Bir rapora göre Apple, 2022’nin ilk çeyreğinde neredeyse bir milyon “Hindistan’da Üretilmiş” iPhone birimi sevk etti. Yeni başarı, Cupertino şirketinin ülkede iPhone 13 modellerinin üretimine başladığını duyurmasından sadece birkaç hafta sonra geldi. Bu hamleyle Apple, Foxconn ve Wistron dahil olmak üzere müteahhitleri aracılığıyla yerel olarak iPhone modellerinin üretimini genişletti. Yerel üretim, şirketin vergi yükünü azaltmasına yardımcı oldu ve üretici ortaklarının, ülkede yeni iPhone modelleri üretmek için hükümet tarafından verilen yan kuruluşlardan yararlanmasına izin verdi.

Pazar araştırması şirketi CyberMedia Research’ün Endüstri İstihbarat Grubu Başkanı Prabhu Ram, “2022’nin ilk çeyreğinde, genel iPhone portföyü içinde ‘Hindistan’da Üretilen’ Apple iPhone’ların payı yıllık yüzde 50 arttı” dedi.

Apple, iPhone modellerini ülkede, Wistron tedarikçisinin Bengaluru fabrikasında yerel olarak üretilen birinci nesil iPhone SE ile 2017 yılında üretmeye başladı.

Bununla birlikte, iPhone üreticisi yakın geçmişte yerel üretim sürecini kademeli olarak genişletti ve iPhone 11, iPhone SE (2020) ve iPhone 12 dahil olmak üzere modeller üretmeye başladı. Ayrıca bu ayın başlarında iPhone 13 modellerinin yerel üretimini doğruladı.

Ram, “Hindistan’daki iPhone 13 üretimiyle, Apple’ın gelecekteki büyümesinin yeni nesil iPhone modelleriyle destekleneceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Yerel olarak üretilen iPhone modellerinin sadece ülkede satılmadığını, aynı zamanda Apple’ın küresel pazarlara ihraç ettiği ürünlerin bir parçası olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu aynı zamanda ‘Hindistan’da Üretilen’ iPhone birimlerinde bir büyüme gördüğümüz ilk sefer değil.

Analist firması Counterpoint’e göre, Apple’ın Hindistan’daki üretimi 2021’de yıllık yüzde 196 arttı.

Counterpoint Kıdemli Analisti Prachir Singh, Gadgets 360’a yerel üretim artışının hem yerel tüketime hem de ihracata hitap ettiğini söyledi.

Yerel olarak üretilen modellerin büyümesi, Apple’ın önemli gümrük vergileri ve vergiler içeren ithal iPhone birimlerinin gönderilerini azaltmasına da yardımcı oldu.

2019’da Hindistan’daki iPhone sevkiyatlarının yaklaşık yüzde 64’ü ithal edildi, bu oran 2021’de yüzde 23’e düştü. Counterpoint verileri ayrıca 2021’de piyasaya sürülen iPhone modellerinin yüzde 77’sinin ülkede yerel olarak üretildiğini gösteriyor. .

IDC Hindistan Araştırma Direktörü Navkendar Singh, Apple’ın 2021’in ikinci yarısında ülkede iPhone 11 ve iPhone 12 olan n-1 / 2 nesil modellerin arkasında iyi performans gösterdiğinden, yerel olarak monte edilmiş modellerin oluştuğunu belirtti. Apple’ın hacimlerinin ve o yılki büyümesinin büyük bir kısmı.

CyberMedia Research tarafından paylaşılan son veriler de iPhone 12’nin ilk çeyrekte Hindistan’da iPhone portföyünde yüzde 52’lik pazar payıyla en iyi performans gösteren model olarak ortaya çıktığını gösteriyor. Onu yüzde 20 ile iPhone 13 ve yüzde 18 ile iPhone 11 izledi. iPhone SE (2020) ve iPhone 13 Pro ise sırasıyla yüzde dört ve iki pay aldı.

CyberMedia Research’e göre 2022 yılının ilk çeyreğinde en iyi iPhone modelleri

modeli Pazar payı
iPhone 12 yüzde 52
iPhone 13 yüzde 20
iPhone 11 yüzde 18
iPhone SE (2020) yüzde 4
iPhone 13 Pro yüzde 2

Genel olarak, CyberMedia Research, ülkedeki iPhone modellerinin ilk çeyrekte yıllık yüzde 22’lik bir büyüme kaydettiğini öne sürdü. Firma ayrıca, 2022 takvim yılında iPhone portföyünün yüzde 5,2 pay alacağını öngördü. CyberMedia Araştırma verilerine göre şu anda yüzde 3,2 paya sahip.

Apple, iPhone’un yanı sıra ülkedeki iPad modellerinde de kayda değer bir büyüme kaydetmiş görünüyor. CyberMedia Research tarafından toplanan veriler, iPad gönderilerinin ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 31 arttığını gösteriyor.

Yalnızca iPad (2021) Wi-Fi, son çeyrekte yüzde 45’lik payla ülkede en çok satılan iPad oldu. Yalnızca iPad (2021) Wi-Fi + Cellular ve iPad Air (2022) Wi-Fi, her biri yüzde 12 payla en çok satılan ikinci modeller oldu. CyberMedia Research’e göre, bunları çeyrekte yüzde 11 pay alan yalnızca iPad Pro (2021) Wi-Fi modeli izledi.

Apple, CyberMedia Research tarafından paylaşılan veriler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.
genel-8