İnsan sadece bedende yaşamaz, aynı zamanda kendi zekasına sahip bedenle düşünür. Dansçıların ve jimnastikçilerin deneyimlediği bir sezgi, sinirbilim üzerine yapılan çalışmalarla yıllar içinde doğrulandı. Yine de, Elon Musk’ın tasarımına göre, şimdiye kadar teknoloji, basit akıllı telefonlardan beyne yerleştirilen ve bir bilgisayar arayüzü olarak işlev görecek çiplere kadar zihni ve bilişsel yeteneklerini geliştirdi. Ve vücut?

Siena Üniversitesi’nde Robotik profesörü Domenico Prattichizzo, “Bir darboğaz olma riski, bilişsel gelişim, zihin ve beden arasındaki dengesizliği vurgulama riskleri” diye açıklıyor ve kıdemli bilim adamı İtalyan Teknoloji Enstitüsü’nde. İnsan-makine arayüzleri ile ilgileniyor ve bugün, aşırı robotik uzuvlar, yani duyusal-motor becerileri artırmak için tasarlanmış giyilebilir robotik cihazlar aracılığıyla, artırıcı robotikte sınırın taşınmasına yardımcı olmak istiyor. O tasarımı yapan kişidir “Robotik altıncı parmak”a giyilebilir üst uzuvlarında (inme veya kaza sonucu) hemiparezi olan kişileri desteklemek için kavrama yeteneklerini geliştirebilir. Cihaz, uzuvdaki kavrama kapasitesi kaybının robotik parmak tarafından telafi edilmesi sayesinde günlük aktivitelerde bağımsızlığı destekler. Sixto prototipi, Prattichizzo tarafından kurulan ve E-Novia’ya ait olan Existo adlı bir girişim oldu.

Dış iskeletin ötesinde bir prototip

konulu bir makale ile Doğa Makine Zekası, profesör robotik altıncı parmağın yeni bir sınıra doğru bir evriminin habercisiydi: vücudun artık protezler veya dış iskeletler aracılığıyla değil, vücudun dışındaki ve vücut tarafından yönetilen robotik uzuvlar aracılığıyla insan tarafından geliştirilmesi, bu durumda üçüncü bir sanal kol. «Dış iskelet, kişinin koluna doladığı, kinematik zinciri yeniden ürettiği ve kolu desteklediği bir yapıdır. Biz ise ekstra iskeletlerden bahsediyoruz, anatomimizin dışında kalan robotlar giyilebilir bile olmayabilir. Güç kısmı vücudun dışında dışsallaştırılırken, bilgi kısmı vücudun üzerinde kalır, vücudun kontrolünü hissetmek için bir arayüz “, diye açıklıyor Prattichizzo, evrimi artık” İnsan-robot sensorimotor güçlendirmesinin bir parçası olan bir prototip geliştiren Prattichizzo. – üst ekstremite engelli insanlar için giyilebilir sensorimotor arayüzler ve süpernumerary robotik uzuvlar “(Haria), Horizon tarafından 4.6 milyon ile finanse edildi. Prattichizzo, Siena Üniversitesi ve HTE’ye ek olarak Roma Santa Lucia Vakfı, önemli Avrupa akademik kurumları ve Alman Ottobock şirketini içeren bir ekibi koordine edecek.

Harekete ve kas kasılmasına dayalı arayüz

Prototip özellikle felç veya trafik kazası nedeniyle felç nedeniyle üst uzuvlarını hareket ettiremeyen kişiler için tasarlanmıştır. Amaç, insanların doğal olarak bir bardak su dökmek gibi basit hareketler yapmalarına yardımcı olmaktır. Motor kısmı, kısmen yapay zeka tarafından kontrol edilen, bir masaya veya tekerlekli sandalyeye yerleştirilen ve gövdeye yerleştirilmiş küçük bir arayüz ile kablosuz olarak bağlanan harici bir robotik kola devredilir. O nasıl çalışır? Vücudun hasar görmemiş kısmını veya kısımlarını iyileştirin. “İnsanlar gereksiz kinematik yapılardır, birden fazla hareket özgürlüğü derecesine sahibiz. Bir dansçı düşünelim: Vücuttaki tüm eklemleri kullanır. Aynı şekilde örneğin elimle bir bardak tutarsam elim hareketsizdir ama omzumu veya dirseğimi veya başımı hareket ettirebilirim. O zaman kolunu kullanamayan bir kişi, dışarıya eklediğimiz robotu kontrol etmek için bıraktığı tüm özgürlük derecelerini kullanabilir ». Arayüz hareketi algılar ve komutu robota aktarır; ayrıca Emg (elektromiyografi) aracılığıyla sadece bir kasın sertleşmesini algılayabilir.

Kullanım Alanları: engelliler, endüstri, tıp

Robotu algılayan kullanıcının deneyimi de değişir, bunu kendi üzerinde hisseder: Böylece robot bir cisme dokunduğunda ve etkileşime girdiğimiz kuvvet, kullanıcı tarafından omuz veya kol üzerinde algılanır. Uygulamalar, engelliler alanında, tıpta malların taşınması için endüstride, cerrahi operasyonlar için çok olabilir.genel-18