Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Millete Sesleniş konuşmasında İMECE’nin 15 Ocak’ta uzay yolculuğunun başlayacağını açıklamasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi USET’i ziyaret ederek İMECE’yi yerinde inceledi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Akıncı Tesislerinde bulunan USET’e ziyarette TÜBİTAK UZAY Enstitü Müdürü Doç. Dr. Mesut Gökten de hazır bulundu.  

İMECE’nin 15 Ocak 2023’te başlayacağı uzay yolculuğunun detaylarını açıklayan Bakan Varank, “Yakın zamanda bu uydu kapatılacak son testlerine girecek ve fırlatılmak üzere ABD’ye gönderilecek. Kasım ayı itibariyle fırlatmaya hazır hale gelecek. Ocak ayında da ABD’den uzaya fırlatılacak” dedi.

Varank, İMECE’nin kamerasının kilogram başına ihracat değerinin 86 bin avro olduğunu ifade ederek “Türkiye’yi katma değerli üretimle kalkındıracağız.” diye konuştu.

Bakan Varank ve Prof. Dr. Mandal İMECE’yi yerinde inceledi

Bakan Varank ve Prof. Dr. Hasan Mandal,  yerli ve milli imkanlarla TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) tarafından geliştirilen İMECE’yi ve TÜRKSAT 6A’yı inceledi, gelinen aşamalara ilişkin bilgi aldı.

İncelemeleri sırasında Bakan Varank uyduya ilişkin ayrıntıları da paylaştı. İMECE gözlem uydusunun 680 kilometrede hizmet vereceğini kaydeden Varank, “Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacını karşılayacak kendi mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz tarafından tasarlanıp, geliştirilip, üretilmiş yerli ve milli gözlem uydumuz” dedi. Bakan Varank, uydunun en önemli özelliğinin; ortasındaki kameranın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Optik Araştırmalar Merkezinde (OPMER) üretilmesi olduğunu vurguladı.

Yakın zamanda uydunun son testlerine gireceğini ve fırlatılmak üzere ABD’ye gönderileceğini belirten Varank, “15 Ocak 2023’te de kendi yerli ve milli gözlem uydumuzu uzaya fırlatmış olacağız. Türkiye uzay alanında önemli kabiliyetleri olan özellikle uydu geliştirme anlamında TÜBİTAK UZAY ile beraber önemli kabiliyetleri olan bir ülke. Yerli ve milli haberleşme, yerli ve milli gözlem uydumuz da bu kabiliyetleri bir üst noktaya taşımak üzere başlatılmış projeler.” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, uydunun yerli ve milli olmasına dikkat çekerek “Burada İMECE uydumuzda kullanılan yerli ve milli komponentleri görüyoruz. Bir uyduyu tasarlamak önemli. Ama bunun içerisinde kullandığınız komponentleri, ürünleri de yerli ve milli olarak geliştirmek aslında o uyduya katma değer sağlayan işler oluyor. İşte bu gördüğünüz uydudaki bütün bu komponentler yıldız izlerden, tepki tekeline, x bant vericiye, elektrikli itki motoruna, uçuş bilgisayarına ve en önemlisi kamerasına kadar bütün ürünler yerli ve milli olarak geliştirildi, üretildi ve bu uyduyla beraber de uzayda kullanılmış olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Uzaydan gözlem yapabilmek, görüntü ihtiyacını karşılamak ülkelerin milli güvenlik stratejileri ile de yakın ilişkili ama bunu bir tarafa bırakıyorum. Burada geliştirdiğiniz bütün komponentlerin aslında bir ihracat potansiyeli var” diyen Varank, “Şu anda İMECE uydusunda kullandığımız kameraya yurt dışından sipariş vermek isteyen ülkeler var. Bu uyduya benzer uyduları bizimle beraber yapmak hatta hazır sipariş vermek isteyen ülkeler var. Aslında kamera satışı ile ilgili bir ön anlaşmayı da imzaladık. Ama bunlar somutlaştığında kamuoyuna ilan edeceğiz.” diye konuştu.

48 saat içinde görüntü verecek

İMECE ile birlikte Türkiye ilk kez metrealtı çözünürlüğe sahip Elektro-Optik bir uydu kamerasına sahip olacak. Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacını yerli imkanlarla karşılayacak olan İMECE, 15 Ocak’taki fırlatmanın ardından 48 saat içerisinde görüntü verecek.

Tecrübe ile donatıldı

Gözlem uydusu İMECE; BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2 uydularından edinilen tecrübe ile donatıldı. 680 kilometre irtifada güneşe eş zamanlı yörüngede görev yapacak İMECE’nin tasarım, üretim, montaj, entegrasyon ve testleri, yer istasyonu anteni ve yazılımları yerli imkânlarla geliştirildi.

TÜBİTAK tarafından geliştirildi

TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen ekipmanlara TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) Manyetometre ve Manyetik Tork Çubuğu ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) da Sabit Güneş Paneli ile katkı verdi.

Çok amaçlı görev

Coğrafi kısıtlama olmaksızın Dünya’nın her yerinden yüksek çözünürlüklü görüntü elde edecek olan İMECE, tespit ve teşhis, doğal afet, haritalama, tarımsal uygulamalar gibi birçok alanda Türkiye’ye hizmet verecek. Sivil ve güvenlik amaçlı kullanılabilecek uydunun tasarım görev ömrü 5 yıl olarak planlandı.

Yetişmiş İnsan Gücü

İMECE’den elde edilecek tecrübe, Türkiye’nin ileride geliştireceği uydulara altyapı oluşturacak. Türkiye bir yandan bu tür kritik teknolojilere sahip olurken diğer taraftan da uzay alanında yetişmiş insan gücü ve bilgi birikimi elde edecek.

İMECE ile Geliştirilen Komponentler

İMECE ile geliştirilen komponentler ise şu şekilde:  KKS Alıcı, Güneş Algılayıcı, Yıldızizler, Tepki Tekeri, Tepki Tekeri Arayüz Ekipmanı, Elektro-Optik Kamera, X Bant Verici Yönlendirilebilir Anten, S Bant Antenler, Veri Sıkıştırma Kayıt Formatlama Ekipmanı, S Bant Alıcı Verici, Elektrikli İtki Motoru ve Yakıt Besleme Ekipmanı ve X Bant Verici.kaynak: tubitak.gov.tr