Geçen yıl bir test aşamasından sonra Spotify, bazı ülkelerde video podcast’lerine başlıyor. Müzik akışı şirketine göre, içerik oluşturucular video bölümlerini ücretsiz platform Anchor aracılığıyla yükleyebilir veya hatta sesli bölümleri video sürümleriyle değiştirebilir.


  • Spotify, belirli ülkelerdeki kullanıcılar için video podcasting sunuyor
  • Video podcast’leri Anchor’ın web platformu üzerinden yüklenir
  • Spotify, Riverside aracılığıyla ücretsiz video kaydı ve düzenlemeyi entegre ediyor

Spotify’ın video podcast’leri şu anda ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’da mevcuttur. Lansmanla birlikte Spotify, podcast yayıncılarına yönelik yeni özellikler ekledi. Video podcast abonelikleri aynı anda mevcut ve Spotify, daha fazla para kazanma özelliği üzerinde çalıştığını söylüyor.

Sesli podcast’lere benzer şekilde, podcast yayıncıları bölümlerinin video analizlerine erişebilecek. Akış sayısı, takipçiler, demografi ve daha fazlası gibi çeşitli içgörülere ve metriklere erişebilirler. Ayrıca, içerik oluşturucular her videoya etkileşimli anketler veya soru-cevap bölümleri ekleyebilir. Video bölümleri ayrıca diğer sitelere gömülebilir ve doğrudan yerleştirme oynatıcısı kullanılarak oynatılabilir.

Spotify ayrıca 4K ve 48kHz sıkıştırılmamış WAV ses formatına kadar video çözünürlüklerine sahip video podcast’lerini kaydetmek ve düzenlemek için Riverside ile birlikte çalışıyor. Video ve ses parçaları her katılımcı için otomatik olarak ayrılır.

Yeni Spotify Video Podcast özelliği, sadece dinlemeyi tercih ederseniz arka planda video oynatmayı destekler / © Spotify

Diğer özellikler, video arka planlarını açma özelliğini içerir. Bu, video statik bir görüntü ile değiştirilirken sesi arka planda oynatır – yalnızca bir podcast dinlemek istediğinizde kullanışlı bir özellik. Şirket halihazırda ek pazarlara video podcasting getirmek için çalışıyor.

Casa Casi’yi video podcast olarak görmek ister misiniz? Yorumlar bölümünde bize bildirin.genel-27