Netflix, abone sayılarının 2011’den bu yana ilk kez düştüğünü gördü. Şimdi akış hizmeti, düşüş eğiliminin olası nedenleri ve bunun gelecekteki planları nasıl etkileyebileceği hakkında yorum yaptı.

Netflix, son derece rekabetçi akış pazarında bir fikstür. Disney+ gibi rakipler çok zorluyor olsa da, Netflix abonelerinin eğrisi şimdiye kadar her zaman yukarı doğru olmuştur. Çeyreklik rapora göre, ödeme yapan müşteri sayısı 2022’nin ilk çeyreğinde 221,84 milyondan 221,6 milyona düştü, bu da 200.000’lik bir düşüş anlamına geliyor. Rakamlar ayrıca hisse senedi trendi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Şimdi Netflix, bilançoyu yeniden iyileştirmek için çeşitli önlemler düşünüyor.

Ayrıca tartışılan: daha kısa sezonlar veya müşterilere gelecekte bireysel reklam kliplerinin gösterileceği reklamcılıkla finanse edilen bir model. Ayrıca yasa dışı hesap paylaşımına karşı daha da sert önlemler almak istiyorlar.

Program değişiklikleri tüm kullanıcıları etkiler

Netflix gelecekte maliyetleri azaltmak ve daha iyi programlar seçmek istiyor. Örneğin Netflix çevrelerinden, bu türler artık çok popüler olmadığı için artık talk show ve müzikallerin neredeyse hiç olmayacağı duyuluyor. En azından, para belgeseller ve senaryosuz gerçeklik şovları gibi diğer alanlara gidiyor.

Ancak genel olarak dizilerdeki ve özeldeki bölümlerdeki kesintiler önemli ölçüde daha zor olmalıdır. Bu eğilim şimdiden görülebilir. Yani, “Matryoshka” (İng. “Russian Doll”) dizisinin ikinci sezonu, ilk sezondan bir bölüm eksik. Kısa mevsimlerin tek örneği değil. Daha az bölümün Netflix’in sefaletinden kurtulmasına nasıl yardımcı olacağını merak ediyorsanız, bazen muazzam üretim maliyetlerini anlamalısınız. Stranger Things’in bir bölümünün 30 milyon dolara mal olduğu söyleniyor.

Stranger Things’den bahsetmişken: Netflix muhtemelen artık bu kadar pahalı yapımları toplu olarak üretmeyecek. Bunun yerine, etkililik gereklidir. Muhtemelen hala çok şey getiren daha ucuz yapımlar arıyorsunuz. Buna en güzel örnek “Kalamar Oyunu”dur. Ancak bu deneyler de yanlış gidebilir. O zaman kullanıcılar daha az kalite elde eder.

Son kaldıraç, bireysel bölümlerin kısaltılmasıdır. Bu olasılık da odada ve muhtemelen uygulanmalıdır. Ancak Netflix yöneticisi Bela Bajaria, daha kısa bölümlerin ekonomik sebepleri olmadığını, sadece yaratıcı sebepleri olduğunu söylüyor.

Yakında Netflix’te reklam görecek miyiz?

Rakamlara yanıt olarak Netflix radikal bir adım daha atabilir. CEO Reed Hastings, daha önce Netflix’te reklam gösterme fikrine karşı olduğunu ifade etmişti. Aniden Hastings tamamen farklı bir not alır. Şirket, önümüzdeki bir veya iki yıl içinde reklam destekli bir akış stratejisi taahhüt etmeyi umuyor. Biri, reklamla ilişkili daha ucuz bir model sunma fikrine çok açık. Netflix patronu, fikir değişikliğini kullanıcılar için daha fazla seçenekle haklı çıkardı.

“Fakat bunun hayranı olduğum kadar, tüketici seçiminin daha da büyük bir hayranıyım.” Düşük bir fiyat isteyen ve reklama toleranslı tüketiciler için bunun olmasına izin vermek çok mantıklı.”

Reed Hastings, Çeşitlilik

Ayrıca ilginç: Uzmanlar zaten 2019’da Netflix’te reklam bekliyorlardı

Hesap paylaşımı daha ağır cezalandırılmalı

Birkaç kişinin bir Netflix hesabını paylaştığı ve buna bir ev içinde de izin verildiği iyi bilinmektedir. Ama bunun ötesinde değil. Üç aylık zayıf rakamların bir sonucu olarak Netflix, gelecekte yasa dışı hesap paylaşımına karşı daha sert önlemler almayı planlıyor. COO Greg Peters’a göre, bunu istiyorlar bir yıl içerisinde Paylaşılan hesaplar için ek ücretler alın. Bu uygulama bazı Güney Amerika ülkelerinde zaten test ediliyor.

Ayrıca ilginç: Netflix yetkisiz hesap paylaşımına karşı tam olarak nasıl önlem alıyor ve akış hizmeti bunu gerçekten nasıl tanıyor?

Netflix’teki müşteri kaybının arkasında bu var

Genel olarak bir süredir Netflix büyümesinin yavaşladığı gözlemleniyor. Netflix’e göre, bu genellikle büyük rekabete ve hanehalklarının şu anda yüksek penetrasyonuna bağlanabilir. Aksi takdirde, yayın hizmeti, yeni, daha kötü sayıların ana nedeni olarak pandeminin ekonomik sonuçlarını ve Ukrayna’daki Rus savaşını gösteriyor. Hissedarlara yazdığı bir mektupta, diğer şeylerin yanı sıra şunları söylüyor:

Durgun ekonomik büyüme, artan enflasyon, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi jeopolitik olaylar ve COVID’den kaynaklanan bazı devam eden aksaklıklar gibi makro faktörlerin de etkisi var.”

Netflix

Diğer şeylerin yanı sıra Netflix, saldırganlık savaşına yanıt olarak Rusya’daki 700.000 müşteri hesabını devre dışı bıraktı. Akış hizmeti, ABD ve Kanada’da artan fiyatların bir sonucu olarak yüz binlerce abonesini daha kaybetti. Netflix’in kendisi de hala yaygın olan yasadışı çoklu hesap kullanımına atıfta bulunuyor. Netflix’e göre, tahminen 100 milyon hane, akış teklifini kendileri için ödeme yapmadan kullanacak.

Netflix hala Disney+’ın çok önünde

Netflix, on yılı aşkın bir süredir ilk kez bir düşüş trendi gösterse de, hala rekabetin önünde. Karşılaştırma için: Şubat 2021’de Disney+ 130 milyon aboneliğe sahipti – geçen yıl telafi edemeyeceği bir fark. Ve daha az kullanıcıya rağmen, Netflix bu çeyrekte hala 1,6 milyar dolar kar açıkladı. Ancak, akış hizmeti önümüzdeki aylarda daha az abone bekliyor. Başka sonuçların olup olmayacağı hala görülüyor.

TV’nizin sesini anlamak zor mu? TECHBOOK’ta çözümler var!

Burada Youtube’dan içerik bulacaksınız

Sosyal ağlarla etkileşimde bulunmak veya içerik görüntülemek için izninize ihtiyacımız var.

Kaynaklargenel-25