Eski telefonunuzu terk etmeden önce birkaç kontrol yapın.

Telefonunuzu yükseltme zamanı geldiğinde, önemli ölçüde azaltabilirsiniz. veya takas yoluyla yeni bir el cihazının maliyeti satış senin eski. Eski akıllı telefonunuzla yollarınızı ayırmadan önce, bununla birlikte, tüm verilerinizi yanınıza aldığınızdan ve dijital hesaplarınızı açıkta bırakmadığınızdan emin olmak için bazı hızlı ve basit kontrollerden geçmeniz gerekir.

İdeal olarak, eski ve yeni telefonlarınızı, en son ahizenizde her şeyin sorunsuz çalıştığından ve yeni değiştirilen telefona artık ihtiyacınız kalmadığından emin olana kadar birkaç gün yan yana çalıştırmak istersiniz. Ama durumunuz ne olursa olsunrbu kontrollerden kurtulun ve oldukça iyi korunmalısınız.

1. Her şeyi yedekleyin

Google One aracılığıyla bir Android telefonu yedekleme.

Google One aracılığıyla bir Android telefonu yedekleme.
Ekran görüntüsü: Android

Telefon değiştirirken hiç kimse veri kaybetmek istemez, ancak akış hizmetlerine geçiş, bundan kaçınmanın artık daha kolay olduğu anlamına geliyor. Yeni cihazınızda Netflix ve Spotify’da (örneğin) tekrar oturum açın ve her şey bıraktığınız gibi orada olacaktır.

Her şeyin buluta veya farklı bir cihaza yedeklendiğinden emin olmak için temel uygulamalarınızı gözden geçirmeye değer. Özellikle değerli fotoğraflarınızı ve videolarınızı düşünün (Apple Fotoğraflar, Google Fotoğraflar veya Dropbox gibi hizmetler bunlarla ilgilenebilir). Bir podcast oynatıcı kullanıyorsanız, yerinizi veya indirdiğiniz bölümleri kaybetmeyeceğinizden emin olun.

iPhone’lar ve Android telefonlar, bunların çoğunu sizin için halleden yerleşik yedekleme hizmetleriyle birlikte gelir: Resmi Elma ve Google tüm ayrıntılar için belgeleri destekleyin, ancak telefonunuzda ne olduğunu ve nelerin aktarılması gerektiğini de kendi denetiminizi yapın.

2. İki faktörlü kimlik doğrulama kodlarınızı taşıyın

Dışa aktarma ve içe aktarma seçenekleri için iki faktörlü uygulamanızı kontrol edin.

Dışa aktarma ve içe aktarma seçenekleri için iki faktörlü uygulamanızı kontrol edin.
Ekran görüntüsü: Google Kimlik Doğrulayıcı

Akıllı telefonunuzu iki faktörlü bir kimlik doğrulama cihazı olarak kullanmak akıllıca bir fikirdir; bu, başkalarının yalnızca kullanıcı adlarınız ve şifrelerinizle hesaplarınıza giremeyeceği anlamına gelir. Ancak bu ekstra güvenlik önlemi, cihazları değiştirirken sorunlara neden olabilir.

Esasen, telefonunuz artık sosyal medya uygulamalarınızdan e-posta istemcilerinize kadar her türlü hesaba girmenin anahtarı olabilir. İki faktörlü kodlar oluşturmak için bir uygulama kullanıyorsanız, o zaman hesaplarınıza normal şekilde girmeye devam edebilmeniz için bu uygulamayı yeni telefonunuzda kurmanız gerekir.

Bunun nasıl çalıştığı, iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamanıza bağlı olarak biraz değişecektir, bu nedenle ayrıntılar için uygulamayı kontrol edin. gibi uygulamalar Authy ve Google Kimlik Doğrulayıcı kodlarınızı karşıya aktarmak için basit kılavuzlar sunun.

3. Hesaplarınızdan çıkış yapın

Sıfırlamadan önce uygulamalardan çıkış yapmak iyi bir fikirdir.

Sıfırlamadan önce uygulamalardan çıkış yapmak iyi bir fikirdir.
Ekran görüntüsü: Netflix

Tonunki belirli uygulamalarda kesinlikle gerekli değilancak bir sonraki cihazınıza geçişi kolaylaştırmak için eski telefonunuzu geride bırakmadan önce oturumu kapatıp mümkün olduğunca çok uygulamayı devre dışı bırakmak iyi bir fikirdir.

Belirli uygulamaların, onları kaç cihazla kullanabileceğinize ilişkin kısıtlamaları vardır; örneğin, parçaları yalnızca sınırlı sayıda gadget’a indirmenize izin veren müzik akışı uygulamaları. Bu arada, bazı ücretli uygulamalar kaç kez yüklenebilecekleri konusunda sınırlar koyar, bu nedenle yeni bir yükleme eklemeden önce eski yüklemenizi iptal etmek istersiniz.

Her yerden çıkış yapmadan önce, tüm şifrelerinizi bildiğinizden emin olun; tekrar giriş yapmak için onlara ihtiyacınız olacak. Umarım bu, özel bir şifre yöneticisine verdiğiniz bir iştir, bu nedenle geçiş pürüzsüz bir tane olmalı.

4. Sohbetlerinizi aktarın

Sohbet yedeklerinizi ihmal etmeyin.

Sohbet yedeklerinizi ihmal etmeyin.
Ekran görüntüsü: Naber

Yedeklemeden bahsetmiştik, ancak sohbet uygulamalarından ayrıca bahsetmeye değer: özel konuşmalarınız sizin için çok önemli olabilir ve yepyeni bir akıllı telefona geçtiğinizde onları geride bırakmak istemezsiniz.

Twitter ve Facebook Messenger ve Google Chat gibi uygulamalar her şeyi bulutta tutar. Apple iMessage ile sohbetleriniz yedeklenir ve birden fazla cihazla senkronize edilir iCloud aracılığıyla. Signal kullanıcısıysanız ve hem yeni hem de eski telefonlarınız mevcutsa, yerleşik hesap aktarma özelliği.

İşlem uygulamadan uygulamaya değişir, ancak en güncel bilgileri kullandığınızdan emin olun—WhatsApp, sürecin gelişmeye devam ettiği bir uygulamadır, ancak artık kapsamlı bir sohbet var yedekleme ve geri yükleme özelliği mevcut.

5. Fabrika ayarlarına sıfırlama çalıştırın

Devam etmeden önce telefonunuzu tamamen silin.

Devam etmeden önce telefonunuzu tamamen silin.
Ekran görüntüsü: iOS

Son olarak ve kesinlikle en az değil, eski akıllı telefonunuzu ilk aldığınız duruma geri döndürmek için fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir – ancak yalnızca yukarıdaki listede bahsettiğimiz her şeyi işaretledikten sonra.

Bu, başka hiç kimsenin hesaplarınıza giremeyeceği veya verilerinize erişemeyeceği anlamına gelir, çünkü tüm dosyalarınız, uygulamalarınız ve oturum açma bilgileriniz silinir: Evde kurduğunuz wifi ağının ayrıntılarından bilgisayara kadar her şey. cihazınızdaki tarama geçmişi, indirdiğiniz duvar kağıtları yerel depolamadan silinir.

Android’de, Ayarlar seçiminden sistem, Ayarları sıfırla ve Tüm verileri sil (fabrika ayarlarına sıfırlama)—bu Pikseller için, ancak diğer Android cihazlarda benzer seçenekler olacaktır. iOS Ayarları’ndan seçin Genel, iPhone’u Aktarın veya Sıfırlayınve Tüm İçeriği ve Ayarları Sil.genel-7