Diyaloglar çok sessiz, müzik çok yüksek – birçok izleyicinin televizyon filmleri izlerken aşina olduğu bir sorun. Ama televizyondaki ses neden genellikle bu kadar kötü – ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Yeni UHD televizyon, parlak renklerle jilet keskinliğinde görüntüler sunar – ses zayıf değilse neredeyse sinemada olduğu gibi. Aksiyon gösterisindeki patlamalar hafif bir esinti haline geliyor. Ses televizyon kadar düz olduğunda filmler ve tabii ki konser kayıtları veya müzikallerde bir şeyler eksiktir. Üreticiler de bunu fark ettiler ve oturma odasındaki zengin sinema sesi için bir çare sunuyorlar.

TECHBOOK baş editörü Andreas Filbig, nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyor:

Burada Youtube’dan içerik bulacaksınız

Sosyal ağlarla etkileşimde bulunmak veya içerik görüntülemek için izninize ihtiyacımız var.

TV’de kötü sesin nedenleri

TV setleri inşaatı

Başka bir sorun: mevcut düz ekran televizyonlar. Giderek daha ince yapı nedeniyle, ses kalitesi giderek daha fazla zarar görür. Niye ya? Ses sadece alana ihtiyaç duyar – küçük TV hoparlörleriyle makul bir bas veya hatta uzamsal ses neredeyse hiç elde edilemez. Bu nedenle, TV’deki ses genellikle cihazların kendileri kadar ince geliyor. Bu fenomen, TV seti küçüldükçe güçlendirilir. Ayrıca, kapı ve pencereleri olan çarpık oturma odası, mükemmel akustik için en iyi yer değildir.

Sinema sesi TV için iyi değil

Kötü karışım mutlaka değil – ama belki yanlış olan? Birçok yönetmen, TV dizilerinde bile, miksaj stüdyosundaki sinema deneyimine mümkün olduğunca yakın olmak ister – orada, elbette, TV’dekinden farklı ses dinamikleri sunulabilir. “Sinema için filmler birçok dinamikle karıştırılır – bu, sessiz ve gürültülü geçişler arasındaki farkın çok büyük olduğu anlamına gelir. Ancak evdeki televizyonda bu genellikle doğru ses seviyesini bulmanın zor olduğu anlamına gelir: Dinleme sesini diyaloğa göre ayarlarsanız, müzik ve efektler genellikle çok yüksek olur ve daha sonra tekrar kapatırsanız , diyaloğu anlamak zor “, Fraunhofer IDMT’de mühendis olan Hannah Baumgartner, “Film ve televizyonda konuşma anlaşılırlığı” TECHBOOK’ta.

Devamını oku: TV sesi neden kendi kendine değişiyor?

TV’deki sesi nasıl iyileştirebilirim?

Daha iyi bir ses için birkaç seçenek vardır – ancak bazıları ek maliyetler içerir.

TV ayarları

Elbette cihaz üreticileri dijital teknolojinin kendilerine sunduğu imkanları kullanıyor. Ayarlar menüsünde genellikle televizyonun sesini etkilemek için kullanılabilecek çok sayıda seçenek bulacaksınız. Örneğin, bas vurgulanabilir veya konuşma vurgulanabilir.

Birçok televizyon ayrıca “Müzik”, “Konuşma” veya “Sinema” gibi farklı modlar da sunar, ancak adı sizi şaşırtmamalıdır. Sadece oturma odanıza en uygun ayarı kontrol edin. Artık yapay zeka (AI) yardımıyla sesi programa uyarlayan televizyonlar da var.

Bununla birlikte, aynı kalır: Mükemmel ses için ses seviyesi gereklidir. Televizyonun arkasına yerleştirilmiş bas hoparlörler ses seviyesini iyileştirir, ancak örneğin sinemada olduğu gibi surround ses oluşturmak için ek cihazların çevresinde hiçbir yol yoktur.

Ses çubukları ve ses plakaları

En azından ince TV kutularına karşı oldukça hızlı bir şekilde sözde bir ses çubuğu kullanılabilir. Çubuk şeklindeki hoparlör, TV’ye HDMI veya fiber optik kablo ile bağlanır ve genellikle ayrıca bas üreten küçük bir kutu gibi harici bir subwoofer ile birlikte gelir. Kompakt tasarımları sayesinde ses çubukları televizyonun önüne çok iyi oturur. Orada yeriniz yoksa: Alternatif olarak, TV’nin üstlerinde durabilmesi için daha derin ve daha geniş olarak inşa edilen ses birimleri de vardır.

Dolby Atmos’lu ses çubukları da ilginç. Bunlar sesi sadece ileriye doğru odaya atmakla kalmaz, aynı zamanda geri yansıdığı yerden tavana da atar. Filmdeki helikopter izleyicinin başının üzerinde gürler. Dolby Atmos özellikli ses çubukları artık tüm büyük üreticilerde mevcuttur. Eğlence elektroniğinde sıklıkla olduğu gibi, aynı şey burada da geçerlidir: ne kadar pahalı olursa o kadar iyi. Ancak, giriş seviyesi modeller bile Dolby Atmos tabanlı sanal surround ses sunar.

5.1 hoparlör sistemi ve AV alıcılı ev sineması

Sanal surround ses sizin için yeterli değilse, eksiksiz bir hoparlör setine sahip bir AV alıcısına ihtiyacınız vardır. Dolby veya dts’ye göre 5.1 surround ses elde etmenin tek yolu budur. 5.1, beş hoparlör (ön sol ve sağ, ön orta ve çevre sol ve sağ) ve bastan sorumlu bir subwoofer anlamına gelir.

AV alıcıları ve 5.1 hoparlör sistemleri için de herhangi bir üst fiyat sınırı yoktur. Bu tür sistemler kablosuz olarak da kurulabilir. Ancak, ses konusunda titiz olanlar yüksek kaliteli kablolara güvenirler.

Ek olarak, AV alıcıları, her bir hoparlörün odaya veya oturma konumunuza göre uyarlanabilmesi için çok sayıda ayar sunar. Bir sonraki TV akşamı için biraz daha cazibe istiyorsanız, muhtemelen bir ses çubuğu gibi daha küçük boyutlu bir çözümle daha iyi durumdasınızdır.

kulaklık

Kulak üstü kulaklıklar, hışırtılı fiş torbaları gibi herhangi bir gürültü olmadan en iyi sesi sunar. Konfor için kablosuz kulaklıkları öneriyoruz. TV setinizde Bluetooth yoksa, kulaklığa ek olarak bir Bluetooth vericisine ihtiyacınız olacaktır. Bunlar 20 Euro’dan satın alınabilir. Jak bağlantısı ile TV’ye bağlanırlar. Ancak çözüm, muhtemelen yalnızca yalnız bakarsanız mevcuttur.

Ayrıca ilginç: Televizyon en önemli eğlence aracıdır

stereo sistemi

Evinde müzik sistemi olan herkes kolaylıkla televizyona bağlayabilir ve böylece daha iyi hoparlörlerden ve dolayısıyla daha iyi sesten faydalanabilir. Bu, 3,5 mm jak kablosu veya cinch ile çalışır. Hangi stereo sisteme sahip olursanız olun, hemen hemen her durumda hoparlörler yerleşik televizyondan daha iyidir.

myHOMEBOOK’tan meslektaşlarımızdan okuyun: TV’yi gizlemek için 5 pratik fikir

bluetooth kutuları

Taşınabilir Bluetooth hoparlörlerin giderek artan yayılmasıyla, radarlarında neredeyse hiç kimsenin bulunmadığı bir varyant var. Popüler kutular ayrıca kablosuz olarak TV setine bağlanabilir. Evde pek kullanılmayan Bluetooth hoparlörler için harika bir uygulama. Yine Bluetooth’lu bir TV’ye veya harici bir vericiye ihtiyacınız var.genel-25