Matris Dirilişleri izleyicilerden karışık tepkiler aldı. Bazıları bunu, yönetmenin Warner Brothers’a, onlarla veya onlarsız başka bir devam filmi çekmeye zorladığı için bir nefret mektubu olarak görüyor. Bazıları bunu fazla meta olarak ve hayranlarını aşağılamak olarak görüyor.

İLGİLİ: Matrix Resurrections’ta Çalışan 5 Şey (& Yaramayan 5 Şey)

Bazıları bunu siyasi bir ajandası olduğu için eleştiriyor. Bazıları onu seviyor, ama çoğu içindeki şeyleri özlüyor dirilişler sadece nostalji yaratmakla kalmayıp, yüzeydeki anlatıyı kökten yeniden tanımlıyor ve bu çok daha fazla yeni anlam getirebilir ve Matrix serisinin geleceği yeni ve orijinal bir yaşamla yeniden uyanabilir.

GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

Beyaz Tavşan


Matrix Resurrections'daki Beyaz Tavşan dövmesinin bir görüntüsü

Tavşanlar, nostaljiye, kiraz çiçeklerine ve devam filmlerinden ve yeniden başlatmalardan bahseden referansların yanı sıra filmde bulunan yeniden doğuşun uygun bir sembolüdür. Ancak beyaz tavşan aynı zamanda takip merakının da simgesidir.

İlgili: Hayranların Keyfini Çıkaracağı Matrix Gibi En İyi 8 Anime

Gerçeği aramak, hayatı dolu dolu yaşamak, kendine karşı dürüst olmak vb. için genellikle olumlu bir şey olarak görülür, ancak aynı zamanda insanların dikkatini dağıtan, ölünceye kadar tavşanları kovalayan, daha fazla ısı üreten ve daha fazla ısı üreten sonsuz bir döngü olması da mümkündür. Analist’in yarattığı “arzu ve korku” temelli gerçeklik nedeniyle elektrik çıkışı. Diğer sembolizmlerden bazıları, Bugs bears, bunu daha da desteklemektedir.The Matrix serisindeki IO'nun bir görüntüsü

Birçoğu, IO’nun şirketler tarafından her şeyi veya ikili 1 ve 0’ı takip etmek için kullanılan Giriş-Çıkış tablolarının simgesi olduğunu ve Animatrix’ten ilk makine şehri olan 01’in tersini yaptığını öne sürüyor. Ancak bu filmin ana öncülü, her ikisine de ya da hiçbirine izin vermeyen yanlış ikili ikiliğin ötesine geçiyor.

İlgili: Matrix Resurrections Gibi 10 Cyberpunk Filmi

Antik Yunanistan’da IO, Zeus’un aşık olduğu ve Hera’nın fark etmemesi için ineğe dönüştürüldüğü kadınlardan biriydi. Bir şeyler olduğunu anlayan Hera, IO’yu aldı ve onu yüz gözlü Argus’a izletti. Belki de bu, gerçek dünyada başka bir şeyin onları izlediği fikrinin temsilcisidir. Daha fazla sembol de buna işaret ediyor.


Bir


The Matrix serisinde Neo'nun mermileri saptırdığı bir görüntü

Çapsal zıtlıklar fikrini daha da altüst eden (tekil ve çoğul veya bir ve herkes gibi), The Matrix’teki The One anomali kodu artık bir karakterden daha fazla karakterin içinde ve Neo’nun “O o mu?” sorusuna yanıt veriyor. evet veya hayırdan fazlası ile.

İlk filmin sonunda Ajan Smith’e Neo’nun bulaştığı açıktı, ancak Reloaded’da kurşunu ondan çıkardığında kodu Trinity ile de karışmıştı. Neo ve Smith, orijinal üçlemede dirilişlere sahip olsalar da, hepsi bu enkarnasyonda diriltildi, bu sefer hepsini öncekinden daha acımasız bir şekilde kontrol altına almanın bir yolu olarak.


tiftik


Matrix'te ciddi görünen Trinity'nin bir görüntüsü

Tiff, mavi haplı ebeveynlerinin sinemaya açık bir selamı olan Tiffany’nin kısaltması olmakla kalmaz, aynı zamanda belirli bir görüntü dosyasının adıdır. Bir TIFF dosyası, bir görüntünün kayıpsız bir kopyasıdır. Bu, Analist’in bahsettiği “özel şaka” olabilir.

Orijinal Matrix üçlemesi hakkında hatırlanması gereken şeylerden biri, Trinity’nin açıkça öldüğü ve bu da Tiff’i bir klon haline getirecektir. Bu, Neo’nun da bir klon olma olasılığını ortaya çıkarır ve bu yüzden hiçbiri gerçek dünyada bile oldukları kadar yaşlı görünmüyordu ve görünüşe göre anormallik kodu hala onun programlamasına kopyalanmış ve ona izin veriyordu. Neo’nun yaptığı gibi koda bakın.


Ben Olmak Ücretsiz


Ajan Smith, Matrix'te insan ve virüs konuşmasını yapıyor

Smith, ilk filmde kırmızı hapları kontrol altında tutmak için The Matrix’e konulmuştur ve The One’ın anomali denkleminin dengesi olan Smith’in Neo’yu takip etmesi için geri getirilmesi gerekiyordu. Hafızası tıpkı Neo gibi bastırıldı, ama Neo uyandığında Smith de öyle oldu.

Neo çıkınca “ben olmakta özgür” olduğunu söyledi. Boş alan, Smith programının tam olarak çalışması için daha fazla işlem hızına izin verebilirdi. Bu, Smith gibi Neo ve Trinity’nin yer kaplayan programlanmış klonlar olduğuna dair başka bir ipucu olabilir. Tek fark, Smith’in Neo’ya dediği gibi, “Herkes sen olabilirsin, oysa ben her zaman herhangi biri oldum.”

Hatalar


Matrix Resurrections'ta şok olmuş görünen Bugs'ın bir görüntüsü

Bugs, Neo’nun tekrar çatıdan inmesini engellediğinde, Neo ona eskiden cam yıkayıcısı olduğunu söyler. Bu, propagandanın beyin yıkamasına karışan birinin simgesi olabilir. İsim, aynı zamanda, ilk filmde ona eklenene benzer izleme hatalarının bir tezahürü olabilir.

Bu, IO’yu izleyen Argus’un gözlerinden biri olabilir veya bu, bazı makinelerin programlanmasındaki bir hatayı temsil ediyor olabilir; bu, birçok makinenin insanlarla çalışmak için taraf değiştirmesine neden olan hata olabilir. Bunlar ve Bugs’ın The Matrix içindeki bir oyunun içinde bir modal girebilmesi, muhtemelen uğursuz bir geçmişe sahip karakterinde çok daha fazlası olduğuna işaret ediyor gibi görünüyor. Bunun potansiyel bir beşinci bölümde tekrar gözden geçirilebilecek bir hikaye olması mümkündür. Matris film.


Mavi


Matrix Resurrections'ta Neo Thomas rolünde Keanu Reeves rolünde kırmızı mavi haplar

Mavinin yaygın olarak cehaletten kaynaklanan zulmün rengi olarak kullanıldığı düşünülürse, Bugs gibi bir “kırmızı hap”ın mavi saçlı ve güneş gözlüklü olması yersiz görünüyor. Neo’yu çatının kenarından uzaklaştırıp mavi ışıklı bir kapıya götürürken, onun yeteneğini ve gerçeği keşfetmesini engellemesi oldukça olasıydı.

“Seçim bir yanılsamadır” dizesinin çok daha fazla anlamı olabilirdi. Bu aynı zamanda, farklı zamanlarda bazen kırmızılar veya maviler giymek üzere gelişen bazı Morpheus/Smith programlarını da açıklayabilir ve ayrıca verilen seçimin pek de bir seçenek olmadığı hakkında konuşabilir.

Modal


Matrix Resurrections Neo plan Modal açılış anlatıldı

Modal, The Matrix adlı The Matrix’te yarattığı varsayılan oyunun bir programı içindeki bir uygulamaydı, ancak bu, The Matrix’in The Real World adlı simülasyon içinde bir simülasyon olduğu şeklindeki yaygın hayran teorisine işaret eden bir yansıma olabilir. Bu, Neo’nun neden “gerçek dünyada” gözcüleri durdurma, füzeleri yok etme ve makineleri körken görme gücüne sahip olduğunu açıklar. Matrix’i bir simülasyon içinde gizlemek, kimsenin tam olarak kaçmamasını sağlamanın bir yolu olabilir. Belki de Bugs, gerçek gerçek dünyadan bir robottur ve Morpheus’u moddan alıp Neo’yu nihayet gerçek anlamda uyanacağı umuduyla 7. kez uyandırmak için simülasyon düzeylerinden geçmiştir.


Neo’nun orijinal Matrix’te yaptığı iş, korktuğu gibi boşuna değildi. Sistem hala var ve birçok yönden insanlığı korkuların kölesi haline getirdi, hatta daha fazla, ancak toplumun yeterli bir kısmı Bir olarak bir araya gelebilirse, Matrix’i içeriden değiştirebilir ve isterlerse gökyüzünü gökkuşağı ile boyayabilirler. Tüm katmanları soymak, hangi gözlerin IO izlediğini bulmak ve gerçeğe doğru yol almak daha fazla zaman alabilir, ancak her zaman bir sonraki seviyenin gerçek gerçeklik mi yoksa simülasyonların içindeki başka bir simülasyon mu olduğu sorusu olacaktır.

Sonraki: Reddit’e Göre Matrix Dirilişleri Hakkında Popüler Olmayan 10 Görüş


B90XIMENAMORALLER

90 Günlük Nişanlısı: Ximena, Mike Split’ten Sonra Şok Edici Saç Dönüşümüne Başladı


Yazar hakkındasinema-1