Alfabe birimi Google, Meta ve diğer büyük çevrimiçi platformlar, Cumartesi günü Avrupa Birliği ülkeleri ve AB milletvekilleri arasında kabul edilen yeni İnternet kuralları uyarınca yasa dışı içerikle mücadele etmek veya ağır para cezaları riskine girmek için daha fazlasını yapmak zorunda kalacak.

Anlaşma, 16 saatten fazla süren müzakerelerin ardından geldi. Dijital Hizmetler Yasası (DSA), AB antitröst başkanı Margrethe Vestager’ın Alfabe birimi Google, Meta ve diğer ABD teknoloji devlerini dizginleme stratejisinin ikinci ayağı.

Geçen ay, Google, Amazon, Apple, Meta ve Microsoft’u Avrupa’daki temel iş uygulamalarını değiştirmeye zorlayabilecek Dijital Piyasalar Yasası (DMA) adı verilen önemli kurallar için 27 ülke bloğundan ve milletvekillerinden destek aldı.

Vestager bir tweet’te, “DSA ile ilgili bir anlaşmamız var: Dijital Hizmetler Yasası, çevrimdışı olarak yasa dışı olanın çevrimiçi olarak yasa dışı olarak görülmesini ve ele alınmasını sağlayacak – gerçek olarak bir slogan olarak değil” dedi.

Sekiz yıl önce bu tür kurallar için çağrıda bulunan AB milletvekili Dita Charanzova, anlaşmayı memnuniyetle karşıladı.

“Google, Meta ve diğer büyük çevrimiçi platformlar, kullanıcılarını daha iyi korumak için hareket etmek zorunda kalacak. Avrupa, bağımsız dijital adalar olarak hareket edemeyeceklerini açıkça belirtti” dedi.

Google yaptığı açıklamada, “Yasa kesinleştikçe ve uygulandıkça ayrıntılar önemli olacak. Yasanın herkes için çalışmasını sağlamak için kalan teknik ayrıntıları doğru bir şekilde elde etmek için politika yapıcılarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

DSA uyarınca, şirketler kuralları ihlal ettikleri için küresel cirolarının yüzde 6’sına kadar para cezasıyla karşı karşıya kalırken, tekrarlanan ihlaller onların AB’de iş yapmaktan men edilmesine neden olabilir.

Yeni kurallar, çocukları hedefleyen veya din, cinsiyet, ırk ve siyasi görüşler gibi hassas verilere dayanan hedefli reklamları yasaklıyor. İnsanları kişisel verileri çevrimiçi olarak şirketlere vermeye yönlendiren taktikler olan karanlık desenler de yasaklanacak.

Çok büyük çevrimiçi platformlar ve çevrimiçi arama motorlarının bir kriz sırasında belirli önlemler alması gerekecektir. Hareket, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve buna bağlı dezenformasyon tarafından tetiklendi.

Şirketler, algoritmalarıyla ilgili verileri düzenleyicilere ve araştırmacılara teslim etmeye zorlanabilir.

Şirketler ayrıca, uyumluluklarını izleme maliyetlerini karşılamak için dünya çapındaki yıllık gelirin yüzde 0,05’ine kadar bir yıllık ücretle karşı karşıyadır.

AB milletvekili Martin Schirdewan, orta ölçekli şirketlere tanınan muafiyeti eleştirdi.

“Muhafazakarların baskısı altında orta ölçekli şirketler için bir istisna kuralı entegre edildi, bu bir hatadır. Dijital sektörde bu tanıma giren çok sayıda şirket nedeniyle istisna bir boşluk gibidir” dedi. .

DSA 2024’te yürürlüğe girecek.

© Thomson Reuters 2022
genel-8