Bir çizim güneş sistemimizi gösterir (ölçeklenmez). Kredi: NASA/JPL-Caltech

Uzatma için seçilen görevler arasında InSight, Mars Keşif Orbiter, Mars Odyssey ve Merak, hepsi Kızıl Gezegen hakkındaki anlayışımızı genişletmek için kritik öneme sahipti.

Dikkatli bir incelemenin ardından, NASA bilimsel üretkenlikleri ve güneş sistemi ve ötesindeki bilgimizi ve anlayışımızı ilerletme potansiyeli nedeniyle uzay aracının 8’inin gezegen bilimi misyonlarını genişletti.

Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter, MAVEN, Mars Science Laboratory (Curiosity rover), InSight Lander, Lunar Reconnaissance Orbiter, OSIRIS-REx ve New Horizons misyonları, uzay araçlarının sağlıklı kaldığı varsayılarak devam için seçildi. Görevlerin çoğu 3 yıl uzatılacak; ancak, OSIRIS-REx yeni bir hedefe ulaşmak için 9 yıl boyunca devam edecek ve uzay aracının elektrik gücü daha uzun operasyonlara izin vermedikçe InSight 2022’nin sonuna kadar devam edecek.

Her bir genişletilmiş görev teklifi, akademi, endüstri ve NASA’dan seçilen bağımsız uzmanlardan oluşan bir panel tarafından gözden geçirildi. Toplamda 50’den fazla hakem, ilgili tekliflerin bilimsel getirisini değerlendirdi. İki bağımsız inceleme başkanı süreci denetledi ve panel değerlendirmelerine dayanarak, bu 8 bilim görevinin yeni keşifler getirmeye ve ilgi uyandıran yeni bilim sorularını ele almaya devam etmek için önemli bir potansiyele sahip olduğunu doğruladı.

NASA’ya önemli programatik fayda sağlamanın ötesinde, bu görevlerin birçoğu NASA’nın tüm Bilim Misyon Müdürlüğü (SMD) genelinde çok bölümlü bilim faydaları vaat ediyor, bunların Mars yüzeyindeki iniş araçları ve gezicileri için veri röleleri olarak kullanımları ve ayrıca Ticari gibi diğer NASA girişimlerini desteklemeleri de dahil. Ay Yükü Hizmetleri (CLPS).

Washington’daki NASA Genel Merkezi’ndeki Gezegen Bilimleri Bölümü direktörü Lori Glaze, “Genişletilmiş görevler bize, NASA’nın keşif alanındaki büyük yatırımlarından yararlanma fırsatı vererek, bilim operasyonlarının yeni bir görev geliştirmekten çok daha düşük bir maliyetle devam etmesine olanak tanıyor” dedi. “Vergi mükelleflerinin dolarını bu şekilde en üst düzeye çıkarmak, misyonların değerli yeni bilim verileri elde etmesine ve bazı durumlarda NASA’nın tamamen yeni bilim hedefleriyle yeni hedefler keşfetmesine olanak tanır.”

Genişletilmiş görevlerden ikisi, MAVEN ve OSIRIS-REx, yeni baş araştırmacılara (PI’ler) hoş geldiniz.

NASA'nın OSIRIS-REx Asteroid Örnek İade Misyonu

NASA’nın OSIRIS-REx Asteroid Örnek İade Misyonu. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

OSIRIS-APEX (Baş Araştırmacı: Dr. Daniella DellaGiustina, Arizona Üniversitesi): Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer (OSIRIS-REx) görevi, 2020’de topladığı asteroit Bennu örneklerini teslim etmek için şu anda Dünya’ya dönüş yolunda. Dante Lauretta, OSIRIS-REx PI, kalacak DellaGiustina, OSIRIS-APophis EXplorer (OSIRIS-APEX) için yeni adlandırılan PI olarak rolüne başlarken, birincil görev için yerinde. Genişletilmiş misyonun yeni hedeflerini yansıtacak yeni bir adla, OSIRIS-APEX ekibi, uzay aracını, Dünya’nın 20.000 mil (32.000 kilometre) yakınına gelecek ve yaklaşık 1.200 fit (yaklaşık 370 metre) çapında bir asteroit olan Apophis ile karşılaşmaya yönlendirecek. 2029. OSIRIS-APEX, asteroitin Dünya’nın yanından geçmesinden kısa bir süre sonra Apophis’in yörüngesine girecek ve buna benzeri görülmemiş bir yakından bakış sağlayacak. S-tipi asteroit. Dünya’nın yakınından geçmesinin neden olduğu asteroitteki değişiklikleri incelemeyi ve uzay aracının gaz iticilerini kullanarak Apophis’in yüzeyindeki ve altındaki toz ve küçük kayaları yerinden oynatmayı ve incelemeyi planlıyor.

NASA'nın MAVEN Uzay Aracı Mars

Bu çizim, NASA’nın MAVEN uzay aracını ve Mars’ın uzvunu göstermektedir. Kredi bilgileri: NASA/Goddard

MAVEN (Baş Araştırmacı: Dr. Shannon Curry, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley): Mars Atmosferi ve Uçucu Evrim (MAVEN) misyonu, yaklaşan güneş maksimumu sırasında Mars’ın atmosferi ve manyetik alanı arasındaki etkileşimi incelemeyi planlıyor. MAVEN’in Güneş’in aktivite seviyesi 11 yıllık döngüsünün maksimumuna doğru artarken yaptığı gözlemler, Mars’ın üst atmosferinin ve manyetik alanının Güneş ile nasıl etkileşime girdiğine dair anlayışımızı derinleştirecek.

NASA Mars InSight

Bu çizim, NASA’nın Mars InSight iniş aracını Mars yüzeyinde göstermektedir. Kredi bilgileri: NASA

InSight (Baş Araştırmacı: Dr. Bruce Banerdt, JPL): 2018’de Mars’a indiğinden beri, Sismik Araştırmalar, Jeodezi ve Isı Taşımacılığı (InSight) kullanarak İç Araştırma, Dünya’nın ötesindeki tek aktif sismik istasyonu işletiyor. “Mars depremlerini” sismik olarak izlemesi, Mars’ın iç kısmı, oluşumu ve mevcut faaliyeti üzerinde kısıtlamalar sağlamıştır. Uzay aracı sağlıklı kalırsa, genişletilmiş görev InSight’ın sismik ve hava durumunu izlemeye devam edecek. Bununla birlikte, güneş panellerinde toz birikmesi nedeniyle, InSight’ın elektrik enerjisi üretimi düşüktür ve güneş panelleri Mars’ta geçen bir “toz şeytanı” tarafından temizlenmedikçe, misyonun mevcut uzatılmış görevi süresince operasyonlarına devam etmesi olası değildir. atmosfer.

NASA Ay Keşif Orbiter

NASA’nın Lunar Reconnaissance Orbiter aracı, Haziran 2009’dan beri ayı inceliyor. Kredi: NASA

Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) (Proje Bilimcisi: Dr. Noah Petro, GSFC): LRO, Ay’ın yüzeyini ve jeolojisini incelemeye devam edecek. LRO’nun yörüngesinin evrimi, su buzunun bulunabileceği kutupların yakınındaki Kalıcı Gölgeli Bölgeler (PSR’ler) dahil olmak üzere, kutuplardan uzaktaki yeni bölgeleri benzeri görülmemiş ayrıntılarla incelemesine izin verecektir. LRO, NASA’nın Ay’a geri dönme çabalarına da önemli programatik destek sağlayacak.

Merak Rock Hall Selfie

NASA’nın Curiosity Mars gezgini tarafından Sol 2291’de Vera Rubin Sırtı’nda bulunan “Rock Hall” sondaj sahasında çekilmiş bir özçekim. Selfie, gezici robot kolunun ucundaki bir kamera olan gezicinin Mars El Lens Görüntüleyicisi (MAHLI) tarafından çekilen 57 ayrı görüntüden oluşuyor. Kredi: NASA/Caltech-JPL/MSSS

Mars Bilim Laboratuvarı (MSL) (Proje Bilimcisi: Dr. Ashwin Vasavada, JPL): Mars Bilim Laboratuvarı ve Curiosity gezgini, Mars yüzeyinde 27 km’den fazla yol kat ederek Gale Krateri’ndeki yaşanabilirlik tarihini araştırdı. Dördüncü genişletilmiş görevinde MSL, Mars’taki su tarihine benzersiz bir bakış açısı sağlayan kritik sülfat içeren katmanları keşfederek daha yüksek irtifalara tırmanacak.

Yeni Ufuklar Uzay Aracı

Yeni Ufuklar Uzay Aracının sanatçı anlayışı. Kredi: Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı/Güneybatı Araştırma Enstitüsü

Yeni Ufuklar (Baş Araştırmacı: Dr. Alan Stern, SwRI): Yeni Ufuklar uçtu Plüton 2015’te ve Kuiper Kuşağı nesnesi (KBO) Arrokoth 2019’da. İkinci genişletilmiş görevinde New Horizons, Dünya’dan 63 astronomik birime (AU) kadar uzak güneş sistemini keşfetmeye devam edecek. Yeni Ufuklar uzay aracı, potansiyel olarak güneş sistemi ve NASA’nın Heliophysics ve Astrophysics bölümleriyle ilgili çok disiplinli gözlemler yapabilir. Yeni Ufuklar’ın bilim planıyla ilgili ek ayrıntılar daha sonraki bir tarihte sağlanacaktır.

Odyssey Uzay Aracı Mars'ın Güney Kutbu Üzerinde

NASA’nın Mars Odyssey uzay aracı, bu sanatçının konsept illüstrasyonunda Mars’ın güney kutbunun üzerinden geçiyor. Uzay aracı 24 Ekim 2001’den beri Mars’ın etrafında dönüyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Mars Odyssey (Proje Bilimcisi: Dr. Jeffrey Plaut, JPL): Mars Odyssey’nin genişletilmiş görevi, Mars yüzeyinin altındaki kayalar ve buz üzerinde yeni termal çalışmalar yapacak, radyasyon ortamını izleyecek ve uzun süredir devam eden iklim izleme kampanyasına devam edecek. Odyssey yörünge aracı ayrıca diğer Mars uzay araçlarından gerçek zamanlı veri aktarımı için benzersiz destek sağlamaya devam ediyor. Odyssey’nin uzatılmış görevinin uzunluğu, uzay aracında kalan itici gaz miktarıyla sınırlı olabilir.

Mars Keşif Orbiter

Bu sanatçının konsepti, NASA’nın Mars Keşif Yörünge Aracını kızıl gezegen üzerinde gösteriyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) (Proje Bilimcisi: Dr. Rich Zurek, JPL): MRO, Mars yüzeyindeki süreçlerle ilgili çok sayıda veri sağladı. Altıncı genişletilmiş görevinde MRO, Mars’ın yüzeyinin, buzların, aktif jeolojinin, atmosfer ve iklimin evrimini inceleyecek. Ayrıca MRO, diğer Mars görevlerine önemli veri aktarma hizmeti sunmaya devam edecek. MRO’nun CRISM cihazı, kriyo-soğutucusunun kaybı, iki spektrometresinden birinin kullanımına son verdikten sonra tamamen kapatılacaktır.

NASA’nın Gezegen Bilimi Bölümü şu anda güneş sistemi genelinde 14 uzay aracı işletiyor, formülasyon ve uygulamada 12 misyona sahip ve yedi diğerinde uluslararası uzay ajanslarıyla ortak.

2022 Planetary Science Kıdemli İncelemesinin ayrıntılı raporları şu adreste bulunabilir:

https://science.nasa.gov/solar-system/documents/senior-reviewuzay-2