Google yayılmaya başladı veri güvenliği konusundaki yeni bölümü oyun mağazasında android kullanıcıları için. Bu yeni bölüm, uygulama geliştiricilerinin kullanıcıları nasıl veri topladıkları, bu verilere kimlerin erişimi olduğu ve hangi verilerin toplandığı hakkında bilgilendirmelerini gerektirecek.

Kullanıcılar ayrıca geliştiricinin güvenlik uygulamalarını küresel bir güvenlik standardına göre değerlendirip değerlendirmediğini, uygulamanın Google Play’in gizlilik politikasına bağlı olup olmadığını ve güvenlik uygulamaları hakkında daha ayrıntılı bilgileri öğrenebilecek. verilerinin silinmesi.

Google ayrıca geliştiricilerin, uygulamalarının özelliklerini veya veri işleme uygulamalarını güncellerken veri güvenliği bölümlerini incelemelerini isteyecektir.

Kişisel verilerinizin kullanımını izleyin

“Hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için, bir uygulama tarafından toplanan verileri ek bağlam olmadan görüntülemek yeterli değil. Kullanıcılar, verilerinin hangi amaçla toplandığını ve geliştiricinin bunları üçüncü taraflarla paylaşıp paylaşmadığını bilmek istiyor”, Google’ı bir Blog yazısı.

“Ayrıca kullanıcılar, geliştiricilerin bir uygulamayı indirirken verilerini nasıl koruduğunu anlamak istiyor. Bu nedenle, geliştiricilere hangi verilerin toplandığını ve ne için kullanıldığını netleştirmek için veri güvenliği bölümünü tasarladık. Kullanıcılar ayrıca uygulamanın çalışması için bu verilere ihtiyaç duyup duymadığını veya bu veri toplamanın isteğe bağlı olup olmadığını görebilir. »

Bu yeni bölümün kullanıma sunulması çoktan başladı, ancak geliştiricilerin gerekli bilgileri doldurmak için 20 Temmuz’a kadar süreleri var.

Google verilerinizi daha iyi korur

Google ayrıca Android kullanıcılarını şu adrese gitmeye teşvik ediyor: Ayarlar > Gizlilik > Gizlilik Panosu verilerinin kullanımını daha iyi izlemek için. Bu gösterge panosu, konum verilerinin, mikrofonun, kameranın kullanımına ilişkin uygulamaların yetkilerinin yönetilmesini ve aynı zamanda hangi uygulamanın hangi verilere ne zaman eriştiğinin bilinmesini sağlar.

Bu yeni veri koruma gereksinimleri, Google’ın 100.000’den fazla indirilen kötü amaçlı bir uygulamayı Play Store’dan kaldırmasından bir ay sonra gelir. Güvenlik araştırmacıları daha sonra uygulamanın akıllı telefon kullanıcılarının Facebook kimliklerini toplayabildiğini bildirdi.

Geçen ay Google, Play Store’da uygulamaları olan geliştiricilere kötü davrandığı için Paris Ticaret Mahkemesi tarafından 2 milyon euro para cezasına çarptırıldı.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15