Sanal RAM artık akıllı telefon dünyasına yabancı değil. Bu özellik PC’ler için uzun süredir kullanılıyor olsa da, akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanıldığını ancak son zamanlarda görüyoruz. Telefon üreticileri, telefonlarında bu özelliğin reklamını yapmak için birden fazla pazarlama terimi kullanır, ancak temelde her seferinde aynı şeydir. Orta seviye telefonlar önce Sanal RAM özelliğini tanıttı, ancak yavaş yavaş ileri teknoloji telefonlara da geliyor. Ama Sanal RAM nedir? İşte yardımcı olacak bir açıklayıcı.

Sanal RAM nedir?

Sanal RAM terimi, cihazınızda fiziksel olarak bulunmayan (normal RAM gibi) ancak gerektiğinde kullanıma giren RAM’i ifade eder. Farkında olmayanlar için RAM (veya Rastgele Erişim Belleği), verilerinizi geçici olarak hatırlamaktan sorumlu yüksek hızlı bir depolama bileşenidir. Bu, verilerin kalıcı olarak depolandığı dahili depolamanızdan farklıdır. RAM, uzun süreli depolama için kullanılan eMMC veya UFS 3.1 depolamadan çok daha hızlıdır. Temel olarak, dahili depolama, görüntüler ve videolar gibi verileri depolarken, RAM hangi uygulamaları açtığınızı ve bunları en son açtığınızda ne yaptığınızı hatırlar.

Gerçek ben

Bunu yaparak RAM, uygulamaları olabildiğince hızlı yüklemenizi sağlar. Bir uygulamayı her açtığınızda, RAM’de depolanır ve bu uygulamaya hızlı bir şekilde erişilmesini sağlar. Teknik olarak, daha fazla RAM, arka planda daha fazla sayıda uygulamaya sahip olmanızı ve bunları minimum gecikme veya gecikmeyle hızlı bir şekilde yeniden açmanızı sağlar.

Sanal RAM’in fikri, gerektiğinde ekstra RAM sağlamaktır – ancak bunu fiziksel olarak daha fazla RAM eklemeden nasıl yapar? Yerleşik depolamayı RAM olarak kullanarak. Buna sahip olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Pekala, her üretici kendi pazarlama şartlarını buldu, bu yüzden biraz araştırma yapmanız gerekebilir. Örneğin, Samsung buna RAM Plus diyor, Realme Dinamik RAM Genişletme terimini kullanıyor ve Vivo bunu Sanal RAM olarak etiketliyor.

Sanal RAM Android’de nasıl çalışır?

Sanal RAM nasıl çalışır? Basit cevap, ana depolama alanınızdan belirli bir miktar alan tahsis etmesidir – yani 4GB, 6GB, vb. Ancak, Sanal RAM’in işleyişini tamamen anlamak için, önce Android’de bellek yönetiminin nasıl çalıştığını anlamamız gerekir.

Bir Android cihaz üç tür bellekle donatılmıştır: RAM (LPDDR4, LPDDR4x), dahili depolama (eMMC veya UFS) ve ikincisi temelde RAM’inizin içinde çalışan düşük öncelikli sıkıştırılmış verileri depolayan bir bölüm olan zRAM. arka fon. Bu, ön planda çalışan uygulama veya uygulamalar için RAM’inizde yer açmak için yapılır.

Bellek yönetimi şeması

Android, bellek yönetimi için sayfalama adı verilen bir işlem kullanır. Disk belleğinde RAM, “sayfalar” adı verilen ve çoğunlukla her biri yaklaşık 4 KB olan küçük parçalara bölünür. Kullanılan RAM miktarı, boş veya aktif olarak kullanılan sayfaların sayısına göre belirlenir. Android’de bu bilgiyi en son uygulamaların altında görürsünüz. Henüz fark etmediyseniz, aşağıdaki resim yardımcı olacaktır.

Son uygulamalar penceresi
Kullanılmış ve boş RAM’i gösteren son uygulamalar penceresi.

Sayfalar iki tür olarak tanımlanır – “temiz sayfalar” ve “kirli sayfalar”. Temiz sayfalar, depoya kaydedilen verilerin değiştirilmemiş bir kopyasına sahipken, kirli sayfalar değiştirilmiş bir kopyayı tutar. Değiştirilmemiş bir kopya, değişmeyen statik verilerdir, değiştirilmiş bir kopya ise her an değişen dinamik verilerdir. Android, kaynaklara erişmeleri gerekmediğinde temiz sayfalardan kurtulabilir ve RAM’de yer açabilir.

Bu kulağa karmaşık geliyor, ancak bazı gerçek hayattan örneklerle anlamak daha kolay. Facebook, Twitter ve Reddit gibi uygulamalar temiz sayfalar kullanır ve arka plana yerleştirildiğinde sabit kalma eğilimindedir. Örneğin, Facebook’u başlattığınızda ve daha sonra Twitter’a geçtiğinizde, Facebook telefonunuzun RAM’inde depolanır, ancak arka planda yenilenmez. Böylece tekrar Facebook’a döndüğünüzde, yenilemeden önce kaldığınız zaman çizelgesini gösterir.

Öte yandan, müzik akışı uygulamaları ve YouTube kirli sayfalar kullanır, bu nedenle uygulama açık olmadığında bile çalışmaya devam ederler. Bu nedenle, bu uygulamalar RAM’i dinamik olarak kullanır ve kapatılamaz. Yer kazanmak için bu uygulamalar sıkıştırılır ve zRAM’a gönderilir, böylece uygulamanın arka planda açık kalması sağlanır.

Sanal RAM, zRAM görevi gören bir takas bölümü oluşturarak cihazınızdaki dahili depolamayı kullanır. Bütçe telefonları sınırlı miktarda RAM ile gönderilir, bu nedenle üreticiler RAM’i sanal olarak genişletmek için bu tekniği kullanır. Özelliğin cihazda bulunan fiziksel RAM’i artırmadığını belirtmekte fayda var. Yani Sanal RAM özelliğini değiştirseniz bile fiziksel RAM miktarı aynı kalacaktır.

Sanal RAM telefonunuz için faydalı mı?

Sanal RAM özelliği, telefonunuzda daha fazla uygulama çalıştırmanıza olanak tanır ancak amiral gemisi akıllı telefonlarda pek görülmez. niye ya? Bunun gibi depolama alanından yararlanmak, başlangıçta sınırlı miktarda RAM’e sahip giriş seviyesi bir cihazda en mantıklı olduğu için. Üst düzey Android cihazlar artık 12 GB veya 16 GB RAM ile gönderilme eğilimindedir, bu zaten çok büyük miktarda RAM’dir, bu nedenle özelliğin burada bir fark yaratması daha az olasıdır.

Özelliğin, sınırlı okuma ve yazma döngülerine sahip oldukları için flash bellek için iyi olmayan sürekli okuma ve yazma içerdiğini de belirtmekte fayda var. Bu nedenle Sanal RAM için dahili depolamanın sık kullanımı, depolamanızın ömrünü kısaltır.

Neden şimdi telefonlarda Sanal RAM özelliklerini görüyoruz?

Sanal RAM bir süredir var, sadece akıllı telefonlarda değil. PC’lerde bu özellik yerleşik olarak gelir ve eskiden bu özelliğe izin veren yalnızca köklü akıllı telefonlardı. Ancak son zamanlarda üreticilerin bu özelliği yerleşik olarak telefonları göndermeye başladığını gördük. Bunun nedeni, uygulamaların bugünlerde çok daha büyük olması ve RAM dahil olmak üzere daha fazla kaynak kullanmasıdır. Bu nedenle, bu özellik kullanıcılara bir akıllı telefona daha fazla fiziksel RAM eklemeye gerek kalmadan (maliyetleri artırarak) daha fazla RAM sağlar.

Peki, bu iyi bir şey mi? Pek değil, çünkü bu özellik dahili depolama ömrü söz konusu olduğunda yarardan çok zarar verebilir. Bu, Google’ın bu özellikten bu kadar uzun süre kaçınmasının önemli bir nedenidir. Android geliştirici sayfası† “Android’de depolama, diğer Linux uygulamalarında olduğu gibi takas alanı için kullanılmaz çünkü sık yazma bu bellekte aşınmaya neden olabilir ve depolama ortamının ömrünü kısaltabilir.”


genel-19