Google Salı günü, kullanıcıların uygulamaların verilerini nasıl topladığı, paylaştığı ve güvenliğini sağladığına ilişkin bilgilere bakmalarına olanak tanıyan Google Play’deki Veri güvenliği bölümünün yayınlandığını duyurdu. İlk olarak geçen yıl Mayıs ayında duyurulan hareket, Apple’ın 2020’de gizlilik beslenme etiketlerini tanıtmasına benzer. Uygulamalarını Google Play’de yayınlayan tüm geliştiricilerin, uygulamalarının kullanıcı verilerini nasıl topladığı ve paylaştığıyla ilgili bilgilerle yeni bölümü tamamlaması gerekiyor. 20 Temmuz’a kadar.

Google bir blog gönderisinde, kullanıcıların Çarşamba gününden itibaren Google Play’deki Veri güvenliği bölümünü görmeye başlayacaklarını söyledi. Bu bölümde, kullanıcılara bir uygulamanın hangi verileri topladığını ve hangi amaçla toplandığını bildirmek için farklı öğeler bulunur. Ayrıca kullanıcılara, listelenen uygulamanın geliştiricisinin verilerini üçüncü taraflarla paylaşıp paylaşmadığını gösterecek.

Google, Veri güvenliği bölümünün kullanıcıların Android cihazlarında “uygulamaların verilerini nasıl topladığı, paylaştığı ve güvenliğini sağladığı konusunda daha fazla görünürlük elde etmesine” yardımcı olacağını söyledi.

Bilgi geliştiriciler, Google’a göre Veri güvenliği bölümünde şunları gösterebilir:

  • Geliştiricinin veri toplayıp toplamadığı ve hangi amaçla topladığı.
  • Geliştiricinin verileri üçüncü taraflarla paylaşıp paylaşmadığı.
  • Aktarılan verilerin şifrelenmesi ve kullanıcıların verilerin silinmesini isteyip isteyip istemeyeceği gibi uygulamanın güvenlik uygulamaları.
  • Uygun bir uygulamanın Play Store’daki çocukları daha iyi korumak için Google Play’in Aile Politikası’na uymayı taahhüt edip etmediği.
  • Geliştiricinin güvenlik uygulamalarını küresel bir güvenlik standardına (daha spesifik olarak MASVS) göre doğrulayıp doğrulamadığı.

Kullanıcılar, Google Play’deki uygulama listelerinden birini ziyaret ederken bu bölümü görmeye başlayacaklar.

Google, başlangıçta geliştiricilere geçen yıl değişiklik hakkında bilgi verdi. Aynı zamanda, diğer geliştiricilerin uygulamalarının yanı sıra Google uygulamalarının da güncellemenin bir parçası olacağı ve yeni bölümde veri güvenliği bilgilerini göstereceği doğrulandı.

Birçok araştırmacının Apple’ın beslenme etiketlerinde dikkat çektiği konulardan biri de sahte ve yanıltıcı gizlilik etiketlerinin listesidir. Bazı durumlarda, uygulama geliştiricileri, kullanıcı verilerini aldıkları tüm öğeleri dahil etmediler. Tüm bunlar, geliştiricilerin doğru bilgi sağlaması ve yanıltıcı etiketler taşıyan uygulamaları filtrelemesi için herhangi bir katı kısıtlama getirmediğinden, büyük ölçüde Apple düzeyindeki ihmalden kaynaklanmaktadır.

Google, geçen yıl “uyumlu hale gelmeyen uygulamaların politika yaptırımına tabi olacağını” söyledi. Ayrıca, ikinci çeyrekte başlayan yeni uygulama gönderimleri ve uygulama güncellemelerinin listelerinde “bilgi içermesi gerektiğini” belirtti.

Ancak Android üreticisi, geliştiricilerden gelen yanlış bilgileri nasıl ele alacağına dair herhangi bir yönerge sağlamadı.

Play Store’da geçmişte birkaç kez kötü amaçlı yazılım yayan sahte uygulamalar sorunu zaten var. Yine de bu uygulamalardan bazıları bildirildiğinde Google tarafından çekildi. Bu nedenle, resmi Android mağazasının en azından bazı geliştiricilerden gelebilecek herhangi bir yanlış bilgiyle nasıl başa çıkabileceğini görmek ilginç görünüyor.

Gadgets 360, konuyla ilgili bir yorum için Google’a ulaştı ve şirket yanıt verdiğinde bu makaleyi güncelleyecek.
genel-8