İngiltere’nin ilk sürücüsüz otobüsü, aylar içinde yolcu taşıma planları ile Pazartesi günü İskoçya’da yol denemelerine başladı. İskoç basınında çıkan haberlere göre, otobüsler, güvenlik sürücüsünün müdahale etmesine veya kontrolü ele almasına gerek kalmadan önceden seçilmiş yollarda çalışmasını sağlayan sensörlerle donatılmış.

Otobüsler, yolculara hizmet verdiğinde, köprü boyunca 14 mil (22 km) 36 yolcu taşıma kapasitesine sahip, haftada 10.000 yolcu kapasiteli bir hizmet sunacak.

İskoç hükümeti tarafından desteklenen Project CAVForth kapsamındaki otonom otobüs hizmeti, Fife’deki Ferrytoll Park and Ride tesisinden Forth Road Bridge Toplu Taşıma Koridoru boyunca Edinburgh Park’a giden yol ağı üzerinde çalışacak.

Pilot projenin bir parçası olarak, çoğunlukla Transport Scotland tarafından kontrol edilen otoyollarda seyahat eden tek katlı otonom otobüslerin, canlı bir yol ortamında diğer trafikle güvenli bir şekilde etkileşime girmesi, kavşaklar ve otobüs durakları üzerinden geçmesi gerekecek.

Stagecoach bölge müdürü Sam Greet, “Bu, Birleşik Krallık’ın ilk tam boyutlu otonom otobüs hizmetini tam olarak başlatma yolculuğumuzda ileriye doğru atılmış büyük bir adım ve İskoçya’nın kalbindeki yepyeni bir otobüs güzergahına kolay erişim sağlayacak” dedi.

CAVForth projesinin başlangıçta 2019’da başlaması planlanıyordu, ancak COVID-19 pandemisinin tedarik zincirleri üzerindeki etkisi nedeniyle ertelendi.

Stagecoach, proje için Fusion Processing, üretici Alexander Dennis ve Transport Scotland ile ortaklık kuruyor ve program, Birleşik Krallık hükümetinin Bağlantılı ve Otonom Araçlar Merkezi’nin mali desteğini kazandı.

Fusion Processing’in CEO’su Jim Hutchinson, “dünyanın en karmaşık ve iddialı otonom araç programına liderlik etmekten mutluluk duyduğunu” söyledi.

“CAVForth, Fusion’ın otomatik araç teknolojisinin harika bir gösterimi olmasının yanı sıra yerel halka faydalı bir hizmet sunacak” dedi.

Otobüslerin altı sürüş otomasyonu seviyesi vardır, sıfırdan ikiye, sürücünün sürekli denetlemesi ve her zaman sürmesi gerektiği anlamına gelirken, üç ila beş arasındaki seviyeler aracın kendi kendini sürmesine izin verir.
genel-8