Esrar şirketleri benzeri görülmemiş rüzgarlarla karşı karşıya. Yine de bu şirketler, bankacılık yasaklarından sürekli değişen düzenlemelere kadar sayısız zorlukla boğuşan zorlu bir pazarda iş kuruyorlar. Böyle bir başlangıç, berrak yeşilbüyüyen bir etiketleme sorununa bir çözüm buldu ve Gotham Green Partners’ın katılımıyla Gron Ventures liderliğindeki 10 milyon dolarlık bir A Serisi topladı.

Şirketin akıllı UPC’si, yetiştiricilerden markalara, perakendecilerden tüketicilere kadar tedarik zincirinin tüm bölümlerinde maliyetleri düşürmeyi ve şeffaflığı artırmayı hedefliyor.

Uygun bir şekilde LucidID olarak adlandırılan Lucid Green sistemiyle, ürünler tohumdan tüketiciye kadar tek bir barkod kullanır. Kültivatörler ve markalar, test sonuçlarını ve uygunluk sertifikalarını yüklemek ve bunlara erişmek için bu barkodu kullanabilir. Buna ek olarak, perakendeciler bunu gerçek zamanlı envanter yönetimi ve alışveriş yapanlarla sadakat programları oluşturmak için kullanabilir. Bu tek bir etiketle gerçekleştiğinden, Lucid Green, bu sistemin ürün ambalajına yeni etiketler yapıştırmanın sıkıcı sürecini ortadan kaldırdığını söylüyor.

Lucid Green’in CEO’su ve kurucu ortağı Larry Levy, “Bazen herkesin atlara ve eyerlere alıştığı ilk Model T arabalarıyla Henry Ford gibi hissediyorum” diyor. Bu ürünü pazara sunmanın zorluklarından bahsediyor, herkesin malları atlarla taşımaya alıştığını ve arabanın ortaya çıkmasıyla onu destekleyecek altyapıya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Aynı şeyin şu anda esrarda da olduğunu hissediyor.

Yasal kenevir yüksek düzeyde düzenlemeye tabidir ve tüketiciye giden yolda çok sayıda kontrol gerektirir. Perakendeci veya dispanser, yönetmelikler değiştikçe farklı ürünlere belirli etiketler yapıştırmak, işçilik maliyetlerini artırmak ve gelirleri azaltmak için genellikle ekstra işlerle uğraşır. Lucid Green, verilerinin LucidID sisteminin perakendecilere ayda 10.000 dolara kadar tasarruf sağlayabileceğini gösterdiğini iddia ediyor.

Diğer şirketler QR kodları etrafında benzer çözümler sunar, ancak LucidID ile bulunan kapsamlı avantajlardan yoksundur. Örneğin, bazı markalar tüketicilere daha fazla bilgi vermek için QR kodları kullanır. Diğerleri, envanter takibi için QR kodlarını kullanır. Lucid Green, en yakın rakibin ilaç şirketlerinden geldiğini söylüyor, ancak çoğu tüketicinin eczanelerde bulunan bilgilere erişmesine izin vermiyor.

Proje tüketicinin bakış açısından başladı. “Fikir, tüm [testing and strain information] İnsanların daha iyi bir deneyim yaşamalarını sağlamak için zengin bilgilere yol açan bir QR kodunda” dedi Levy. “Yaklaşık 18 ay önce California pazarında, düzenleyiciler daha fazla düzenlemeye devam etti… ve markalardan benzersiz kodlar koymalarını istemeye başladı.” Bu kodlar, kritik düzenleyici test sonuçları taşır ve genellikle çalışanların her ürüne bir etiket koymasını gerektirir.

“Bu, ‘Hey, biz zaten bu kodu pakete koyuyoruz, o halde neden siz tedarik zinciri, sadece onu kullanmıyorsunuz’ demek bizim için çok büyük bir itici güçtü.”

Gron Ventures’tan Wilder Ramsey, Seri A turunu yönetti. TechCrunch’a perakendecilerle konuşmanın onu Lucid Green’e yatırım yapmaya yönlendirdiğini söyledi. Los Angeles’ın en büyük dispanserlerinden birinin devreye girip yalnızca LucidID etiketi taşıyorsa yeni ürünleri kabul etmesiyle bu çözüm için çaresiz olduklarını söylüyor.

Ramsey, “Ve bu, bu sorunun kaynama noktasına ulaştığı gerçek bir uyandırma çağrısıydı” dedi. “O kadar çok ürkütücü SKU var ki. Bir gerinim bileşeniniz ve form faktörü bileşeniniz var. Yarım gram veya tam araba boyutlarında bulunan bir boyut bileşeniniz ve vape kartuşlarınız var. Sonra tüketici, ‘Peki, Sativa mı yoksa Indica mı alıyorum?’ diye düşünüyor. Bu, altılı paket veya 12’li kola stoklayan bir perakendeciye benzemez. Ve Diyet Kola veya normal Kola gibi değil. Sanki 5.000 ürünümüz var.”

Ramsey, Larry’nin kontrol ettiği kutuları listeledikten sonra gülerek, “Bilmiyorum, belki Larry’nin mazoşist bir çizgisi falan vardır,” diyor. “O bir seri kurucu ve bunun avantajlarını defalarca gördük. Herkesten daha uzun değilse de, o bu problemle uzun süredir ilgileniyor. Ve markaların ve perakendecilerin kulağına sahip.” Ramsey, Lucid Green’in yarattığı gibi iki taraflı bir pazar yeri yaratırken bunun kritik olduğunu söylüyor.

“Larry, kenevir endüstrisinin, kurucuların diğer endüstrilerde yapılamayacak şeyleri yapmasına izin veren temel doğasından etkileniyor.” Örneğin, Ramsey alkollü içki endüstrisine işaret ederek böylesine olgun bir pazar için bir etiketleme çözümü oluşturamayacağınızı söylüyor. “Kurucuların bu şekilde düşündüklerini duyduğumuzda, yöneldiğimiz kurucular bunlardır… Gron’a uygun olan kurucu, önemli bir etki yaratmak için alanın doğuşunun fırsatından yararlanmak isteyen biridir.”

Lucid Green’e göre, şirketin uygulamasının 75.000’den fazla kayıtlı kullanıcısı var. 2020 ve 2021 arasında LucidID’ler 16 milyon ürüne ulaştı ve Mart 2021’de LucidID taşıyan 1 milyon ek ürün oluşturuldu. Mevcut trend ve imzalanan anlaşmalara göre şirket, bu yıl etiketini 85 milyon adede çıkarmayı planlıyor.genel-24