Webb teleskopunun bir çizimi.

Webb Uzay Telescope, hizalamanın son (yedinci) aşamasındadır ve üstün uzay aracını bilimsel operasyonlarına başlamaya cesaret verici bir şekilde yaklaştırmaktadır.

Bu hizalama aşaması, son ince ayarları içerir teleskopun ana aynaları ve uzay aracının Fransız Guyanası’ndan fırlatılmasından dört ay sonra tam programa göre gerçekleşiyor. öncekinden farklı olarak her biri özel olarak belirlenmiş bir amacı olan uyum aşamaları—belirli bir yıldızın görüntülerini istiflemeörneğin-yedinci (ve son) aşama sadece önceden yapılmış belirli kontrolleri tekrarlarher şeyin mümkün olduğunca kesin olmasını sağlamak için.

Bu arada, Webb’deki çok önemli Orta Kızılötesi Enstrüman (MIRI), bir araştırmaya göre son, kemik dondurucu sıcaklığına ulaştı. NASA sürümü bu ayın başlarında yayınlandı. Webb, orta kızılötesi dalga boylarında gezegenler, kuyruklu yıldızlar, asteroitler ve gezegen öncesi diskler gibi nesneleri gözlemleyeceğinden, Webb’deki en soğuk cihaz olan MIRI’nin düzgün çalışması hayati önem taşımaktadır. Bunun anlamı Webb’in dedektörlerinin içindeki atomların titreşimlerinin bastırıldığı noktaya kadar soğutuyor. Bu titreşimler (“karanlık akım” olarak adlandırılır), cihaz sıcaklığının arttığı her derece için 10 kat artar, NASA’ya göre.

Webb’in 18 aynasının da soğutulması gerekiyor. Teleskopun birincil ayna parçaları ve ikincil aynası, soğuması uzun zaman alan berilyumdan yapılmıştır.

Webb kıdemli proje yardımcısı Jonathan Gardner, “Tüm ayna sıcaklıkları şu anda 55 kelvin’in altında olduğundan, MIRI’nin planlanan bilimi gerçekleştirmek için yeterince hassas olması bekleniyor, ancak bu aynaların herhangi bir ilave soğutması yalnızca performansını artıracaktır” diye yazdı. bilim adamı, bir NASA günlüğü. “Webb ekibi, aynaların 0,5 ila 2 kelvin daha soğumasını görmeyi umuyor.”

Teleskopun hizmete alınmasının ilerleyen saatlerinde Webb ekibi, uzay aracının Güneş’e göre açısına bağlı olarak ne kadar ısındığını ve soğuduğunu da test edecek. Bu süreç, ekibin bilimsel çalışma sırasında bu sıcaklık değişikliklerini düzeltmesine yardımcı olacaktır. bu yaz başlaması beklenen gözlemler.

Daha fazla: Webb Uzay Teleskobu Uzaylı Yaşamı Aramayı Nasıl Destekleyecek?genel-7