Facebook’un ana şirketi Meta, sosyal medya devinin GIF şirketi Giphy’yi satın almasını engellediği için İngiltere’nin rekabet düzenleyicisine karşı temyiz süreci başlattı.

Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA), Meta’nın geçen yıl Giphy’yi satın almasına son vermesi için ilk emri verdi. Meta, GIF firmasını Mayıs 2020’de satın aldı.

Düzenleyici, anlaşmanın görüntülü reklamcılıktaki rekabeti ortadan kaldırdığını ve bunun Giphy’nin yakın zamanda geliştirilen reklam işinin büyümesine dayalı bir sonuca vardığını söyledi.

New York merkezli Giphy’nin veritabanı, kullanıcıların GIF’leri kendi web sitesi veya uygulaması veya Facebook veya Twitter gibi diğer platformlar aracılığıyla paylaşmasına olanak tanır.

CMA ayrıca Meta’nın Giphy’ye sahip olmasının, Meta’ya ait Facebook, Instagram ve WhatsApp dahil olmak üzere çeşitli platformların rakipleri için GIF’lere erişimi kısıtlamasına izin verebileceği konusunda uyardı.

CMA tarafından verilen ilk karar, İngiltere’nin büyük uluslararası teknoloji devlerini düzenlemesinde büyük bir adım oldu.

Meta’nın avukatları, Giphy’nin reklam platformunun ilk etapta hiçbir zaman önemli bir pazar potansiyeline sahip olmadığını ve bu nedenle pazarı haksız yere kısıtlamadığını savundu.

Meta’nın hukuk ekibinden Daniel Jowell, Meta rakibi Snap’in Giphy’yi satın almak için yaptığı önemli ölçüde daha düşük teklifin, Giphy’nin reklamlarının daha büyük rakiplerle rekabet etme potansiyeline sahip olmadığı yönündeki daha geniş algıyı desteklediğini söyledi.

Snap daha önce Giphy’yi satın almak için 142 milyon dolarlık gayri resmi bir teklifte bulunmuştu; bu, Meta’dan gelen 315 milyon dolarlık teklifin yarısından daha azdı.

Snap, Giphy’nin rakibi Gfycat’i satın aldı.

Jowell, Giphy’nin Meta’ya kıyasla “küçük” gelirinin ve Giphy’nin Birleşik Krallık’taki reklam varlığının eksikliğinin Meta’nın davasını daha da desteklediğini savundu.

Jowell’e göre, Giphy’nin ABD geliri, Meta tarafından yapılan reklam gelirinin %0,05’inden azdı.

Meta’nın bir sözcüsü, “Anlaşmayı engelleme kararı yasalara ve gerçeklere göre yanlış ve kanıtlar CMA’nın sonuçlarını veya çözüm yolunu desteklemiyor” dedi.

Bir CMA sözcüsü Meta’nın argümanlarına yanıt vererek “bu birleşme Meta’nın görüntülü reklamcılık ve sosyal medyadaki önemli pazar gücünü Giphy’nin Birleşik Krallık’ta lider bir ücretsiz GIF ve GIF çıkartması sağlayıcısı olarak konumuyla birleştirdi” dedi.

Sözcü şunları ekledi: “Meta’nın Giphy’yi satmasını talep ederek, dijital reklamcılıkta rekabeti ve yeniliği teşvik ediyor ve rakip sosyal medya sağlayıcılarının Birleşik Krallık tüketicilerinin yararına Giphy’nin hizmetlerine rekabetçi erişim sağlamasını sağlıyoruz.”genel-11