Elon Musk, mikroblog platformu Twitter’ı yaklaşık 44 milyar dolarlık bir anlaşmayla devraldığını resmen onayladı. Dünyanın en zengin insanı, geçtiğimiz birkaç yıl içinde platformu birkaç kez satın almakla ilgilendiğini ifade etti. Elektrikli araçlar ve uzay yolculuğu alanındaki çalışmalarıyla tanınan Musk, bir seri girişimci ve diğer birçok firmanın kurucusu ve CEO’su. Elon Musk’ın kaç tane şirkete sahip olduğunu merak ediyorum, işte liste:

16

tesla

Elon Musk tarafından 2003 yılında kurulan Tesla, dünyanın en değerli otomotiv şirketidir. Teksas merkezli şirket, elektrikli araçlar, güneş panelleri, güneş çatı kiremitleri ve diğer birçok temiz enerji ile ilgili ürün üretmektedir.

GadgetsŞimdi

26

Uzay X

SpaceX, dünyanın en gelişmiş roket ve uzay araçlarından birkaçını tasarlar, üretir. Şirket, uzay taşımacılığında devrim yaratmak ve yaşamı çok gezegenli hale getirmek amacıyla 2002 yılında Elon Musk tarafından kuruldu. SpaceX, bir dizi tarihi dönüm noktası nedeniyle dünya çapında ilgi gördü. Şirket ayrıca Starlink markası altında uydu internet hizmetleri de sunmaktadır.

GadgetsŞimdi

36

sinir bağlantısı

2016 yılında Elon Musk tarafından ortaklaşa kurulan Neuralink Corporation, implante edilebilir beyin-makine arayüzleri oluşturan bir nöroteknoloji şirketidir. Şirket, felçli insanlara yardımcı olacak cihazlar üretmeyi ve yeteneklerimizi genişletecek yeni teknolojiler icat etmeyi hedefliyor.

GadgetsŞimdi

46

sıkıcı şirket

The Boring Company, Elon Musk tarafından kurulmuş bir altyapı ve tünel inşaat hizmetleri şirketidir. Şirket, birçok seviye derinliğe sahip geniş bir tünel ağının, ne kadar büyürse büyüsün, herhangi bir şehirdeki tıkanıklığı gidereceğine inanıyor. Boring Company’nin hedefi, tünel açma hızını artırmak ve maliyetleri 10 kat veya daha fazla azaltmaktır.

GadgetsŞimdi

56

OpenAI

Open AI, insanlığa fayda sağlayabilecek genel amaçlı AI araçları geliştirmeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma ve dağıtım şirketidir. Musk, Tesla CEO’su rolüyle gelecekteki olası çatışmalardan kaçınmak için 2018’de OpenAI yönetim kurulundan ayrıldı.

GadgetsŞimdi

66

heyecan

Twitter, milyarder Elon Musk’ın son satın almasıdır. 2006 yılında kurulan mikroblog sitesi, dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahiptir. Platform daha önce Facebook dahil olmak üzere çeşitli teknoloji devlerinden satın alma teklifleri almıştı. Devralma ile Musk, Twitter’ı özgür konuşma için bir platform haline getirmeyi hedefliyor.genel-9