VV-689 sisteminde birleşen iki gökada. Kredi: ESA/Hubble & NASA, W. Keel; Teşekkür: J. Schmidt

NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan bu görüntü, VV-689 sisteminde Melek Kanadı olarak adlandırılan iki birleşen gökadaya sahiptir. Yalnızca Dünya üzerindeki bizim bakış açımızdan bakıldığında örtüşüyormuş gibi görünen galaksilerin tesadüfi dizilimlerinden farklı olarak, VV-689’daki iki gökada bir çarpışmanın ortasındadır. Galaktik etkileşim, VV-689 sistemini neredeyse tamamen simetrik bırakarak çok sayıda galaktik kanat izlenimi verdi.

Melek görüntüsü, Dünya’dan ilginç galaksiler olan “Hayvanat Bahçesi Taşları”na daha yakından bakan bir dizi Hubble gözleminden geliyor. galaksi hayvanat bahçesi vatandaş bilim projesi. Bu kitle kaynaklı program, galaksileri sınıflandırmak ve astronomların robotik teleskoplardan gelen bir veri selinden geçmesine yardımcı olmak için yüz binlerce gönüllüye dayanıyor. Bu süreçte gönüllüler, bazıları daha önce incelenmemiş, tuhaf ve harika galaksi türlerinden oluşan bir galeri keşfetti. Adı geçen benzer bir proje Radyo Galaksi Hayvanat Bahçesi: LOFAR uzak galaksilerdeki süper kütleli kara delikleri bulmak için aynı kitle kaynaklı yaklaşımını kullanıyor.

Hubble’ın Anketler için Gelişmiş Kamera her iki projeden de kayda değer nesnelerin detaylı takip gözlemlerini aldı. Galaxy Zoo’nun kitle kaynaklı doğasına uygun olarak, halk, takip eden Hubble gözlemleri için hedefleri seçmek için 18.000 oy kullandı. Seçilen hedefler arasında halka şeklindeki gökadalar, olağandışı sarmallar ve VV-689 gibi çarpıcı gökada birleşmeleri seçimi yer alıyor.


Resim: Hubble dönen galaktik üçlüyü yakalıyor


NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlandı

Alıntı: Hubble galaktik kanatları araştırıyor (2022, 22 Nisan) https://phys.org/news/2022-04-hubble-explores-galactic-wings.html adresinden 23 Nisan 2022 alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1