Bu nedenle, Elon Musk ve Twitter Yönetim Kurulu, sosyal ağın yaklaşık 44 milyar dolara satın alınması konusunda 25 Nisan’da anlaşmaya vardı. Twitter ve 436 milyon abonesi, gezegendeki en popüler sosyal ağ olmaktan uzaksa, en etkili olanlardan biridir. Aktivistler, politikacılar, gazeteciler, girişimciler günlük olarak omuz omuza ve alışverişte bulunuyor… Bu nedenle, operasyonun asıl soruyla ortaya koyduğu siyasi sorular, gezegendeki en zengin adamın (247 milyar avro) onun için siyasi vizyonu nedir? yeni oyuncak?

Muhafazakarlar Twitter’da her şeyi ve her şeyi söylemek için sabırsızlanıyor

Bu, Elon Musk’ın ifade özgürlüğü olan Twitter ile yaptığı pas de deux’un başlangıcından bu yana en çok vurguladığı unsurlardan biridir. Sosyal ağın satın alınması için yapılan anlaşmayı kutlarken, ilk cümlesi doğal olarak bu değere ayrılmıştı, ” İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin temelidir ve Twitter, insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital kamusal meydandır. “.

Elon Musk, Twitter için ücretsiz konuşma planları hakkında özel bir şey söylemedi, ancak ABD’de ve başka yerlerde en sıcak konu oldu. Milyarder, kalıcı hesap yasaklarını kaldırma olasılığını öne sürerek, geçmişte platformun aşırı katı bir şekilde denetlenmesini defalarca eleştirdi.

aynı kategoride

Elon Musk güneş gözlüklü.

Bitti, Elon Musk Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı

Seçilmiş Cumhuriyetçilerin saflarını neşelendirmek için hızlı açıklamalar yapan Ohio temsilcisi Jim Jordan, ” İfade özgürlüğü geri döndü “. Senatör Marsha Blackburn dedi ki, Umarım Elon Musk, Big Tech’in kullanıcılara yönelik sansür geçmişine farklı bir bakış açısıyla son verilmesine yardımcı olur. “.

Eski başkanın @RealDonaldTrump hesabının 8 Ocak 2021’de engellenmesi, Amerikan muhafazakarları arasında iddia edilen hedefli sosyal medya sansürü hakkında önceden var olan bir hissi güçlendirdi. Donald Trump, anlaşmanın imzalanmasından kısa bir süre önce, Fox News’in potansiyel olarak ele geçirilmesini memnuniyetle karşılarken, kendi son derece başarılı sosyal ağında kalacağını açıkladı. Umarım Elon Twitter’ı satın alır çünkü onu geliştirir ve o iyi bir adamdır, ama ben GERÇEK olarak kalacağım “.

Başkanlık seçiminin ve gelecekteki yasama seçimlerinin herkesin aklını meşgul ettiği Fransa’da, aynı tezahüratların Florian Philippot veya Jean Messiha gibi aşırı sağın ikincil figürleriyle sınırlı olduğunu belirtmek gerekir.

en Los Angeles zamanları genel olarak tepkilere dikkat çekti” mest olmus muhafazakar klanından. Günlük, MIT ve Yale tarafından, kendilerini Cumhuriyetçi olarak sunan sosyal medya kullanıcılarının daha sık askıya alındığını, ancak yanlış iddiaları paylaşma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteren bir çalışmayı aktardı.

Twitter daha da zehirli hale gelebilir mi?

Spektrumun diğer tarafında, kendilerini “” olarak sunanların pozisyonları, özgür konuşma mutlakiyetçi ” endişe etmek. Birçoğu için, platformda zaten fazlasıyla mevcut olan nefret söylemi, taciz ve yanlış bilgilerin yayılmasına açık bir kapıyı temsil ediyorlar. Küratörleri özellikle rahatsız etmeyen pek çok risk var.

STK Uluslararası Af Örgütü özlü bir tepki verdi: iki kelime: zehirli Twitter “. İnsan Hakları İzleme Örgütü dijital haklar araştırmacısı Deborah Brown, Reutersİfade özgürlüğü mutlak bir hak değildir, bu nedenle Twitter, en savunmasız kullanıcılarını platformda güvende tutmak için çaba sarf etmelidir. “. Ulusal Renkli İnsanların Gelişimi Derneği başkanı Derrick Johnson, Elon Musk’a doğrudan meydan okudu, ” ifade özgürlüğü harika, nefret söylemi kabul edilemez. …Twitter’ın demokrasimizi alt üst eden nefret söylemi veya yalanlar için bir petri kabı haline gelmesine izin vermeyin “.

Amerikan ifade özgürlüğünün kapsamlı tanımının bu korkunç aşırılıkları, Avrupa’dan kaçınılmalıdır. Birkaç gün daha Dijitalden Sorumlu Devlet Bakanı Cédric O ve Avrupa Komiseri Thierry Breton, Dijital Hizmetler Yasasının varlığını hatırladı. Yürürlüğe girmeden önce bu hafta sonu belirleyici bir aşamayı geçen metin, dijital platformların moderasyon zorunluluğunu resmileştiriyor.

Aynı damarda, siyaset Beyaz Saray sözcüsünün açıkladığına göre, ” Twitter’ın sahibi veya yöneticisi kim olursa olsun, Başkan uzun süredir büyük sosyal medya platformlarının günlük yaşamlarımız üzerindeki gücü konusunda endişeli. “.

Seçilmiş Demokratlar darbelerini Elon Musk’ın aşırı zenginliğine ve ona verdiği güce indirdiler. Massachusetts Rep. Katherine Clark gözlemledi, “ Twitter’ı satın almaya güçleri yetiyorsa, adil vergi paylarını ödemeyi de karşılayabilirler. “. Milyarderin yoğun vergi optimizasyonu uygulamalarına şeffaf bir referans.

Twitter’da Elon Musk ile zaten anlaşmaya varan Senatör Elizabeth Warren, ” Bu anlaşma demokrasimiz için tehlikeli “. O ekledi “ Big Tech’i sorumlu tutmak için bir servet vergisine ve katı kurallara ihtiyacımız var “.

Belirsiz Bay Musk

İfade özgürlüğü etrafındaki bu acil bölünmenin ötesinde, birçok Anglo-Sakson medyası Elon Musk’ın gerçek siyasi görüşlerini merak etti. Twitter, hem Fransa’da hem de sırasıyla 8 milyon ve 69 milyon aktif kullanıcısı olan Amerika Birleşik Devletleri’nde çok etkili bir sosyal ağ olarak kabul edildiğinden daha da keskin bir şekilde ortaya çıkan bir soru.

Elli yaşındaki Güney Afrika yerlisinin görüşleri çoğu gözlemci için anlaşılmaz olmaya devam ediyor. Kaliforniya’da, ardından Teksas’ta seçim listelerine bağımsız olarak kaydolan kişi, siyasetle ilgilenmediğini tekrarlıyor. En sevdiği ağda bölücü pozisyonları zincirlerken. Bu tweet yığınından, Elon Musk’ın siyasi partisinin her şeyden önce Elon Musk’ın kişisel çıkarlarına bağlı olduğu ortaya çıkıyor.

Genellikle özgürlükçü olarak tanımlanan, özgürlüğe her şeyden ve özellikle devlet müdahaleciliğine öncelik veren, kendisini bir “” olarak sundu. ılıman ” Neresi ” sosyal olarak liberal ve mali olarak muhafazakar “. Ayrıca söylediği hiçbir şeyi fazla ciddiye almadığını da itiraf etti.

İfade özgürlüğünün savunucusu olmak isteyen herkes, kendi şirketlerinde veya ürünlerini eleştirmeye cüret eden gazetecilerle çeliştiğinde zor anlar yaşar. Bir yandan Biden yönetiminin teşvik ettiği federal sübvansiyonları eleştirirken, diğer yandan onlardan yararlanıyor. Son müdahalelerinde Covid etrafında alınan kararları son derece eleştirdi, seyahat kısıtlamalarını faşist olarak nitelendirdi ve fabrikalarını açık tutmaya çalıştı…

Bunlar, her şeyden önce tüm sorunları çözmek ve her şeyden önce zengin olmak için kendine güvenen bir Elon Musk’ın çelişkilerine sadece birkaç örnek. Para, milyarderin ana motivasyonu gibi görünmüyor, platform her zaman karlılığını güçlendirmek için mücadele etti. Öyleyse bu devralma, çıkarlarının hizmetinde veya daha geniş olarak dünya vizyonunun hizmetinde bir etki aracına sahip olmanın bir yolu mu? Bu durumda, milyarderin kaçınılmaz olarak karşılaşacağı eleştiriler ve yeni düzenleme bölümleriyle karşı karşıya kaldığında, oyuncağından hızla bıkabilir.genel-16