iPhone’um kaç yaşında? Bu soruyu kendinize hiç sordunuz mu? Seri numarasını ve çevrimiçi bir aracı kullanarak kolayca öğrenebilirsiniz. TECHBOOK nasıl yapıldığını gösterir.

Kullanılmış bir iPhone satın almak ister misiniz yoksa yalnızca Apple akıllı telefonunuzun yaşıyla mı ilgileniyorsunuz? Daha sonra seri numarasından öğrenebilirsiniz. Bunu yapmanın iki yolu vardır.

iPhone seri numarasını bulun

İPhone yaşını belirlemenin her iki yolu için de sözde seri numarasına ihtiyacınız var. Bu, her ürünün herhangi bir zamanda tanımlanabilmesi için üreticinin zorunlu bilgileridir. Örneğin, genellikle bir cihazın garanti talebini kontrol etmek için kullanılırlar. Bir iPhone’un seri numarasını iOS’ta birkaç adımda bulabilirsiniz. Ana ekranınızdan veya uygulama tarayıcınızdan telefonun “Ayarlar”ını açın. Şimdi görünen listede biraz daha aşağıda “Genel” öğesini göreceksiniz. Ardından alt menüde “Hakkında” seçeneğine dokunun. Daha sonra görülebilecek genel bakışta, yalnızca seri numarasını değil, aynı zamanda mevcut yazılım sürümü veya kalan bellek alanı gibi diğer ilginç bilgileri de öğreneceksiniz.

iphone yaşını öğren ekran görüntüsü ios
Fotoğraf: iOS üzerinden TECHBOOK
iphone yaş 2 ekran görüntüsü ios öğrenin
Fotoğraf: iOS üzerinden TECHBOOK

1. Apple web sitesi aracılığıyla iPhone yaşını öğrenin

web sitesi hakkında checkcoverage.apple.com iPhone’unuzun seri numarasını girebilirsiniz. Seri numarasını girdikten sonra, Apple sitesinde bir resim ve cihazınızın tam model numarasını bulabilirsiniz. Aşağıda “beklenen son kullanma tarihi” noktasını bulacaksınız. Bu size garanti süresinin bittiğini söyler. Bir garanti uzatması satın almadıysanız, satın alma tarihiniz belirtilen tarihten bir yıl öncesidir. Ne yazık ki, iPhone’unuz bir yıldan daha eskiyse, Apple web sitesi daha fazla yardımcı olmaz.

Ayrıca ilginç: Kimsenin bilmediği harika iPhone işlevleri

2. Hollanda web sitesi daha ayrıntılı bilgi verir

iPhone’unuz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, şu adresi ziyaret edin: Hollandalı web sitesi Chipmunk. Ne yazık ki, web sitesi Almanca olarak mevcut değildir, ancak İngilizce konuşanlar için çok net ve anlaşılması kolaydır. Seri numarasını forma girdikten sonra sorgulama başlatabilirsiniz. Sayfa daha sonra depolama kapasitesi, işlemci, ekran ve üretim ile ilgili tüm bilgileri listeler. “Üretim haftası” ve “Üretim yılı” altında iPhone’unuzun üretim tarihini en yakın takvim haftasına kadar okuyabilirsiniz. TECHBOOK, aracı bir iPhone 5, 6 ve 12 ile başarıyla test etti. Ancak hiçbir garanti yoktur – özellikle daha yeni cihazlar henüz veri tabanında saklanmayabilir.

Gelecekte akıllı telefonlar, ev eğlencesi ve diğer konularla ilgili ipuçlarını, püf noktalarını veya haberleri kaçırmak istemiyor musunuz? O halde bültenimize abone olun!genel-25