Sberbank ve VisionLabs, Smartix self servis kasaların bir bakışta ödeme sunacağını duyurdu. Bu, bilgisayarla görme teknolojisine dayalı yenilikçi bir hizmettir.

Ödeme yapmak için kameraya bakmanız yeterlidir: ödeme birkaç saniye sürer ve alıcının kart veya akıllı telefon çıkarmasına bile gerek yoktur.

Herhangi bir Sber istemcisi hizmete bağlanabilir. Bunu yapmak için, SberBank Online mobil uygulamasında kart ayarlarına gitmeniz, “Bir bakışta öde” öğesini seçmeniz ve bir selfie çekmeniz gerekir. Bundan sonra, Smartix self servis kasasında alıcının yalnızca uygun ödeme yöntemini seçmesi ve kameraya bakması yeterli olacaktır.Bilgisayar vizyonunu kullanan sistem, bir kişinin yüzünü algılar, en iyi kareyi seçer ve ondan biyometrik bir şablon çıkarır ve bu şablon daha sonra bankanın mevcut veritabanıyla karşılaştırılır. Biyometrik şablon ile ona bağlı kart arasında bir eşleşme bulunursa işlem onaylanır.

Ödemelerin güvenliğine büyük önem verilmektedir. Sistem, basılı fotoğraflar, mobil cihazların ekranından videolar veya 3D maskeler kullanılarak sızdırma saldırılarına karşı korunur.genel-22