucu bir kılıfla alacak. Ekran açısından Motorola Edge 30, FHD+ çözünürlüğe sahip 6,5 inç 144 Hz AMOLED ekrana sahip. Telefonun çerçeveleri çok küçük görünüyor, bu da memnuniyetle karşılanır. Telefon, panelin yenileme hızını 60Hz, 90Hz, 120Hz ve 144Hz arasında otomatik olarak ayarlar, böylece kullanıcı deneyimini optimize ederek pil tasarrufu sağlar.

Motorola Edge 30, IP52 suya dayanıklıdır. Bu, ara sıra su damlalarına dayanabileceği, ancak suya daldırılamayacağı anlamına gelir. Edge 20’den farklı olarak bu yeni model, Dolby Atmos sesini destekleyen stereo hoparlörlere sahiptir. Bu oldukça güzel bir gelişme.

Kamera ve performans

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yeni Motorola Edge 30’da ayrıca yeni bir üçlü kamera sistemi bulunuyor. Quad Pixel teknolojisine sahip 50MP f/1.8 ana kameradan oluşur. Quad Pixel, zorlu fotoğraf koşullarında daha iyi sonuçlar için dört pikseli daha büyük bir pikselde birleştirirken bellekten de tasarruf sağlar.

İkinci kamera, Macro Vision özellikli 50MP f/2.2 ultra geniş bir atıcıdır. Üçüncü kamera 2MP f/2.4 derinlik sensörüdür. Öte yandan ön delikli kamera, Quad Pixel teknolojisine de sahip olan 32MP f/2.4 atıcıdır.

Video açısından, Edge 30, 4K 30fps ve 1080p 30 veya 60fps’de kayıt yapabilir. HD 960fps ağır çekim ayarı da var.

Motorola Edge 30, yeni Snapdragon 778G+ tarafından desteklenmektedir. Bu işlemci 5G özelliklidir ve 8 GB RAM ve 128 GB veya 256 GB genişletilemez depolama ile birleştirilmiştir. Telefon ayrıca Wi-Fi 6E’yi de destekliyor.

Yazılım ve pil

Motorola’nın yeni orta sınıf teklifi, el fenerini açmak için çift kesme gibi markanın yazılım özellikleri ve dokunuşlarıyla kutudan çıktığı haliyle Android 12’yi çalıştırıyor.

Bu telefon ayrıca Motorola ReadyFor platformuna sahiptir. Bu platform, herhangi bir ekranı yalnızca telefonunuzla masaüstü benzeri bir bilgisayara dönüştürmenize olanak tanır, ayrıca Windows 10 PC ile telefon arasında daha kolay dosya aktarmanıza olanak tanır.

Edge 30’un pil boyutunu merak ettiğinize bahse gireriz, özellikle selefinden daha küçük ama aynı derecede ince olduğunu düşünürsek. Pil boyutunda bir azalma olmadığını söylemekten memnuniyet duyuyoruz. Batarya 4.020 mAh, Motorola’ya göre en az bir gün dayanması gerekiyor.

Şarj açısından Edge 30 da oldukça iyi. 33W hızlı kablolu şarj özelliğine sahiptir ve şarj cihazı kutunun içinde gelir. Bu pil boyutuyla Edge 30, yaklaşık bir saat içinde %0’dan %100’e şarj olur.

Fiyat ve müsaitlik

Başta da belirttiğimiz gibi Motorola Edge 30’un Avrupa’daki başlangıç ​​fiyatı 449,99€. Telefon ayrıca önümüzdeki haftalarda Latin Amerika, Asya, Avustralya, Hindistan ve Orta Doğu’da satışa sunulacak.telefon-1