NASA, projelere bağlı bilim insanlarını memnun edecek bir hareket olan bir dizi aktif gezegen bilimi misyonunu genişletmeye karar verdi.

Uzay ajansı, en eskisi 20 yıldan uzun bir süre önce fırlatılan uzay aracının, “bilimsel üretkenlikleri ve güneş sistemi ve ötesi hakkındaki bilgimizi ve anlayışımızı derinleştirme potansiyeli” nedeniyle faaliyetlerine devam etmek üzere seçildiğini söyledi.

Görevler arasında Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter, MAVEN, Mars Science Laboratory (Curiosity rover), InSight Lander, Lunar Reconnaissance Orbiter, OSIRIS-REx ve New Horizons yer alıyor (daha fazla ayrıntı aşağıda).

NASA, seçilen görevlerin çoğunun, uzay aracında herhangi bir hata olmaması koşuluyla üç yıl daha devam edeceğini söyledi. Birkaç istisna, dokuz yıl boyunca devam edecek olan OSIRIS-REx ve uzay aracının elektrik güç sistemi daha uzun süre çalışmaya izin vermedikçe bu yılın sonuna kadar devam edecek olan InSight’ı içeriyor.

NASA’nın Gezegen Bilimi Bölümü direktörü Lori Glaze, “Genişletilmiş görevler bize NASA’nın keşif alanındaki büyük yatırımlarından yararlanma fırsatı vererek, bilim operasyonlarının yeni bir görev geliştirmekten çok daha düşük bir maliyetle devam etmesine olanak tanıyor” dedi. “Vergi mükelleflerinin dolarını bu şekilde en üst düzeye çıkarmak, misyonların değerli yeni bilim verileri elde etmesine ve bazı durumlarda NASA’nın tamamen yeni bilim hedefleriyle yeni hedefler keşfetmesine olanak tanır.”

İşte NASA’nın genişletmeyi seçtiği görevlerin kısa bir özeti:

Mars Macerası – 2001’de piyasaya sürüldü
NASA, Mars Odyssey yörünge aracının gezegen yüzeyinin altındaki kayalar ve buz üzerinde yeni termal çalışmalar yapacağını, radyasyon ortamını izleyeceğini ve uzun süredir devam eden iklim izleme kampanyasına devam edeceğini söyledi. Ayrıca diğer Mars uzay araçları için destek sunmaya devam edecek.

MRO (Mars Keşif Orbiter) – 2005’i başlattı
Altıncı genişletilmiş görevinde, MRO orbiter Mars’ın yüzeyinin, buzların, aktif jeolojinin, atmosfer ve iklimin evrimini inceleyecek ve diğer Mars görevlerini desteklemeye devam edecek.

Yeni ufuklar – 2006’da piyasaya sürüldü
2015’te Pluto tarafından sıkıştırılan Yeni Ufuklar sondası ve 2019’da Kuiper kuşağı nesnesi (KBO) Arrokoth. Uzay aracı, ikinci genişletilmiş görevinde uzak güneş sistemini keşfetmeye devam edecek ve daha sonraki bir tarihte göreviyle ilgili ek ayrıntılar gelecek.

LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) – 2009’u başlattı
NASA’nın Ay yörünge aracı, ayın yüzeyini ve jeolojisini incelemeye devam etmek için temizlendi. Uzay ajansı, “LRO’nun yörüngesinin evrimi, su buzunun bulunabileceği kutuplara yakın Kalıcı Gölgeli Bölgeler (PSR’ler) dahil olmak üzere, kutuplardan uzaktaki yeni bölgeleri benzeri görülmemiş ayrıntılarla incelemesine izin verecek” dedi. LRO’nun, NASA’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde insanları aya geri döndürme çabalarına da önemli destek sağlayacağını ekledi.

MSL (Mars Bilim Laboratuvarı) – 2011’i başlattı
MSL ve Curiosity gezgini, şimdiye kadar Mars yüzeyinde 27 kilometreden fazla yol kat ederek Gale Kraterini keşfetti. Bu, MSL’nin görevinin genişletilmesi için dördüncü kez ve bu vesileyle, Mars’taki su tarihine benzersiz bir bakış açısı kazandırmak amacıyla kızıl gezegende daha yüksek irtifalara tırmanmaya başlayacak.

MAVEN (Mars Atmosferi ve Uçucu Evrim) – 2013’ü başlattı
MAVEN uzay aracı, kırmızı gezegenin gazlarının uzaya kaybını inceliyor. NASA, güneşin aktivite seviyesi 11 yıllık döngüsünün maksimumuna doğru arttıkça, MAVEN’in devam eden gözlemlerinin “Mars’ın üst atmosferinin ve manyetik alanının güneşle nasıl etkileşime girdiğine dair anlayışımızı derinleştireceğini” söyledi.

OSIRIS-APEX (Kökenler, Spektral Yorumlama, Kaynak Tanımlama, Güvenlik-Regolith Explorer) – 2016’yı başlattı
OSIRIS-REx görevi şu anda 2020’de topladığı asteroit Bennu örneklerini bırakmak için Dünya’ya geri dönüyor. 2023’te özel teslimatını tamamladıktan sonra, uzay aracı yeniden yönlendirildiği için görevin adı OSIRIS-APEX olacak. 2029’da Dünya’nın 20.000 mil (32.000 kilometre) yakınına gelecek olan 1.200 fit (yaklaşık 370 metre) çapında bir asteroit olan Apophis’i yakından incelemeye çalışın.

InSight (Sismik İncelemeler, Jeodezi ve Isı Aktarımı ile İç Mekan Araştırması) – 2018’i başlattı
NASA’nın InSight aracı, Dünya’nın ötesindeki tek aktif sismik istasyonu gerçekleştiriyor. “Mars depremlerini” sismik olarak izlemesi, bilim insanlarına Mars’ın iç yapısı, oluşumu ve mevcut aktivitesi hakkında veri sağladı ve bu çalışmayı sürdürme misyonu belirlendi.


genel-19