Yeni bir rapora göre Bitcoin, kripto varlığını yasal ihaleye çıkaran ilk ülke olan El Salvador’da mücadele ediyor. ABD merkezli kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’na göre, işletmeler arasında BTC’nin zaman içinde ana akım çekiş kazanacağına dair iyimserlik olmasına rağmen, El Salvador’daki insanların çoğu kripto ödemelerini özgürce kabul etmedi. Eylül 2021’de El Salvador, insanların tüm işlemler için ABD dolarının yanı sıra Bitcoin kullanmasına izin veren dünyadaki ilk ülke oldu.

Araştırmacılar Fernando E. Alvarez, David Argente ve Diana Van Patten, El Salvador’daki 1.800 hane ile Bitcoin alışkanlıkları hakkında yüz yüze görüştüklerini söylüyorlar. başlıklı raporlarına “Kripto Para Birimleri Para Birimi mi? El Salvador’da Yasal İhale Olarak Bitcoin,” “Günlük işlemler için Bitcoin kullanımının düşük olduğunu ve bankacı, eğitimli, genç ve erkek nüfus arasında yoğunlaştığını” iddia ediyor.

Orta Amerika ülkesindeki katılımcıların yalnızca yüzde 20’sinin devlet destekli cüzdanı Chivo’yu indirdikten sonra kullandığını ekliyor. Ve bunu kullananlar arasında, rapora göre, sadece yüzde 10’u daha az nakit harcıyor ve yüzde 11’i daha az banka veya kredi kartı kullanıyor.

Raporda ayrıca, “Chivo cüzdanının vergi ödemek veya havale göndermek için kullanıldığına dair bir kanıt bulunmadığını” da belirtiyor – Salvador hükümetine göre Bitcoin yasasının ilk etapta kabul edilmesinin önemli bir nedeni.

El Salvador vatandaşları geçen yıl Chivo’yu indirmeye teşvik edildi ve kayıt ödülü olarak 30 $ (kabaca 2.300 Rs) değerinde Bitcoin verildi. Rapor, ankete katılanların çoğunun Bitcoin’i harcadığını ve cüzdanı kullanmayı bıraktığını söylüyor.

Raporda, “Ayrıca, ortalama olarak tüm satışların yalnızca yüzde 4,9’unun Bitcoin’de ödendiğini ve işletmelerin yüzde 88’inin Bitcoin’deki satışlardan elde edilen parayı dolara dönüştürdüğünü ve Chivo Cüzdan’da Bitcoin olarak tutmadığını belgeliyoruz.” , ayrıca ankete katılan işletmelerin yalnızca yüzde 20’sinin Bitcoin’i ödeme olarak kabul ettiğini bildirdiğini vurguladı.

Bununla birlikte hükümet, Bitcoin baskısının zamanında olumlu sonuçlar alacağından emin. Kasım 2021’de Başkan Nayib Bukele, yıllık yüzde 6,5 kuponu olan tahvillerin satışıyla finanse edilen bir “Bitcoin City” inşa etmeyi planladığını duyurdu. Daha sonra fonların yarısının Bitcoin biriktirmek için kullanılacağını, geri kalanının ise jeotermal enerjiyle çalışan altyapı ve Bitcoin madenciliği için ayrılacağını belirtti.

Bu yılın başlarında El Salvador, bloke hesaplar, yetkisiz ödemeler ve başarısız işlemler de dahil olmak üzere devlet tarafından işletilen Bitcoin cüzdanındaki bir dizi sorunu düzeltmek için Chivo kripto cüzdanını yeniden başlatmaya karar verdi.

Chivo cüzdanı, Eylül 2021’de piyasaya sürülmesinden bu yana teknik sorunlarla karşı karşıya kaldı ve hükümet, cüzdanın ileriye dönük olarak daha iyi bir teknoloji altyapısı sağlamaya yardımcı olmak için ABD merkezli AlphaPoint şirketinde bağlantı kurduğunu doğruladı.
genel-8