Google ebeveyn Alfabe Inc Salı günü, Ukrayna’daki savaşın zarar görmesinin ardından salgının ilk üç aylık gelir eksikliğini bildirdi YouTube reklamı satışlar, küresel ekonomi sıçrarken yatırımcıları sarstı.

Dünyanın en büyük arama ve video sağlayıcısı, pandemi daha fazla mağazayı ve insanı çevrimiçi olmaya zorlarken son iki yılda bir servet kazandı. Ancak analistlere göre, savaş, artan enflasyon ve ürün kıtlığının reklamcıların pazarlama kampanyalarını terk etmesine neden olması nedeniyle bu yıl şu ana kadar bu satışları aşmak zor görünüyor.

Alphabet CFO’su Ruth Porat, savaşın yavaşladığı satışların ne zaman toparlanabileceğini tahmin etmek için çok erken olduğunu söyledi ve güçlenen ABD dolarının mevcut çeyrekte satışları daha da fazla etkileyeceği konusunda uyardı.

Son iki yılda yaklaşık %90 yükselen Alfabe hisseleri, Salı günü geç saatlerde sonuçların ardından yaklaşık %2,5 düştü. Normal seansta %3.6 düştüler.

Aptus Capital Advisors portföy yöneticisi David Wagner, makro çevreyle ilgili artan endişelerini dile getirdi. “Alphabet, emsallerine göre reklam alanında en yalıtılmış şirketlerden biri olarak görülüyor, ancak bazen en kötü mahalledeki en iyi eve sahip olabilirsiniz” dedi.

Alphabet, ilk çeyrek satışlarının geçen yıla göre %23 artarak 68.01 milyar dolara yükseldiğini, ancak Refinitiv tarafından izlenen finansal analistlerin 2019’un dördüncü çeyreğinden bu yana ilk kez kaçırdığı 68.1 milyar dolarlık ortalama tahminin altında olduğunu söyledi.

özellikle, Youtube FactSet’e göre, 6.9 milyar dolarlık reklam satışları, analistlerin 7.5 milyar dolarlık hedefini kaçırdı.

Porat, Ukrayna’da savaşın son çeyrekte başladığını söyledi.reklam şirketin Rusya’daki reklam satışlarını durdurması ve özellikle Avrupa’daki marka reklamverenlerinin, kavga çıktıktan sonra harcamalarını geri çekmesi nedeniyle YouTube geliri üzerinde “büyük bir etki” yarattı.

Porat, Google’ın 2021’deki satışlarının %1’ini Rusya’dan elde ettiğini söyledi.

Ayrıca, YouTube’da doğrudan yanıt veren reklamverenlere yapılan satışlardaki büyümeyi azalttığını bildirdi ve antitröst endişelerini gidermek için uygulama mağazası ücretlerinde yapılan kesintilerin abonelik gelirindeki kazanımları ortadan kaldırdığını da sözlerine ekledi.

Google’ın uygulama, donanım ve abonelik satışlarını içeren “diğer” geliri, 7,3 milyar dolarlık tahminlerin altında 6,8 milyar dolardı.

Çeyreklik kâr 16.44 milyar $ veya hisse başına 24.62 $ oldu, hisse başına 25.76 $’lık beklentileri kaçırdı.

Alphabet ayrıca yönetim kurulunun ek 70 milyar dolarlık hisse geri alımına izin verdiğini söyledi. Son iki yılda 81 milyar doların üzerinde hisse geri satın aldı.

REKLAM YAVAŞLAMASI

Insider Intelligence’a göre, 2022’de Google’ın 602 milyar dolarlık küresel çevrimiçi reklam pazarının %29’unu veya lider payını alması bekleniyor.

Hargreaves Lansdown’ın baş hisse senedi analisti Sophie Lund-Yates, bir notta, makro ortamın Alphabet için bazı iniş çıkışlar getirebileceğini, ancak şirketin tüketiciler ve reklamcılar için vazgeçilmez olmaya devam ettiğini söyledi.

Geçen hafta Snap Inc, enflasyon, işgücü kıtlığı ve diğer ekonomik zorlukların baskı yapabileceği konusunda uyardı. reklam geliri.

2022’de küresel pazarda beklenen %21,4’lük paya sahip ikinci en büyük çevrimiçi reklam platformu olan Facebook’un ana şirketi Meta Platforms Inc, Çarşamba günü kazançlarını bildirdi. Alphabet’in sonuçlarından sonra hisseleri Salı günü %2,5 düştü.

Amazon.com Inc ve ByteDance’in TikTok’u gibi şirketlerin artan rekabeti, Google reklam satışlarını da azaltıyor. Yine de perakendeciler reklamlara para dökmeye devam ediyor ve seyahat ve eğlence reklamverenleri yeniden yükselişe geçiyor. Buna ek olarak, Google, ekonomik şoklara dayanmak için rakiplerinden daha iyi bir konumdadır, çünkü reklamcılık araçları, iyi bilindiklerinden, kullanımı kolay olduğundan ve alternatiflerden daha fazla kullanıcıya ulaştığından, reklamcılar tarafından en son terk edilenler arasında olma eğilimindedir.

Şirketin karşı karşıya olduğu riskler listesinin başında, Google’ın reklamları ve diğer işletmeleri aracılığıyla rekabete aykırı davranışlarda bulunup bulunmadığına ilişkin çok sayıda dava ve soruşturma yer alıyor.

En son inceleme, ABD Adalet Bakanlığı’nın yakından incelemekte olduğu siber güvenlik hizmetleri sağlayıcısı Mandiant’ın 5,4 milyar dolarlık satın alınmasıyla ilgiliydi. Google, anlaşmayı bu yıl tamamlamayı beklediğini söyledi.

Mandiant’ı içerecek birim olan Google Cloud, ilk çeyrekte gelirini bir yıl öncesine göre %44 artırarak 5,82 milyar dolara çıkardı.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9