üç gün önce elon musk satın almayı kabul etti heyecandünyanın en zengin adamı Bill Gates’in bir fotoğrafını tweetledi ve karnıyla dalga geçmek için kaba bir cinsel terim kullandı.

Şakacı, agresif ve çoğu zaman çocuksu olan Musk’ın geçmişteki tweetleri, sosyal medyayı, incitmekten korkmayan küstah bir milyarder olarak kamuoyundaki imajını oluşturmak için nasıl kullandığını gösteriyor. Ayrıca Musk’ın sahip olmayı umduğu platformu nasıl yöneteceğine dair ipuçları da verebilirler.

Sosyal medya üzerine araştırma yapan ve yakın zamanda Musk’ın tweet’lerini öğrencileri için okuma materyali olarak atayan Syracuse Üniversitesi profesörü Jennifer Grygiel, “Yayın akışına bakın: Her yerde. Düzensiz. Bazen oldukça aşırı” dedi. “Onu, meydanı kurtarmak için kontrol altına alacak bir tür isyancı lider olarak resmediyor. Bu onun inşa ettiği bir efsane.”

Musk, 2009’da Twitter’a katıldı ve şu anda 85 milyondan fazla takipçisi var – herhangi bir hesapta yedinci ve herhangi bir iş lideri için en yüksek. Pazartesi günü Twitter için 44 milyar dolar ödemeyi kabul etmeden önce siteyi satın alma konusunda derin düşüncelere dalmıştı.

Musk bir tweet’te, “Umarım en kötü eleştirmenlerim bile Twitter’da kalır, çünkü ifade özgürlüğü bu demektir” dedi.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su olarak Musk, Twitter hesabını ticari duyurular yapmak ve girişimlerini tanıtmak için kullanıyor. Teknoloji ve ticaret hakkında derin düşüncelere daldı, ancak aynı zamanda kadınların göğüsleri hakkında şakalar yayınladı ve bir zamanlar Kanada başbakanını Hitler ile karşılaştırdı. Mart 2020’de “Koronavirüs pandemisi aptalca” tweetinde yaptığı gibi, düzenli olarak küresel olaylara ağırlık veriyor.

Ayrıca bu hesabı, Tayland’da bir mağarada mahsur kalan çocukları kurtarmak için çalışan bir dalgıcın pedofilin kısaltması olan “pedo” olarak adlandırması gibi eleştirmenlere karşılık vermek için de kullandı. Dalgıç daha önce Musk’ın çocukları kurtarmak için bir denizaltı kullanma önerisini eleştirmişti. Dalgıç tarafından açılan hakaret davasını kazanan Musk, daha sonra “pedo”nun “pedofil” olarak yorumlanmasını asla amaçlamadığını söyledi.

Birkaç yıl önce, yazılım mühendisi Cher Scarlett, Musk’ın mağara olayını ele alış biçimini eleştirdikten sonra, teknoloji milyarderi karşılık verdi ve kısa süre sonra Musk’ın düzinelerce çevrimiçi hayranı tarafından taciz edildi. Daha sonra gönderileri sildi, ancak Scarlett çok fazla nefret dolu mesaj aldığı için hesabını kilitlemek zorunda kalmadan önce değil.

“İfade özgürlüğünü korumak için Twitter’ı satın almak istediğini iddia eden birinin bu kadar ince bir cilde sahip olması benim için ironik” dedi. “O çok zeki bir adam ve kendisini eleştiren insanlara cevap verdiğinde ne yaptığını biliyor. Bana göre bu ifade özgürlüğünü savunmak değil, ifade özgürlüğünü silahlandırmaktır ve bence bu platforma sahip olarak yapacağı şey bu.”

On dokuz yaşındaki Jack Sweeney, Musk’ın jetinin hareketlerini takip eden otomatik bir Twitter hesabı oluşturduğunda Musk’ın dikkatini çekti. Musk, hesabı çekmesi için Sweeney’e 5.000 dolar teklif ederek yanıt verdi. Sweeney reddettiğinde Musk onu Twitter’da engelledi.

Sweeney, Musk’ın devralınması onaylanırsa siteden tamamen atılacağından endişe ettiğini söyledi. Ancak Musk’ın ifade özgürlüğü mutlakiyetini sevdiğini ve bunu anlamasını umduğunu söyledi.

Sweeney, “Daha açık hale getirecek ve bence bu iyi bir şey” dedi.

Musk’ın Twitter kullanması kendi şirketlerinde de sorunlar yaşanmasına neden oldu. Örneğin, bir Ağustos 2018 tweet’inde Musk, Tesla’yı hisse başına 420 $ karşılığında özel olarak almak için finansmana sahip olduğunu iddia etti, ancak bir mahkeme bunun doğru olmadığına karar verdi. Bu, Musk’ın hala savaştığı bir SEC soruşturmasına yol açtı.

Daha yakın zamanlarda Musk, Twitter’da %5 hisse aldığını açıklamasını gerektiren SEC kurallarını ihlal etmiş görünüyordu; bunun yerine %9’dan fazla olana kadar bekledi. Uzmanlar, bu sorunların Twitter’ı satın almasını etkileme olasılığının düşük olduğunu söylüyor.

Geçen yıl bir başka federal kurum olan Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu, Musk’a yetkililerin yasadışı bir şekilde United Auto Workers sendikasına katılan Tesla çalışanları için hisse senedi opsiyonlarını kesmekle tehdit ettiğini söylediği bir tweet’i silmesini emretti.

Grygiel, bu tweetlerin Musk’ın küstah bir yabancı, bir işçi milyarderi olarak itibarını pekiştirdiğini söyledi. Ancak bu, 200 milyondan fazla kullanıcısı olan bir sosyal medya platformunu yönetecek donanıma sahip olduğu anlamına gelmiyor, diye ekledi profesör.

Grygiel, “Belki de yakmak istiyordur,” dedi. “Bilmiyorum. Ama kimsenin bu tür bir güce sahip olmaması gerektiğini gösterdiğini biliyorum.”

FacebookheyecanLinkedin
genel-9