Avrupa’nın en eski ve en iyi film festivallerinden biri olan Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, 1-9 Temmuz tarihleri ​​arasında kendi adını taşıyan Çek şehrinde gerçekleşecek olan 56. edisyonunun unsurlarını Salı günü yayınlanan bir basın açıklamasında yayınlamaya başladı.

KVIFF, yakınlardaki Ukrayna’ya destek gösterisinde, o ülkenin Rusya ile devam eden savaşı nedeniyle yapılamayan Odesa Uluslararası Film Festivali’nin Devam Eden İşler programına ev sahipliği yapacağını duyurdu. “Savaştan zarar gören Ukrayna ile geniş dayanışma, ülkenin şu anda neredeyse durma noktasına gelen kültürel yaşamına desteği de içermelidir.” Hugo RosakKVIFF Sanayi Departmanı başkanı, dedi. “Film festivali olarak Ukrayna sinemasını desteklemenin yollarını bulmaya çalıştık ve anlamlı bir işbirliği biçimi bulmak için Odesa film festivaliyle çalışmayı başardığımız için mutluyuz.” Katma Anna MachuhOIFF genel müdürü, “Ukrayna sinemasını, yeteneğini ve kültürünü dünyaya gösterme fırsatına sahip olduğumuz için onur duyuyoruz.”

KVIFF ayrıca, Çek sinemasındaki seçkin şahsiyetleri tanıyan Başkanlık Ödülünü aktör, oyun yazarı, senarist ve yönetmene vereceğini açıkladı. Boleslav Polivka. Yayın, “Yirmi yıldan fazla bir süredir Bolek Polívka, Çek sinemasında benzer şekilde ayırt edici bir iz bıraktı. En dikkat çekici rolleri, bir rahibin tasvirini içerir. Vladimir Michálek‘s unutulmuş ışık (1996) ona en iyi erkek oyuncu dalında Çek Aslanı ve aynı kategoride Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde bir başka ödül kazandırdı. Daha sonra, en iyi erkek oyuncu dalında bir Çek Aslanı’nı evine götürdü. Bölünmüş Biz Düşüyoruz (yön. Jan Hřebejk2000), en iyi yabancı film dalında Oscar’a aday gösterildi.”

Klasik Çek filmlerinin dijital olarak restore edilmesine düzenli olarak yardımcı olan KVIFF, bu yıl bunu Jaromil Jireš‘ 1969 Çek Yeni Dalgası öne çıkan Şaka (1969), şenlik sırasında da gösterilecek. Filmin dijital restorasyonu, Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali tarafından Ulusal Film Arşivi ve Devlet Sinema Fonu ile işbirliği içinde düzenlendi ve UPP ve Soundsquare’de Ulusal Film Arşivi’nde saklanan orijinal ses ve film negatifleri kullanılarak gerçekleştirildi.

Festival ayrıca, amacı şimdilik sadece Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’dan gelen “yetenekli film yapımcılarını belirlemek” olan KVIFF Talents adlı yıl boyunca sürecek yeni bir girişimi başlatıyor. yüksek düzeyde özgünlüğe sahip uluslararası hırslar.” Seçilen film yapımcıları, geliştirme için finansman, uzmanlardan mentorluk ve projelerini festivalde potansiyel yapımcılara, ortaklara ve yatırımcılara sunma şansı alacak. KVIFF yönetici direktörü, “Program, bölgemizdeki film yapımcılarının daha fazla özgünlük, yaratıcı cesaret ve uluslararası hırsları teşvik eden bulmacanın bir başka önemli parçası olacak” dedi. Kryštof Mucha.sinema-2