Çok yakındı, artık resmileşti: Twitter Yönetim Kurulu oybirliğiyle Elon Musk’ın teklifini kabul etti. Dünyanın en zengin adamı, dünya çapında yaklaşık 217 milyon kullanıcısı olan en popüler sosyal ağlardan birine sahip.

Her şey bir aydan az bir sürede değişti

Milyarder, Nisan ayının başında ana hissedar olana kadar, sosyal ağdaki hisseleri biriktirerek yılın başında mürekkebi dökmeye başladı. Buna yanıt olarak, Twitter CEO’su Parag Agrawal, Musk’ı platformun yönetim kuruluna katılmaya davet etti, bu teklifi tamamen satın alma ve özel hale getirme hırsını göstermeden hemen önce reddetti. Hatırlatmak gerekirse, Twitter 2013’ten beri halka açık bir şirkettir.

aynı kategoride

Donald Trump bir mitingde.

Elon Musk’ın Twitter’ı ele geçirmesinin siyasi sonuçları

Başlangıçta birçok kişi Musk’ın iddialarını sadece bir fantezi olarak görürken, SpaceX ve Tesla’nın CEO’su, teklifini Morgan Stanley ve diğer finansal kurumlardan kişisel yatırımlarla finanse etmek için hızla mümkün olan her şeyi yaptı. Şirketin hissedarları onu caydırmaya çalıştı, ancak 25 Nisan Pazartesi günü Elon Musk, sonunda 44 milyar dolara satın aldığı sosyal ağın Yönetim Kurulu ile bir anlaşmaya vardı.

Musk’ın Twitter’ı satın alma dürtüsü yeni değil; Zaten 2017’de bir dizi tweet’te ilan etti “ twitter’ı seviyorum ve kurtuluşunun bedelini sordu.

Twitter değişecek

Normalde devir yıl sonuna kadar tamamlanacak ve Musk’ın diğer şirketleri tamamen farklı alanlarda faaliyet gösterdiği için yetkililerle çok fazla sorun yaşamaması gerekiyor. Platform vizyonunu yerine koyarsa, ikincisi derinlemesine değişmelidir.

İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin temelidir ve Twitter, insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital kamusal meydandır. Ayrıca ürünü yeni özelliklerle geliştirerek, güveni artırmak için algoritmaları açık kaynak yaparak, spam robotlarını yenerek ve tüm insanların kimliğini doğrulayarak Twitter’ı her zamankinden daha iyi hale getirmek istiyorum. Twitter’ın muazzam bir potansiyeli var. Yayınlamak için şirket ve kullanıcılarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum Musk, tam olarak Twitter’da yayınlanan bir basın açıklamasında dedi.

2020’den ve Covid-19 pandemisinin ortaya çıkışından bu yana Twitter, yanlış bilgilendirme ve nefret dolu içerikle mücadele etmek için birçok aracı devreye soktu, bu araçlar genellikle onları ifade özgürlüğüne karşı değerlendiren muhafazakarlar tarafından eleştiriliyor. Elon Musk ise ifade özgürlüğünü savunduğunu iddia ediyor. mutlak “, sosyal ağın başına gelmesi bu nedenle platformda engellenen kişilerin geri dönüşü gibi çok önemli etkilere sahip olabilir.

Bahsedilen ilk kişi, elbette, 6 Ocak 2021’de Capitol’ün ele geçirilmesinin ardından sosyal ağdan kalıcı olarak yasaklanan Donald Trump. Trump, kendi ağı olan Truth Social’a odaklanmak için Twitter’a geri dönmeyeceğini zaten söylediyse, Kendisini temsil edeceğini garanti ettiği 2024 cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olması durumunda hesabını geri almak isteyeceğinden şimdiden şüphelenebiliyoruz. Eski cumhurbaşkanı, Elon Musk’ı satın almasından dolayı da selamladı ve ona ” iyi adam “.

Çok karışık reaksiyonlar

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, platformun ortaya çıkmasından mutlu olduğunu söyledi” halka açık konuşmaya hizmet etmeye devam et “inanmasa bile” birisi twitter’a sahip olmalı veya twitter’ı yönetmeli “. Hatırlatıcı olarak, geçen Kasım ayında şirketin CEO’su olarak görevinden ayrıldı. ” Yine de bir işletme olma sorununu çözmek için Elon güvendiğim tek çözüm. Bilincin ışığını genişletme görevine güveniyorum. “, ekledi.

Birkaç insan hakları derneği de bu satın almayla ilgili endişelerini dile getirdi. Uluslararası Af Örgütü bir Twitter ileti dizisinde şunları söyledi: “ Twitter’ın kullanıcıları korumak için tasarlanmış politikaların ve mekanizmaların uygulanmasını zayıflatmak için yapabileceği herhangi bir eylemden endişe duyuyoruz. İhtiyacımız olan son şey, kullanıcılara, özellikle de kadınlar, ikili olmayan insanlar ve diğerleri de dahil olmak üzere orantısız bir şekilde en çok etkilenen kişilere yönelik şiddet içeren ve küfürlü konuşmalara kasıtlı olarak göz yuman bir Twitter. “.

Irk ayrımcılığıyla mücadele eden bir Amerikan sivil haklar örgütü olan Ulusal Renkli İnsanların Gelişimi Derneği (NAACP) ile aynı hikaye: “ Yanlış bilgi, yalan haber ve nefret söyleminin Twitter’da YERİ YOKTUR. 45’in (Editörün notu: Donald Trump, Amerika Birleşik Devletleri 45. Başkanı) platforma dönmesine izin vermeyin. Twitter’ın nefret söylemi veya demokrasimizi alt üst eden yalanlar için bir petri kabı haline gelmesine izin vermeyin “dedi dernek.

Politikacılar arasında, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Cumhuriyetçiler haberi büyük bir coşkuyla karşıladılar; Senatör Marsha Blackburn, anlaşmayı “bir ifade özgürlüğü için teşvik “. Demokratik tarafta, eğilim daha temkinli. Biden yönetimi gerçekten de sosyal ağları çok daha fazla düzenlemeye çalışıyor, çünkü özellikle toplum üzerindeki etkileri çok büyük.

Bu Pazartesi, Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki gazetecilere verdiği demeçte Joe Biden’ın ” uzun zamandır büyük sosyal medya platformlarının gücü konusunda endişeli “. Bu arada Demokrat Senatör Elizabeth Warren, satın almanın “ demokrasimiz için tehlikeli » ve bir servet vergisi lehinde tartışıyor ve « Big Tech’i sorumlu tutmak için katı kurallar “.

Twitter’danDijital Geçiş ve Elektronik İletişimden Sorumlu Devlet Bakanı Cédric O, Musk’ın Twitter ile olan tutkularının “ilginç” olduğuna dair güvence verdi, ancak Dijital Hizmetler Yasası’nın “ ve dolayısıyla yanlış bilgi, çevrimiçi nefret vb. ile mücadele etme yükümlülüğü. – sahibinin ideolojisinden bağımsız olarak geçerli olacaktır “.

Endişelenmeli miyiz?

Sosyal ağların toplum üzerinde önemli bir etkisi olduğundan, bu devralmanın birçok soruyu gündeme getirdiği kesindir. Çünkü Musk, ifade özgürlüğünü kesinlikle savunmak istediğini iddia ediyorsa, geçmişte Twitter kullanıcılarının kendisini eleştirmesini engellemekten çekinmedi. Ayrıca platformu, şirketlerinden biri hakkında kendisini eleştiren gazetecileri korkutmak için kullandı.

Belirtildiği gibi Bloomberg, Musk’ın teklifi, Twitter’ın ekonomik olarak devralınmasından daha fazlası gibi görünüyor. Farklı bir güç elde etmeyi hedefliyor gibi görünüyor: dünyanın en büyük sözcülerinden birinin kontrolü ve kendi özgürlükçü ideolojisini ılımlılık ve dezenformasyon sorunlarına dayatma yeteneği. Buna ek olarak, medya Elon Musk’ın sosyal ağı diğer işlerine yardımcı olmak için kullanabileceğini belirtiyor, örneğin ” Tesla, elektrikli araçları için federal vergi kredilerini geri getirmeye çalışıyor ve Trump yeniden seçilirse, platformdaki hesabını geri yüklemek onun çıkarınadır.

dan bir gazeteci New York Times raporlar pek çok Twitter çalışanının yapmadığı ” Elon Musk tarafından yönetilen bir şirkette çalışmak istemiyorum “. Ona göre, milyarderin ideolojisiyle hiç uyuşmayan çalışanlarla, firma saflarında panik zamanı. İkincisi, hafta boyunca çalışanlarla bir soru-cevap oturumuna gireceği büyük bir toplantıya katılmalıdır.genel-16