Fonlar ve yatırımcılar ekosisteme büyük miktarlarda sermaye dağıtmaya devam ettikçe kripto piyasası yavaşlama belirtisi göstermiyor. Trendin bugünkü kanıtı: Kripto merkezli bir yatırım firması olan Dragonfly Capital, şirketin yönetici ortağı Haseeb Qureshi’nin TechCrunch’a verdiği demeçte, üçüncü girişim fonunu 650 milyon dolara kapattı.

Diğerlerinin yanı sıra Tiger Global, KKR, Sequoia China, Ivy League bağışları, Invesco, Top Tier Capital Partners ve açıklanmayan bir Güneydoğu Asya devletine ait yatırım şirketi gibi sınırlı ortaklarla fona aşırı talep geldi. Bir şirkete göre, firma başlangıçta 500 milyon dolar toplamayı planlıyordu. dosyalama Ocak 2022’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile.

Dragonfly bugüne kadar neredeyse 60 şirket 2018 ve 2021’de sırasıyla 100 milyon dolar ve 225 milyon dolar için başlatılan önceki fonları aracılığıyla. Dragonfly, yatırımlarını blockchain ve kripto-yerli şirketlerin, protokollerin ve jetonların tüm aşamalarına odaklamayı planlıyor.

Qureshi, “Farklı aşamalarda ve bir şirketin veya protokolün yaşam döngüsü boyunca daha fazla fırsat görüyoruz.” Dedi. “Ayrıca, pazar da çok büyüdü. Yatırım yapmaya ilk başladığımızda, tüm kripto pazarı birkaç yüz milyardı ve şimdi multitrilyonlarda.”

Buna ek olarak, Dragonfly’ın önceki fonlarından bu yana sermaye manzarası önemli ölçüde değişti, dedi Qureshi. “Kriptoların önemi konusunda çok daha fazla anlayış var. Sadece geleneksel VC’lerden veya kripto VC’lerden değil, aynı zamanda bu şeylerin ne kadar önemli olduğunu anladıkları için kripto yatırımlarına giren geleneksel kurumlardan da kripto yatırımlarına çok daha fazla ilgi var.”

Bir yazılım mühendisi olarak çalıştıktan sonra, Qureshi 2017’de “kripto böceği” yakaladı, şaka yaptı. Qureshi, bir yıl içinde, firmasının bilgisayar bilimcilerinden kodlayıcılara kadar bir avuç eski teknisyenden oluşan bir yatırım ekibiyle ilk fonunu başlattığını söyledi.

Qureshi, “Erken aşama kripto teknolojisine yatırım yaparken bu temel teknik bilgiye sahip olmak gerçekten önemli” dedi. “Teknolojiyi anlamadan kriptoya yatırım yapmak, biyolojiyi anlamadan biyoteknolojiye yatırım yapmaya benzer. Yatırım yaptığınız şeyin temel mekaniğini kaçırmış olursunuz.”

Qureshi, kripto topluluğunda ve yatırımcılar arasında oyna-kazan oyun, merkezi olmayan özerk organizasyonlar (DAO’lar) altyapısı ve web3 geliştirici araçları konusunda çok fazla heyecan olduğunu söyledi. Ancak Dragonfly, merkezi olmayan finans, akıllı sözleşmeler, NFT’ler, metaverse ve kripto ekosistemindeki diğer sektörlerin yanı sıra bu alanlara yatırım yapmaya devam edecek.

Qureshi, “Kripto yatırımcısıysanız, işinizin gelecek olacağını düşündüğünüz bir sektörü seçmek olduğunu düşünmüyorum” dedi. “Dürüst gerçek şu ki bilmiyoruz. Gelecek hala yazılmamış. İnsanlar ortaya çıkıp inşa ettikçe, geleceğin nerede olduğunu belirleyecekler. [of crypto] gidiyor.”

Genel olarak, 2022, sermaye yatırımları açısından kripto için başka bir sıcak yıl olmak istiyor. PitchBook’tan alınan verilere göre, geçen yıl kripto şirketleri tarafından 30 milyar doların üzerinde ve 2022’nin ilk dört ayında yaklaşık 13 milyar dolar toplandı.

Ek olarak, bir PitchBook’a göre, risk sermayesi destekli kripto ve blok zinciri şirketleri için geç aşamada para sonrası değerlemeleri ortalama %91 artarak 3.95 milyar dolara yükseldi. rapor. Bu arada, ortalama küresel geç aşama VC değerlemeleri %14 düşerek 697,6 milyon dolara düştü.

Qureshi, kripto sektörünün büyümesinin sadece yatırımcıları değil aynı zamanda şirketleri ve kurumları da etkilediğini belirtti. “[They] Kendilerini nasıl yeniden şekillendireceklerini bulmak için çabalıyorlar ve kripto endüstrisinden gelen bu paradigma değişiminin yaptıklarını ve işlerini nasıl yürüteceklerini nasıl etkileyeceğini anlamaya başlıyorlar.”

Qureshi, “Bütün dünyanın artık bu endüstrinin ne kadar önemli olduğunu anladığı gerçekten açık” dedi. “Geçen yıl olan her şeyden sonra, artık mesele kriptonun bir şey olup olmayacağı meselesi değil.”genel-24