NASA Gezegen Bilimcisi Michael Zanetti, New Mexico'daki Potrillo volkanik alanında sırt çantasını test ediyor.

NASA Gezegen Bilimcisi Michael Zanetti, New Mexico’daki Potrillo volkanik alanında sırt çantasını test ediyor.
Fotoğraf: NASA/Michael Zanetti

Ay, kaybolmak isteyeceğiniz türden bir yer değil, ancak yerinde bir GPS sistemi olmadan tozlu ayak izlerinizi takip etmeye çalışmak biraz zor olabilir. Neyse ki, uzay mühendisleri, Ay’ın arazisinin gerçek zamanlı, 3 boyutlu bir haritasını oluşturmak için taşınabilir bir sırt çantası tasarlayarak bu sınırlamayı aşmanın bir yolunu bulmuş olabilirler.

Kinematik Navigasyon ve Haritacılık Sırt Çantası (KNaCK), NASA ile özel sektör ortakları arasında, geleceğin kaşiflerinin daha az yol bulmasına yardımcı olmak için ortak bir çabadır.Ay’ın güney kutup bölgelerini keşfetti. KNaCK, isteğe bağlı, gerçek zamanlı bir navigasyon sistemine izin verir ve yakındaki nesnelere ve yüzey özelliklerine olan mesafeleri ölçen darbeli bir lazer kullanarak çalışır. Ay’da sistem, sırt çantası takan astronotlara 3D görüntü sağlayabilir. yüksek-çevrelerinin çözünürlük haritası, binaen NASA’ya.

Teknoloji, frekans modülasyonlu sürekli dalga lidar olarak adlandırılır ve bozulan toz parçacıklarının hızı ve mesafesi de dahil olmak üzere saniyede milyonlarca ölçüm noktası için hız ve aralık sağlama yeteneğine sahiptir. Yani tek kelimeyle etkileyici.

Sırt çantası, sol üst panelde görüldüğü gibi gerçek zamanlı yüksek çözünürlüklü video görüntülemeyi, sağ üst panelde görülen lidar menzil verilerini ve lidar hız verilerini birleştirir.
grafik: NASA/Michael Zanetti

NASA’da KNaCK projesine liderlik eden Michael Zanetti, “Temel olarak sensör, hem navigasyon hem de bilim haritalaması için santimetre düzeyinde hassasiyette ultra yüksek çözünürlüklü 3D haritalar oluşturabilen ve onlara zengin bir bilimsel bağlam verebilen bir ölçme aracıdır.” Marshall Uzay Uçuş Merkezi, bir ifade. “Ayrıca, Ay gibi GPS’in reddedildiği bir ortamda astronotların ve gezici araçların güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak, uzak yer işaretlerine olan gerçek mesafeleri belirleyecek ve kaşiflere gerçek zamanlı olarak ne kadar yol geldiklerini ve ne kadar yol kaldıklarını gösterecek. Gidecekleri yere varmak için gidin.”

NASA, Artemis programının bir parçası olarak insanları 2025’ten önce Ay’a döndürmeyi planlıyor. Ancak bu sefer astronotlar Ay’ın güney kutbunun yakınlarına inecek. Bu alan bilim adamları için özel bir ilgi alanıdır ve içerebileceğini düşündüren kanıtlar vardır. yeraltı suyu buzu Ay keşfi için değerli bir kaynak olarak kullanılabilir.

Bununla birlikte, Ay’ın güney kutbunun çoğu, gelecekteki astronotların Ay’daki çukur duraklarına olan mesafeleri tahmin etmelerini zorlaştırabilecek gölgelerle kaplıdır. Ay yüzeyinde harcanan zaman değerli olduğu için KNaCK, araç dışı geziler için gereken oksijen miktarını tam olarak ölçmeyi kolaylaştıracaktır.

Zanetti, “İnsanlar olarak, belirli bir bina, bir ağaç korusu gibi yer işaretlerine dayanarak kendimizi yönlendirme eğilimindeyiz” dedi. “Bu şeyler Ay’da yok. KNaCK, sürekli olarak yüzeyi geçen kaşiflerin hareketlerini, yönlerini ve uzak zirvelere veya operasyon tabanlarına yönelimlerini belirlemelerini sağlayacaktır. Hatta bazı benzersiz mineral veya kaya oluşumları buldukları belirli yerleri işaretleyebilirler, böylece diğerleri daha fazla çalışma için kolayca geri dönebilir.”

KNaCK, Kasım 2021’de New Mexico’daki Potrillo’daki eski bir volkanik kraterde test edildi ve Nisan ayı sonlarında NASA’nın Kilbourne Hole, New Mexico’daki Güneş Sistemi Keşif Araştırma Sanal Enstitüsü’nde (SSERVI) başka bir test için planlandı. Navigasyon sisteminin arkasındaki ekip, şu anda yaklaşık 40 pound olan sırt çantasının ağırlığını azaltmak ve elektroniği Ay’da yaşanan sert güneş radyasyonu ve mikro yerçekimine karşı korumak için çalışıyor.

Daha: NASA, Yaklaşan Lunar Rover’ını İnmek İçin Gerçekten Tatlı Bir Nokta Seçti.genel-7