Şirket kısa süre önce sürücüsüz robotaksi operasyonlarını San Francisco’da halkın kullanımına açtı. Şu anda şehrin %70’ini kapsıyor ve yakın gelecekte haftanın yedi günü, günde 24 saat San Francisco’nun tamamında faaliyet göstermeyi hedefliyor. Cruise’un kurucu ortağı ve CEO’su Kyle Vogt, brifing sırasında, Cruise’un California Kamu Hizmetleri Komisyonu’ndan nihayet eyalette robotaksi hizmetleri için ücret almaya başlayabilmek için ihtiyaç duyduğu son izin için gerçekten başvurduğunu doğruladı.

“Bunun, hem kişisel araç sahipliği için uzun vadede, hem de erken müşteri geri bildirimlerine dayalı olarak, kısa vadede araç çağırma türü işletmeler için oldukça yıkıcı olacağına inanıyoruz ve şu anda çılgınca emin olmaya odaklanmış durumdayız. erken müşterilerimizi memnun ediyoruz ve yolun aşağısında gerçekten güçlü bir iş için temel oluşturuyoruz,” dedi Vogt.

Geçen ay GM, SoftBank Vision Fund 1’in şirketteki hisse sahipliğini 2.1 milyar dolara satın alarak Cruise’daki mülkiyet hissesini genişletti. Bunun da ötesinde, otomobil üreticisi Cruise’a 1,35 milyar dolar daha yatırım yaparak toplam hissesini yaklaşık %80’e çıkardı ve GM bunun paydaşları için daha fazla değer sağlayacağını söyledi.

Jacobson, GM’nin Salı günü yaptığı 1Ç 2022 kazanç çağrısı sırasında, Cruise’daki artan sahiplik yüzdesinin gelir vergisi amaçları için bir yeniden konsolidasyonu tetiklediğini ve GM’nin beklenen tam yıl düzeltilmiş efektif vergi oranını üç yüzde puanıyla yaklaşık %20’ye düşürdüğünü söyledi. Bu tutarsızlığı gidermek için otomobil üreticisi, tam yıl EPS seyreltilmiş düzeltilmiş rehberliğini 0,25 dolar artırdı.

Jacobson, GM’nin Cruise’u uzun vadede muazzam bir para üreticisi olarak gördüğünü belirterek, “Bu işlem, büyük büyüme fırsatlarını yönlendiren işletmelere yatırım yapmak için sermaye tahsisi önceliklerimizle doğrudan uyumludur” dedi.

Düzeltme: Bu makale, Cruise’un Q1 2022 ve Q1 2021’deki doğru kayıplarını yansıtacak şekilde güncellendi.genel-24