Android 13 Geliştirici Önizlemesi çalıştıran bir Pixel 5 fotoğrafı

İlk Android 13 Beta yayında ve denemeye hazır.
Fotoğraf: Floransa İyon / Gizmodo

Google, bugün piyasaya sürülen ilk halka açık Android 13 beta sürümüyle doğru yolda. Beta, işletim sistemi önizlemesinin üçüncü sürümüdür ve geliştirici olmasanız bile indirip deneyebileceğiniz ilk sürümdür. merak ediyorsanız, alabilirsin Pixel akıllı telefonunuzda. Ancak bunun Android’in devam eden bir sürümü olduğuna dikkat edin; bu, sonbaharda Android 13’ün tam sürümüne kadar beta ile yaşamaya karar verirseniz, muhtemelen hatalar ve başka tuhaflıklar olabileceği anlamına gelir. Belki betayı denemeden önce telefonunuzu yedekleyin.

Elbette, Android 13’teki yeniliklerin bir çoğunu almak için beta sürümünü yüklemeniz gerekmez. hepsini kendi içinde ortaya koydu Android Geliştirici blogu. İşte yenilikler ve betaya cesaret etmeye karar verirseniz kendiniz deneyebileceğiniz şeyler.

İşte yenilikler

Halihazırda en son Android 13 Geliştirici Önizlemesi ile flört ediyorsanız, Google’ın izinlerle ilgili perde arkasında bazı çalışmalar yaptığını bilirsiniz. Şirket, ilk Android 13 beta sürümünün çıkış yapacağını duyurdu. daha ayrıntılı izinler medya dosyaları için. Bu, Google’ın orijinal izin sistemini nihai bir çözüm olmayacak şekilde ayarladığı anlamına gelir. Bunun yerine, artık alt izinler var, bu nedenle yalnızca erişilmemesi gerekenleri kesebilirsiniz.

Android 13’teki medya izinleri üç bölüme ayrılmıştır: resimler, video ve ses dosyaları. Bir uygulama bunlara erişmeden önce bu üç öğenin her birine ayrı ayrı izin vermeniz gerekir. Arka kapı erişimini kilitlemeye yardımcı olmanın kolay bir yolu. Bu, bir uygulamayı her yüklediğinizde daha sinir bozucu açılır pencerelere katlanmak anlamına gelse de, işletim sistemi herhangi bir şeye erişmeden önce bu şekilde onay ister.

Bunu istediğinde işletim sisteminin ne açacağının bir sunumu

Google’ın yeni ayrıntılı medya izinleri, müzik, resim ve videolara ayrı ayrı erişmeyi isteyecektir.
resim: Google

Müzisyenler, melodi oluşturma ihtiyaçlarınız için Android işletim sistemini yeniden gözden geçirmenin zamanı gelmiş olabilir. İçinde son geliştirici önizlemesi, Google, Android’e çevre birimleri bağlayabilmeniz için MIDI 2.0 desteği ekledi. Bu yetenek, Android 13’ün yeni sürümüyle güzel bir şekilde eşleşmelidir. Uygulamaların hangi ses biçimlerinin doğrudan oynatılabileceğini ve işlenebileceğini belirlemesine yardımcı olmak için açıkça kodlanmış tahmini ses yönlendirme.

Android’in şifreleme anahtarlarını depolamak için kullandığı Keystore ve KeyMint’i çevreleyen geliştiriciler için de iyi haberler var. Uygulamanız anahtar üretiyorsa, iki güvenlik havuzunun artık daha iyi yeniden deneme anahtarı oluşturma sunacağı varsayılmaktadır.

denemek için başka ne

Android 13 Geliştirici Önizlemesi’nden farklı olarak, bu yapıyı uyumlu cihazınıza almak daha zahmetsizdir. Geliştirici olmak zorunda değilsiniz. Ama zorundasın betaya kaydol Android 13 güncellemesini kablosuz olarak almak için. Zaten Geliştirici Önizlemesi’ni çalıştırıyorsanız, OTA güncellemesi yakında cihazınıza ulaşacaktır.

Android 13’ü kullanmaya başladığınızda, birkaç özelliği deneyebilirsiniz. Artık stok Android telefonlar için cilalı Material You temalı simgeler var arayüzün görünümünün geri kalanıyla eşleşen (Materyal Siz, daha şık kullanıcı arayüzü Google, stok Android’i tanıttı Android 12) telefonlar. Yukarıda ayrıntılı izinleri onaylamanızın istenmesine benzer şekilde, bildirimleri gerçekleşmeden önce kapatma özelliği vardır. Android 13 ayrıca, hangi uygulamalarınızın yapılandırılabilir Hızlı Kutucuklara sahip olduğunu daha kolay keşfedebilmeniz için yeni bir Hızlı Ayarlar API’sı içerir.

Android 13 Beta’yı çalıştırmaya karar verirseniz, bunun nihai ürün olmadığını ve kullanırken hatalarla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Deneyimlerime göre, en kötü yanı, her gün güvendiğiniz bir uygulamanın Android’in önizleme yapısına yüklenmemesidir. Durumunuzun bu olabileceğini düşünüyorsanız, beta sürümünü yüklemeyi daha sonra bekleyin. Her neyse, çok fazla beklemenize gerek kalmayacak. Google, Haziran 2022’ye kadar platform kararlılığına ulaşmayı planlıyor ve ondan önce bir veya iki beta güncellemesi daha olacak.

Google’ın geliştirici konferansı yaklaşıyorken—Google G/Ç 2022 yaklaşık iki hafta içinde 11 Mayıs’ta başlıyor – muhtemelen Android’in yeni yetenekleri ve Google’ın mobil platformundan sonraki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi edinin.genel-7