Bazı bölgelerin 131 Fahrenheit'e ulaştığını gösteren Hindistan'ın yer sıcaklığının uydu verileri.

Hindistan’da zemin sıcaklıkları 122’nin üzerine çıktı derece Fahrenhayt 12 Nisan 2022’de.
resim: Avrupa Birliği, Copernicus Sentinel-3A

Hindistan’daki insanlar, sıcaklığın 118 derece Fahrenheit’te (48 derece) maksimuma çıkacağı tahmin edilen, kabaran bir sıcak hava dalgası altında terlemeye devam ediyor. Santigrat) Hindistan Meteoroloji Departmanı, önümüzdeki günlerde bir basın bülteninde bugün.

Göre Dünya Sağlık Örgütü, Hindistan’ın sıcak hava dalgası sezonu Mart’ta başlar ve beş veya altı bireysel sıcak hava dalgası olayıyla birlikte Haziran’a (veya bazı durumlarda Temmuz’a) kadar sürebilir. Hindistan’da yüksek sıcaklık başlamak bu ayın başlarında ve veri Copernicus Sentinel-3A uydusundan gelen yer sıcaklıkları 122 derece F (50 derece C) 12 Nisan’da ülkenin bazı bölgelerinde.

İçinde başka bir sürüm Bu ayın başlarından itibaren, Hindistan Meteoroloji Departmanı, Mart 2022’nin Hindistan’ın bir yüzyıldan fazla bir süredir yaşadığı en sıcak Mart olduğunu ve maksimum 91.58 derece F sıcaklık olduğunu açıkladı (33.10 derece C). Quartz India geçen hafta bu sıcaklıkların normal yaşamı bozduğunu bildirdi.

Bir çekçek çekicisi olan Sunil Das, “Sabah 10’dan sonra çalışmak imkansız hale geldi”, Quartz Hindistan’a söyledi. Das, “Saat 10’dan sonra eve dönüyorum ve akşam ısı biraz düştüğünde devam ediyorum” dedi. “Kazançlarımı azalttı ama başka alternatifim var mı?”

Isı dalgaları genellikle ölümcül, özellikle yaşlı, çok genç veya hasta gibi savunmasız insanlar için. Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü diyor insanlar tipik olarak yerel iklimlerine alışırken, aşırı sıcaklık olayları vücudun sıcaklığını düzenleme yeteneğini bozabilir ve potansiyel olarak bitkinlik ve sıcak çarpmasına neden olabilir. 2021’de yapılan bir araştırma, kentsel ısının eşitlendiğini buldu daha tehlikeli mesai.

Isı dalgaları muhtemelen daha kötü ve daha sık iklim değişikliği ile. Geçen yıl, Yunanistan ve Türkiye’de zemin sıcaklıkları 127 derecenin üzerinde Fahrenhaytsüre Pasifik Kuzeybatı ve Kuzey Kutup Dairesi bile rekor seviyelere ulaştı.

Daha: Isı Dalgalarının Arkasındaki Bilimgenel-7