2022 mali yılının ilk çeyreği için, portakal iyi gidiyor… Afrika ve Orta Doğu’daki faaliyetlerinin gösterdiği sağlığa tekrar teşekkür ederiz. 2022 mali yılının ilk çeyreği için, yerleşik işletmeci cirosunda %0,7 artışla 10,6 milyar avroya veya bir yılda 71 milyon avroya ulaştı. Grubun Ebitdaal’ı %1’lik bir artışla 2.5 milyar Euro’da dururken, eCapex %5.8’lik bir düşüşle 1.6 milyar Euro’da.

Fransa’da Orange, gelirlerinde %0,7 düşüş kaydederek 4,38 milyar avroya ulaştı. Bu düşüş, esas olarak Orange’ın diğer operatörlere hizmet sağlama faaliyeti (örneğin fiber kiralama gibi faaliyetleri içerir) aracılığıyla kaydettiği gelirlerdeki %6,6’lık düşüşten kaynaklanmaktadır. Bu faaliyet, 2022’nin ilk çeyreğinde geçen yılki 1,27 milyar avroya kıyasla 1,19 milyar avroluk bir ciro kaydetti. Öte yandan, yıllık gelirlerinde yaklaşık %1,7 artış kaydederek 2,73 milyar Euro’ya ulaşan perakende hizmet cephesinde büyümenin zamanı geldi.

Bu büyüme, yılın başında 327.000 ek fiber müşterisi kazanan Orange’ın iyi ticari performansına çok şey borçludur. Yeni fiber abonelerinin oranı, bu teknolojinin halk arasında artan penetrasyonu nedeniyle yavaşlama eğilimindeyken, Livebox 6’nın piyasaya sürülmesi ve yeni Livebox Max tekliflerinin pazarlanması, Orange’da gösterilen ARPU’nun iyi performans göstermeye devam etmesine izin vermelidir. Önümüzdeki aylarda büyüme.

Mobilde, Orange ilk çeyrekte 51.000 yeni müşteri kaydetti ve abone başına ortalama gelir ayda 0,07 euro artarak aylık 16,90 euroya ulaştı.

İspanya hala endişeli

Önceki çeyreklerde olduğu gibi, Orange’ın İspanya pazarındaki durumu onu olumsuz etkilemeye devam ediyor. İber Yarımadası’nda Orange, 2022’nin ilk çeyreğinde 1,13 milyar avro ciroda %4,6 düşüş kaydetti.

Orange’ın yeni CEO’su Chrystel Heydemann Salı günü yaptığı açıklamada, “En zorlu pazarımız olmaya devam eden İspanya’da, büyümeyi yeniden sağlamak için yol haritamızı sürdürüyoruz” dedi. Orange’ın yerel rakibi MasMovil ile lidere göre “yatırım kapasitesi, altyapılar ve kalkınması için gerekli rekabetçi canlılık ile donatılmış sürdürülebilir bir oyuncunun yaratılmasına” yol açacak özel müzakerelere girişini hatırlamak için, İspanyol işletmelerinin ve tüketicilerin yararına”.

Orange ayrıca grubun faaliyet gösterdiği Avrupa pazarlarının geri kalanında %2’lik gelirlerinde – kesinlikle daha az ama çok gerçek – bir düşüş kaydetti. Orada, Orange’ın faaliyetlerinden elde edilen gelir, 2022’nin ilk çeyreğinin sonunda diğer operatörlere fatura edilen hizmetlerle ilgili gelirdeki %10,6’lık düşüş nedeniyle bir kez daha 2,64 milyar avroya ulaştı.

Afrika ve Orta Doğu kurtarmaya

Neyse ki, yerleşik şirket, maliyetleri sınırlamak için Afrika ve Orta Doğu pazarlarındaki güçlü büyümesinden yararlanabilir. MEA bölgesinde Orange, gelirlerinde %8,7’lik bir artış kaydederek 1,66 milyar avroya ulaştı. Bu canlılık, Orange’ın gelirleri yıllık %9,2 artışla 1,46 milyar avroya ulaşan perakende pazarındaki faaliyetlerinin büyümesine çok şey borçludur.

Orange’ın, grubun Fransa ve İspanya’daki pasif mobil altyapı portföyünün sahibi ve yöneticisi olan “kurum içi” TowerCo, Totem’in ilk sonuçlarını da yayınladığını unutmayın (sırasıyla 19.155 site ve 7.729 sitede nicelleştirilmiştir). TowerCo, 2022’nin ilk çeyreğinde yıllık %3,3 artışla 161 milyon Euro gelir kaydetti. Bu miktarın 136 milyon Euro’su yapının barındırma faaliyetlerinden geliyor ve bunun %15’i rakip operatörler tarafından sağlanıyor.

Son olarak, Orange’ın B2B şubesi OBS, özellikle mobil faaliyetlerindeki güçlü büyüme sayesinde, yıllık %0,8’lik bir ciro artışı kaydederek 1,94 milyar Euro’ya ulaştı.genel-15