Geçen hafta, AB İç Pazar ve Tüketiciyi Koruma Komitesi, 43 lehte ve iki aleyhte oyla USB-C’yi Avrupa bölgesinde standart şarj portu olarak kabul etmeyi kabul etti.

Bu, Radyo Ekipmanı Direktifinin bir parçasıdır, yani USB-C artık çok çeşitli tüketici elektroniği için fiili şarj portu olmaya çok yakın. Şarj standardı, cep telefonları, tabletler, dijital kameralar, kulaklıklar ve kulaklıklar, el oyun konsolları ve taşınabilir hoparlörler dahil olmak üzere komitenin küçük ve orta ölçekli elektronik cihazlar olarak adlandırdığı şeyler için geçerli olacaktır. Akıllı saatler, fitness takipçileri ve bazı spor ekipmanları gibi bir USB-C bağlantı noktası içeremeyecek kadar küçük cihazlar için istisnalar geçerli olacaktır.Yönerge, Mayıs ayında genel kurul toplantısında gerçekleşmesi beklenen AB Parlamentosu tarafından henüz onaylanmadı. İlk geçiş dönemi olacak ve yeni gereksinimlerin 2024’ün başına kadar yürürlüğe girmesi beklenmiyor. Yeni direktife ek olarak, MEP’ler, kullanıcılara ne kadar güç sağlayabilecekleri konusunda net bir şekilde etiketlenmiş cihazları da görmek istiyor, çünkü bu, kullanıcılar için her zaman net değil.

Ayrıca, şarj cihazının dahil olup olmadığına bakılmaksızın ürün ambalajı üzerinde net bir etiket görmek istiyorlar. Buna ek olarak, Avrupa Parlamentosu üyeleri, farklı kablosuz şarj standartları arasında minimum uyumluluğu sağlamak için Avrupa Komisyonu’nun 2026’nın sonuna kadar kablosuz şarj cihazları için bir strateji sunmasını istiyor. Bunun, pazar parçalanmasını önlemenin yanı sıra e-atığı azaltma ve tüketicilerin tescilli ücretlendirme standartlarına “kilitlenmesini” önlemeye yönelik bir girişim olduğu söyleniyor.

AB’de, yalnızca şarj cihazlarından yılda 11.000 ila 13.000 ton arasında elektronik atık üretildiğinden, sendika çoğu elektronik cihaz için tek bir şarj standardı oluşturmaya karar verdi.genel-22