Tesla, 2022’nin başlangıcı için meteorik bir büyüme yaşıyor. İlk çeyrekte Elon Musk’ın şirketinin cirosu 18,76 milyar dolara ulaştı. Geçen yılın aynı dönemine göre %81 artış. 2021, şirketin sağlık krizinden kurtulmasına izin vermek için bir sakinlik anı olarak hizmet etti. Bununla birlikte, yarı iletkenlerin kalıcı kıtlığı, sonuçları bozmaktadır.

2022’nin başında 310.000 Tesla otomobil teslim edildi

En son parlayan Tesla’nın otomotiv dalı mali rapor (pdf) 20 Nisan’da yayınlandı. Ancak Amerikan şirketi, güvenlik ihlalleri nedeniyle 2022’nin başlarında yarım milyon aracı geri çağırmak zorunda kalmıştı. İlk çeyrekte otomobil satışından 16,81 milyar dolar gelir elde edildi. 2021 sonuçlarına göre %87 artış.

aynı kategoride

Bir depoda Amazon logosu

Amazon EU: 51,3 milyar Euro ciro ve 0 Euro kurumlar vergisi

Araba satışından elde edilen brüt kar marjı, gelirin %32.9’una ulaştı ve 5,54 milyar dolarlık brüt kar elde edildi. Tesla Model 3 ve Y’nin %95’i dahil olmak üzere toplam 310.000 araç teslim edildi. Elon Musk, şirketinin 2021’e kıyasla %60 daha fazla araç üretebileceğini tahmin ediyor.

Milyarder bu kadar iyimserse, bunun nedeni Tesla’nın iki yeni Gigafactory’nin açılışını kutlamış olmasıdır. Biri Almanya’da, Berlin’de, diğeri Austin, Teksas’ta. Her biri yılda 500.000 araç üretebilecek kapasitede olmalıdır. Bu fabrikalar, kendi pazarlarına daha yakın oldukları için üretim maliyetlerini de azaltacaktır.

Ne yazık ki, bu mükemmel sonuçlar bazen çalışanların refahının kötü bir şekilde dikkate alınmasıyla mümkün olmaktadır. Covid-19’a karşı savaşmak için, Şanghay Gigafactory çalışanları şu anda sahada uyumaya zorlanıyor. Bununla birlikte, Tesla’nın son hapsetme sırasında biriken gecikmeyi yakalamasına izin veren insani zarar verici bir durum.

Endüstri, enflasyonun neden olduğu yarı iletken kıtlığından hala etkileniyor. Ukrayna’daki savaş durumu iyileştirmeye yardımcı olmuyor. Doğu Avrupa ülkesi, imrenilen çipi üretmek için gereken gaz olan neonun ana tedarikçilerinden biridir.

Tesla'nın insansı robotuna genel bakış.Tesla'nın insansı robotuna genel bakış.

Resim: Tesla

Karışık sonuçlara rağmen çeşitlendirilmiş bir teklif

Tesla’nın diğer iş kolları için finansal sonuçlar o kadar etkileyici değil. Güneş enerjisinden sorumlu şube bir önceki yıla göre %48 daha az güneş paneli kullandı. Böylece Tesla’nın Solar Çatılarının enerji üretimi 92 MW’tan (MegaWatt) 48 MW’a çıktı. Bu düşüş, teslimat gecikmelerine neden olan güneş paneli bileşenlerinin eksikliği ile açıklanmaktadır.

Tesla akü istasyonları, 2021’e kıyasla %90 daha fazla enerji depoladı. Powerwall’ların evlere yerleştirilmesi sayesinde 2022’nin başında 846 MWh tedarik etmeyi mümkün kıldı. Enerji talebindeki artışla birlikte, büyük ölçekli bir lityum iyon pil olan Megapack’in üretimine ayrılan fabrikalar, üretimlerinin iyileştirilmesini sağlayacak.

Tesla, tüm hizmet sunumu için hala başa baş noktasının altında. 2022’nin ilk çeyreğinde bu sektörde brüt kar marjı -%0,6, ancak tırmanmaya devam ediyor ve yakında kârlı hale gelmesi gerekiyor. Bu hizmetler arasında, otomobil üreticisinin sigorta teklifi yakın zamanda ABD’nin Colorado, Oregon ve Virginia eyaletlerinde kullanıma sunuldu.

Tesla’nın tam otonom araçları, bu sefer 2022’ye varacağına dair bahse giren Elon Musk’ın birçok vaadine rağmen hala bekliyor. Geçen yıl büyük bir tantana ile duyurulan TeslaBot, oldukça gizemli kalıyor. Ancak insansı robotun üretimi bu yıl başlamalı. Milyarder, gelecekte robot pazarının araba pazarından daha güçlü olacağına inanıyor.genel-16