Biden yönetimi, ABD Kongresi’ni federal ve yerel yönetimlerin ABD’de artan bir güvenlik endişesi ve baş belası haline gelen dronların alçakça kullanımına karşı önlem alma yetkisini genişletmeye çağırdı.

Pazartesi günü Beyaz Saray yayınlandı hava sahalarında uçan dronları takip edebilecek ve izleyebilecek ajansların sayısını artırma çağrısında bulunan bir eylem planı. Federal ve yerel yetkililerin satın alabileceği ABD hükümeti tarafından yetkilendirilmiş tespit ekipmanlarının bir listesinin oluşturulması ve dronların kötü niyetli kullanımına karşı koymak için bir ulusal eğitim merkezi oluşturulması çağrısında bulunuyor.

Beyaz Saray yaptığı açıklamada, Kongre’nin “hükümetin ve kolluk kuvvetlerinin Amerikan halkını ve hayati güvenlik çıkarlarımızı korumasını engelleyen mevcut yasa ve politikalardaki kritik boşlukları kapatmak için yasaları kabul etmesinin” kritik olduğunu söyledi.

Federal Hükümet çapında odak, Federal Havacılık İdaresi’nin 2024 yılına kadar ABD’de 2 milyondan fazla insansız hava aracının dolaşımda olacağını öngörmesi ve karıştırma sistemleri de dahil olmak üzere algılama ve azaltma teknolojilerinin mevcudiyetinin mevcut yasalara göre sınırlı olması nedeniyle ortaya çıkıyor.

Beyaz Saray planı, İç Güvenlik, Adalet, Savunma, Enerji departmanlarının yanı sıra sınırlı durumlarda Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve NASA için mevcut karşı drone yetkilerinin genişletilmesi çağrısında bulunuyor. Teklif ayrıca eyalet, yerel, bölgesel ve aşiret yasa uygulama kurumları ve kritik altyapı sahipleri ve operatörleri için drone tespit yetkilerini genişletmeyi amaçlıyor.

Teklif ayrıca, az sayıda eyalet, yerel, bölgesel ve aşiret kolluk kuvvetlerinin Adalet Bakanlığı ve İç Güvenlik gözetimi altında insansız hava aracı tespit ve azaltma operasyonlarında yer alması için altı yıllık bir pilot program oluşturulması çağrısında bulunuyor.

Şu anda, hiçbir eyalet veya yerel kurum böyle bir yetkiye sahip değildir.

DHS Sekreteri Alejandro Mayorkas, yönetimin yasama tavsiyelerinin “DHS ve ortaklarımızın halkı, Başkanı ve diğer üst düzey yetkilileri, federal tesisleri ve ABD kritik altyapısını kötü niyetli saldırılardan kaynaklanan tehditlerden korumak için gerekli yetkilere ve araçlara sahip olmalarını sağlamak için hayati önem taşıdığını” söyledi. ve dronların yasadışı kullanımı”.

ABD’de drone’lar, kolluk kuvvetleri, tarımsal kullanım, ticari fotoğrafçılık ve hobiler için giderek daha yaygın ve kullanışlı araçlar haline geldi. Ancak artan endişeler de var.

Ocak 2019’da, Newark Liberty Uluslararası Havaalanı, yakınlarda potansiyel bir drone görülmesinin ardından bir saatten fazla bir süre tüm inişleri durdurdu ve uçakları yönlendirdi. Kaçakçılar, ülkeye yasadışı uyuşturucu taşımak için insansız hava araçlarını kullandılar. Ve Major League Baseball, özel sektöre ait insansız hava araçlarının bir oyun alanına uçtuktan sonra oyunların ertelendiği 2020’den bu yana birkaç olay yaşadı. 2015 yılında, Beyaz Saray arazisine drone’ların düştüğü iki ayrı olay yaşandı.

Federal ve yerel yetkililer, drone’ların cep telefonları ve uyuşturucular da dahil olmak üzere kaçak malları hapishanelere sokmak için de kullanıldığını söylüyor.

Ulusal güvenlik yetkilileri, geçtiğimiz Kasım ayında Irak Başbakanı Mustafa el-Kadhimi’ye yönelik başarısız suikast girişiminde ve Ağustos 2018’de Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro’ya yapılan saldırıda insansız hava araçlarının kullanımını “oldukça rahatsız edici” buldular. Pazartesi günkü resmi duyuru öncesinde anonimlik durumu.

Karşı drone planı, federal hükümet genelinde algılama ve azaltma teknolojisinin araştırma, geliştirme, test etme ve değerlendirmesini koordine edecek bir mekanizma kurulmasını gerektiriyor.

Beyaz Saray ayrıca, insansız hava araçlarının yasal ve yasa dışı kullanımları için standartlar belirleyen ve diğer ülkelerle insansız hava araçları teknolojilerinde işbirliğini destekleyen bir ceza yasası çıkarmak için Kongre ile birlikte çalışmak istediğini söyledi.
genel-8