Uygulama zekası firması Sensor Tower’ın yeni bir tahmini, geliştiricileri tarafından artık güncellenmeyen uygulamaları kaldırmak için tasarlanan en son taramada, daha fazla olmasa da yaklaşık 3.000 yarı aktif uygulamanın App Store’dan alınabileceğini tahmin ediyor.

Apple’ın App Store’da başka bir temizlik yaptığı haberi ortaya çıktı bu hafta sonu, Google’ın Play Store’un güncel olmayan uygulamaların indirilmesini engellemeye başlayacağına dair yaptığı son duyurudan kısa bir süre sonra.

Son birkaç gün içinde, birkaç iOS geliştiricisi sosyal medyaya rapor Apple’dan, güncelleme gönderilmediği takdirde eski uygulamalarının 30 gün içinde satıştan kaldırılacağına dair bildirimler almak.

Sonrasında Sensör Kulesi 2022’de en az 10.000 yüklemeye sahip uygulamaların analizi, Apple’ın en son temizlemesi sırasında, en son 2018’den önce veya 2018’de güncellendiklerinden, yaklaşık 2.966 uygulama ve oyunun kaldırılabileceğini buldu. Ancak anekdot geliştirici raporlarına göre, bazıları uygulamalarının daha yakın zamanda güncellendi, ancak yine de Apple’dan bir uyarı bildirimi aldılar. Bu, etkilenen uygulamaların gerçek sayısının daha da yüksek olabileceğini gösterir.

Apple, ne yazık ki geliştiricilerle olan iletişiminde kesinlik kazanmadı. Yalnızca, uygulamalarının “önemli bir süre” güncellenmemesi durumunda kaldırılacağını bildirdi. Apple konuyla ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi.

Apple, App Store’u düzenli aralıklarla temizleme geçmişine sahiptir.

Tipik olarak, bu App Store taramaları, geliştiricilerin değil, tüketicilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Tüketiciler indirmek için uygulamalar ve oyunlar ararken, gerçekten çalışan, cihazlarının ekranına uyacak şekilde optimize edilmiş ve en son güvenlik geliştirmeleriyle güncellenmiş bir şey yüklediklerinden emin olmak isterler. App Store’daki birçok uygulama, geliştiriciler bunları terk ettikten sonra bu gereksinimleri karşılamıyor. Bu uygulamalar, kullanımdan kaldırılmış API’leri de hedef alıyor olabilir ve bu da onları işlevsiz hale getirebilir. Bu kötü bir son kullanıcı deneyimi ve nihayetinde Apple’ın kaçınmak istediği bir durum.

Ancak, etkilenen geliştiricilerden gelen şikayetler, bir uygulamanın işlevselliğinin her zaman bir sorun olmadığını gösteriyor.

Bunun yerine uygulamalarını bir Tamamlandı bir sanat eseri gibi sürekli güncellenmesi gerekmeyen bir proje. Ve bazı uygulama ve oyunların tasfiyeye kapıldığı, hala kullanılabilir ve oynanabilir olduğunu savunuyorlar.

Bir geliştiriciye göre, Simon Barkeronun uygulaması Zamanlayıcı’ya dokunun, şimdi silinmeye hazır, herhangi bir kilitlenme raporu almıyor ve indirmeleri görmeye devam ediyor. Uygulamanın “dünyayı ateşe vermediğini”, ancak çalıştığını ve piyasadaki diğer zamanlayıcı uygulamalarından farklı olduğunu kabul ediyor. Uygulama, Apple’ın talebini karşılamak için kayıt gerektiriyor ve Barker, Swift’e ayak uyduramadığını itiraf ediyor. Bu arada, o işaret ediyor bir diğeri uygulamasının daha fazla indirmesi var, ancak benzer bir uyarı bildirimi almadı. Bu tür geliştirici karşıtı politikaların App Store için geliştirmeyi bırakmasının nedeni olduğunu söylüyor.

Başka bir geliştirici, Simen Gjermundsenbu şikayeti Twitter’da yansıttı ve çocuklarının oyunu Motivoto’nun hala “tamamen işlevsel” olduğunu ve politikayı “bağımsız geliştiriciler için haksız bir engel” olarak nitelendirdiğini belirtti.

iOS geliştiricisi ve App Store eleştirmeni Kosta Eleftheriou politikanın eşit olmayan bir şekilde uygulanabileceğini de öne sürdü.

Görme engelli kullanıcılar için tasarlanmış klavye uygulamasının bir sürümünün güncel olmadığı için App Store’dan kaldırıldığını, ancak Pocket God oyununun yedi yıldır güncellenmemesine rağmen çevrimiçi kaldığını söyledi. (Ancak Cep Tanrısı’nın bir taramadan muaf olacağı açık değil – Twitter hesabı artık aktif değil ve İnternet sitesi kapatmıştır. Geliştiricilerin de bir uyarı alması mümkündür. Yaklaşık … 30 gün içinde bilmeliyiz.)

Uygulama düzensiz veya düzensiz olsa da, tamamen sürpriz olmamalıdır. Apple, tutarlı uygulama güncellemelerinin App Store’da iş yapma konusunda anlaşmanın bir parçası olduğu konusunda geliştiricileri önceden bilgilendirir. Apple’da App Store İnceleme Yönergeleri (bölüm 2.5.1), şirket geliştiricilere uygulamaların yalnızca genel API’leri kullanması gerektiğini ve geliştiricilerin “uygulamaları güncel tutması” gerektiğini söyler. Daha spesifik olarak, yönergeler geliştiricilere şunları yapmalarını söyler: “Bir işletim sisteminin gelecekteki sürümlerinde artık desteklenmeyecek olan kullanımdan kaldırılmış tüm özellikleri, çerçeveleri veya teknolojileri aşamalı olarak kaldırdığınızdan emin olun.”

Apple bu yönergeyi uzun süre zorlamasa da, bunu yıllar boyunca yarı düzenli bir kadansta yaptı – daha büyük geçmiş “süpürmeler” de dahil.

Örneğin, birkaç yıl önce Apple, 32 bit uygulamalar için desteği aşamalı olarak kaldırdı, ardından bu uygulamaları kaldırdım App Store’da arama yapar. 2016’da, benzer bir App Store temizliğinde eski uygulamaları da hedef aldı. 2017’de modası geçmiş uygulamalar, spam ve klonlama uygulamalarına yönelik önemli bir baskının ardından Apple’ın App Store’u ilk kez küçüldü. Şablonlar ve uygulama oluşturma hizmetleri kullanılarak tasarlanan uygulamaların yasaklanmasının ardından Apple, sıfırdan özel uygulamalar oluşturmak için şirket içi uzmanlığa veya fonlara sahip olmayan küçük işletmelere ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara olası zararlar için çağrıldı. Apple daha sonra geliştirici tepkisinin bir sonucu olarak bu politikayı uyarladı – ve soruşturma Kongre’den.

Önceki yıllarda Apple, geliştiricilere bir tasfiyenin tam olarak ne zaman başlayacağını bildirmişti. 2016 taramasındaki bu önbelleğe alınmış destek sayfası gösterir. Bugün, aynı internet sayfası Sadece geliştiricilere bir e-posta aldıklarında ne yapacaklarını bildirmek için var – App Store taramalarının artık App Store için daha rutin bir işlev olduğunun bir göstergesi.

Değişen şey, App Store politikasının kendisi değil, geliştiricilerin App Store işleminin hoşlanmadıkları yönleri hakkında konuşma yetkisine sahip oldukları gerçeği olabilir – özellikle de şimdi Apple’ın geliştirici şikayetlerine dikkatsizliği yeni ilham kaynağı olabilir. düzenlemeler.

Apple’ın kendisi, Mac’te olduğu gibi iOS’ta da alternatif uygulama mağazalarına izin vermeye zorlayacak, kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini riske attığını söyleyerek, önerilen birkaç yeni yasaya karşı özellikle sert bir şekilde mücadele etti. Ancak böyle bir gereklilik gerçekten gerçekleşirse, geliştiricilerin geçmiş yıllardaki en iyi çalışmalarını içeren, ancak Apple’ın kendi uygulama pazarından başlattığı bir tür “arşiv” uygulama mağazasına ev sahipliği yapma olasılığını açar. Böyle bir mağaza, teknolojiler ilerledikten ve ekran boyutları değiştikten sonra bile geliştiricilerin çalışmalarına daha uzun bir ömür verebilir.genel-24