Fransız Rekabet Kurumu, Bimedia’nın DL Software tarafından satın alınmasına yeşil ışık yaktı. Kurum, incelemesinin ardından, işlemin tütüncüler/basın için küresel ödeme çözümlerinin tedariki için piyasada veya kaydileştirilmiş hizmetlerin satışı için aracılık pazarında rekabete zarar verme olasılığının bulunmadığını değerlendirmektedir.

Küresel ödeme çözümleri, satıcılar için toplama, stok yönetimi, tedarik siparişlerinin girişi ve bazen üçüncü taraf ürün ve hizmetlerinin (kaydileştirilmiş hizmetler olarak bilinir) pazarlanmasına yönelik donanım ve yazılım ekipmanlarını birleştirir.

Française des Jeux’un bir süredir gözdesi olan Bimedia şirketi, ödeme, para transferi veya reklam yönetimi gibi sektörlerde dijital tahsilat çözümleri ve yerel işletmelere sunulan kaydileştirilmiş hizmetlerde uzmanlaşmıştır. Bimedia’nın çözümleri, Fransa’da başta tütüncüler ve basın dağıtımcıları olmak üzere 6.000’den fazla satış noktasında mevcuttur.

yarı-duopoli

Amerikan şirketi TA Associates’e ait olan DL Software, Fransa’da çeşitli sektörlere yönelik entegre yönetim yazılım paketleri yayınlayan birçok şirketi bir araya getiriyor.

Bu satın alma ile alıcı, özellikle yerel mağazalar için küresel ödeme çözümleri sektöründe uzmanlaşan Devlyx yan kuruluşundan oluşan perakende bölümünü tamamlıyor.

Zamanında münhasır müzakerelere girişin duyurusu Ekim 2021’de Bimedia’nın satın alınması için DL Software grubu, Bimedia ve Devlyx’in tekliflerin ve dağıtım modellerinin “tamamlayıcı” bir konumlandırmasıyla (ilk için doğrudan ve ortak ağı aracılığıyla) “özerkliklerini” koruyacağını belirtmişti. ikinci). Guillaume Dewaël ayrıca Bimedia’nın yönetimini elinde tutmalı ve DL Software grubunun yönetim komitesine katılmalıdır.

İçinde onun kararı 25 Nisan 2022’de çevrimiçi olarak yayınlanan otorite, operasyonun rakip Logista’nın karşı karşıya kaldığı bir “yarı-iki kutuplu” duruma yol açacağını belirtiyor. Ancak Autorité, devralmadan kaynaklanan yeni kuruluşun “küresel ödeme çözümlerinin fiyatını artırmaya” veya “kaydileştirilmiş hizmetlerin satışı için aracı olarak marjlarını artırmaya teşvik edilmeyeceğini” gözlemliyor.



genel-15