Şirketin Crew Dragon uzay aracını taşıyan bir SpaceX Falcon 9 roketi, NASA astronotları Kjell Lindgren, Robert Hines, Jessica Watkins ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Samantha Cristoforetti ile birlikte NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonuna yaptığı SpaceX Crew-4 görevinde fırlatıldı, Çarşamba 27 Nisan 2022, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde. Kredi bilgileri: NASA/Aubrey Gemignani

bu Uzay X Crew Dragon uzay aracı taşıma NASA astronotlar Kjell Lindgren, Robert Hines ve Jessica Watkins ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Samantha Cristoforetti, Uluslararası Uzay İstasyonuna güvenli bir şekilde yörüngeye ulaştı ve burun kozası açıldı.

Saat 05:30’da NASA, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden lansman sonrası bir haber telekonferansına ev sahipliği yapacak. Brifing katılımcıları:

  • Kathy Lueders, yardımcı yönetici, Uzay Operasyonları Misyon Müdürlüğü, NASA Genel Merkezi
  • Steve Stich, yönetici, Ticari Mürettebat Programı, NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi
  • Joel Montalbano, yönetici, Uluslararası Uzay İstasyonu Programı, NASA Johnson
  • Jessica Jensen, Başkan Yardımcısı, Müşteri Operasyonları ve Entegrasyon, SpaceX
  • Josef Aschbacher, Genel Müdür, ESA

İşte lansmanın detayları:

SpaceX Falcon 9 Roket Mürettebatı-4 Yakıt Doldurma

SpaceX’in tepesinde Crew Dragon bulunan Falcon 9 roketi, 26 Nisan 2022’de Kennedy Uzay Merkezi’nin Fırlatma Kompleksi 39A’da, ajansın SpaceX Crew-4’ün fırlatılmasından önce yakıt ikmali başlarken görülüyor. Kredi bilgileri: NASA

03:14 EDT, 27 Nisan 2022

Crew Dragon uzay aracı için fırlatma kaçış sistemi kuruldu ve Falcon 9 roketinin yakıt ikmali devam ediyor. Fırlatmadan şimdi T-35 dakika uzaktayız ve roket RP-1 (roket sınıfı kerosen) ile yükleniyor. Roketin ilk aşaması da sıvı oksijenle besleniyor ve bundan birkaç dakika sonra ikinci aşama için yakıt ikmali başlayacak.

ABD Uzay Kuvvetleri 45. Hava Filosu’ndaki hava durumu yetkilileri, bu sabahki fırlatma için uygun hava koşullarının %90 oranında olacağını tahmin ediyor. Kalkış 03:52 EDT için hedefleniyor.

SpaceX Falcon 9 Roket Mürettebatı-4 Mürettebat Ejderhası

SpaceX’in tepesinde Crew Dragon bulunan Falcon 9 roketi, 26 Nisan 2022’de Kennedy Uzay Merkezi’nin Fırlatma Kompleksi 39A’da, ajansın SpaceX Crew-4’ün fırlatılmasından önce yakıt ikmali başlarken görülüyor. Kredi bilgileri: NASA

03:32 EDT, 27 Nisan 2022

SpaceX’in Falcon 9 roketinin ikinci aşaması sıvı oksijenle yükleniyor ve her şey hedeflenen 3:52 AM EDT kalkışı için yolunda gidiyor. Crew Dragon uzay aracının içinde NASA astronotları Kjell Lindgren, Robert Hines ve Jessica Watkins ile ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Samantha Cristoforetti bulunuyor. Lindgren ve Cristoforetti daha önce Uluslararası Uzay İstasyonuna seyahat ederken, bu Hines ve Watkins için ilk yolculuk olacak.

SpaceX Falcon 9 Rocket Crew-4 Lansman Öncesi

SpaceX’in tepesinde Crew Dragon bulunan Falcon 9 roketi, ajansın SpaceX Crew-4 fırlatmasından önce 26 Nisan 2022’de Kennedy Uzay Merkezi’nin Fırlatma Kompleksi 39A’da görülüyor. Kredi bilgileri: NASA

03:47 EDT, 27 Nisan 2022

Mürettebat tarafından Freedom olarak adlandırılan SpaceX Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay aracının kalkışı artık sadece beş dakika uzaklıkta. Her şey programa göre ilerliyor ve Crew-4’ün fırlatılması için her şey yolunda görünüyor!

03:53 EDT, 27 Nisan 2022

Kalkışımız var! EDT sabah 03:52’de, SpaceX Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay aracı Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde sabah gökyüzünü aydınlattı ve başlangıçta Crew-4 astronotları Kjell Lindgren, Robert Hines ve Jessica Watkins ve Samantha Cristoforetti’yi gönderdi. Uluslararası Uzay İstasyonuna 16 1/2 saatlik bir yolculuk.

Sadece bir dakika içinde yaklaşan roket, roket üzerindeki en yüksek mekanik stres anı olan Max Q’dan geçecek. Bunu takiben Falcon 9’un birinci ve ikinci aşamaları ayrılacak.

03:56 EDT, 27 Nisan 2022

Falcon 9 roketinin ilk aşaması, MECO olarak bilinen ana motor kesme noktasına ulaştı ve birinci ve ikinci aşamalar ayrıldı. İkinci aşama Crew Dragon’u uçuşunda taşımaya devam ederken, roketin ilk aşaması Atlantik Okyanusu’nda konuşlanmış bir drone gemisine hedefli bir iniş girişiminde bulunacak.

03:57 EDT, 27 Nisan 2022

Mürettebat-4 Komutanı Kjell Lindgren’den yörüngenin nominal olduğuna dair bir çağrı geldi ve ilk etap inişe başladı. Falcon 9 roketinin ikinci aşaması, kasıtlı olarak kapatılmadan önce önümüzdeki birkaç dakika boyunca yanmaya devam edecek.

4:02 EDT, 27 Nisan 2022

Falcon 9 roketinin ikinci aşama motorlarının kapatılması tam zamanında gerçekleşir ve Crew Dragon artık yörüngededir. Birazdan roketin ilk aşaması Atlantik Okyanusu’ndaki “A Shortfall of Gravitas” adlı insansız hava aracına inmeye çalışacak.

SpaceX Falcon 9 Mürettebat-4 Roket İnişleri

SpaceX’in Falcon 9 roketinin ilk aşaması, 27 Nisan 2022’de NASA’nın SpaceX Mürettebat-4 görevinin başlatılmasının ardından Atlantik Okyanusu’ndaki “A Shortfall of Gravitas” drone gemisine indi. Kredi: NASA

04:03 EDT, 27 Nisan 2022

SpaceX’in Falcon 9 roketinin ilk aşaması, şirketin Atlantik Okyanusu’nda konuşlu “A Shortfall of Gravitas” adlı drone gemisine başarıyla indi. Bugünkü görev için kullanılan roket, daha önce SpaceX’in Haziran 2021’deki 22. ticari ikmal görevinde ve Crew-3’ün Kasım ayında Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatılışında uçmuştu.

4:05 EDT, 27 Nisan 2022

SpaceX’in Crew-4 astronotları tarafından Freedom olarak adlandırılan Crew Dragon uzay aracı, Falcon 9 roketinin ikinci aşamasından başarıyla ayrıldı ve şu anda kendi başına uçuyor.

Uzay aracı güvenli bir şekilde yörüngeye ulaştı ve burun konisi açıldı. NASA astronotları Kjell Lindgren, Robert Hines ve Jessica Watkins ile ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Samantha Cristoforetti’nin şu andan itibaren 16 saatten biraz fazla bir süre sonra, 27 Nisan’da EDT saat 20:15’te Uluslararası Uzay İstasyonuna varmaları planlanıyor.uzay-2