Starz şovuna ilham veren kitabın Beyaz Prenses tarihsel kurguydu, yani, tarihsel gerçek anları olsa da, kitap aynı zamanda Elizabeth of York’un biyografisi değildi ve gerçekten tarihi kurguyla oynayan şovların hayranları içindi.

İlgili: Tüm Zamanların Tarihsel Olarak En Doğru 5 (ve En Az 5) TV Şovu, Sıralama

Kadınların başarıları -genel olarak konuşursak- Batı tarihinin büyük bölümünde erkeklerin başarıları kadar iyi kaydedilmemiştir, bu nedenle kitaba veya diziye bakıldığında kesinlikle doğruluk ve yanlışlık arasında gri bir alan vardır.

GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

Beyaz Prenses’te Tarihsel Olarak Doğru Olan Şeyler

Güllerin Savaşları


Jodie Comer, Beyaz Prenses'te Elizabeth rolünde Henry VII ile tahtta

Güllerin Savaşları, İngiltere’de aileyi aileye, York’u Lancaster’a karşı karşıya getiren gerçek bir tarihi olaydı. York evinin rengi beyaz, Lancaster evinin rengi kırmızıydı.

Elizabeth bir York prensesiyken, Henry Tudor bir Lancaster’dı. Bu nedenle, sembolleri hem kırmızı hem de beyaz bir güldü ve beyazı kırmızı tüketiyordu.

Elizabeth’in Henry VII ile Evliliği


Tarihsel olarak konuşursak, Elizabeth of York ve Henry VII arasındaki evlilik doğrudur. Kral Henry VII’nin Bosworth Field Savaşı’ndaki kanlı zaferinden sonra evlendiler. Bu savaş aynı zamanda Güllerin Savaşları’nın da sonu oldu.


Elizabeth ve Henry VII birlikte evlendiler ve 1486’dan 1503’e kadar hüküm sürdüler. Bununla birlikte, tarihsel bulgulara göre bu evliliğin gerçekte nasıl oynadığıyla ilgili bazı tutarsızlıklar var.

Elizabeth Of York’un Görünüşü


Mavi gözlü sarışın güzellik olarak bilinen Elizabeth of York, kalın, uzun saçlarıyla övünüyordu. Yazara göre, “Edward’ın çocuklarının en güzeli” olduğu bile iddia edildi. Alison Weir.

İlgili: Tudors Üzerindeki Kostümlerle İlgili Fark Etmediğiniz 10 Gizli Detay

Elizabeth of York’un gen havuzu göz önüne alındığında bu çok şaşırtıcı değil. Elizabeth of York’un görünüşü, annesi Elizabeth Woodville’e çok benziyordu.


Kral Henry VII’nin Paranoyası


Henry VII’nin İngiliz tahtına oturmak ve İngiltere Kralı olmak için döktüğü kan nedeniyle, aşırı derecede paranoyaklaştı, hatta bulduğunda sadece bir çocuk olan Yorklu Warwick Kontu Teddy’yi idam edecek kadar ileri gitti. kendisi hapsedildi.

Bu paranoya, Kral VII. Beyaz Prenses‘ daha tarihsel olarak doğru yönleri.

Teddy’nin İnfazı


Kral Henry’nin paranoyası nedeniyle, Teddy bir çocuk olarak hapsedildikten sonra gösteride idam edildi. Ne yazık ki, bu gerçek hayatta da oldu.

Son Yorklu Warwick Kontu’nun, hayatının uzun yıllarını Londra Kulesi’nde geçirdikten sonra idam edildiğine dair belgelenmiş kanıtlar var.


Beyaz Prenses’te Tarihsel Olarak Yanlış Olan Şeyler

Elizabeth ve Richard III’ün Aşk Affair


Serinin ilk bölümünde Elizabeth of York’un, amcası Richard’ı kaybettiği için kalbi kırılmış ve şehvetli bir karşılaşmanın birden fazla parçacığıyla gösteriliyor. Ancak, bu olayla ilgili çok fazla tarihsel bağlam yoktur.

Richard’ın Elizabeth’in amcası olması nedeniyle, ikisinin böyle bir ilişkiye sahip olması pek olası değildir ve ikisinin ölümcül savaşından önce samimi olacağını varsaymak için bir dereceye kadar bir erişim vardır.

Elizabeth Of York’un Davranışları


Gösterinin bu özel yönü ne doğru ne de kendi başına yanlıştır, ancak Elizabeth’in kendini nasıl yönettiğine dair yazılı belgeler çok azdı veya hiç yoktu. Elizabeth’i oynayan Jodie Comer, bir röportajda alıntılandı. Harper’s Bazaar hükümdar hakkında çok az şey yazılı olduğu için bunu bir oyuncu olarak kendi yararına kullandığını söyleyerek.


İLGİLİ: Jodie Comer’ın En İyi 10 Film ve TV Rolü, Sıralamada (IMDb’ye göre)

Gösterinin Elizabeth of York’un tavırlarının tasvirini icat edebildi ve bu dramatik bir bakış açısıyla işe yarasa da, kökleri tarihsel gerçeklere dayanan bir şey değil.

Elizabeth Of York ve Henry VII Arasındaki Evlilik


Daha önce belirtildiği gibi, Elizabeth ve Henry arasındaki evlilik doğru olsa da, gösterinin evliliklerinin iç işleyişini tasvir etmek için aldığı yaratıcı özgürlükler var. Gösteriye göre, Henry ve Elizabeth birlikteliklerine çalkantılı bir başlangıç ​​yaptılar. Ancak bu düşmanlığı gösteren hiçbir belge yoktur.

Aslında, ikisi on yedi yıl boyunca herhangi bir sadakatsizlik raporu olmadan evli kaldılar. Ayrıca birlikte yedi çocukları vardı ve Elizabeth doğumdan sonra öldüğünde, kralın gerçekten kalbi kırılmış görünüyordu. Tarihte belgelenenlere göre, Kral VII. Henry dizide gösterildiği kadar kötü bir koca değildi.

Yorklu Elizabeth Bir Cadı mı


Jodie Comer, Beyaz Prenses'te Elizabeth rolünde

Woodville ailesinin sihir yaptığına dair bir söylenti varken, tarihsel olarak cadı olarak belgelenmediler. Gösteri, Woodville ailesinin kadınlarını, İngiltere monarşisinin zirvesine çıkmak için sürekli sihir uygulayan bilinen cadılar olarak tasvir edecek kadar ileri gidiyor.

Tarihsel olarak konuşursak, durum böyle değildir ve bu, tarihin en yanlış yönlerinden biridir. Beyaz Prenses.

Kostümler


Kostümlerle ilgili iyi çabalar gösterilse de, nihayetinde tarihsel bir bakış açısıyla yanlıştırlar. Örneğin Elizabeth of York asla göğüs dekoltesi gösteren elbiseler giymezdi.

Bunun yanı sıra, Elizabeth of York alnını daha geniş göstermek için kafasındaki tüyleri yoldu; bu resimde gösterilmemiştir. Beyaz Prenses.

Sonraki: Tudors’ta Tarihsel Olarak Doğru Olan 5 Şey (& Doğru Olmayan 5 Şey)

Killing Eve Sezon 5 Şovun Mirasını Kurtarmak İçin Gerçekleşmeli


Yazar hakkındasinema-1