Yıllarca süren spekülasyonlardan sonra nihayet Google’ın ilk şirket içi akıllı saatinin adının ne olacağını biliyoruz. Şaşırtıcı kesinlikle hiç kimse, bir yeni ticari marka ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine yapılan başvuru, bunun… Pixel Watch olduğunu ortaya koyuyor.

Dosyalama (aracılığıyla 9’dan 5’e Google) aldığı kadar barebone. Açıklama, Pixel Watch adının “akıllı saat kategorilerini kapsamayı amaçladığını; akıllı saatleri tutmak için uyarlanmış kasalar; akıllı saat niteliğindeki giyilebilir bilgisayarlar; akıllı saat kayışları; akıllı saat bantları.” Dosyalamanın devamında, Pixel Watch adı şu anda kullanımda olmasa da, onu kullanma niyeti olduğu belirtilmektedir. Google yakın zamanda mağazasını şu şekilde değiştirdi: daha belirgin özelliklere sahip saatler. Açıkçası, Google’ın beyinde akıllı saatleri var.

Pixel Watch ticari markası
Resim: USPTO

Verilmiş, biraz antiklimaktik olsa bile, bu isim tamamen bekleniyordu. Tech media, yıllardır Made by Google akıllı saat konseptine Pixel Watch olarak atıfta bulunuyor. Big Tech’in ekosistemlerini ilerletmek için akıllı saatler kullandığını düşündüğünüzde de mantıklı. Google, Pixel Watch adını vererek, giyilebilir cihazın Pixel telefonlarına eşlik etme niyetini işaret ediyor. Ve bu, Google’ın gadget’lar ve hizmetler ağına daha fazla insan getirirse… Pekala, baştan beri plan buydu.

Ne bekleyeceğimiz konusunda zaten oldukça iyi bir fikrimiz var. Google’ın nihayet Aralık ayında Pixel Watch’ı gerçek hale getireceğine dair haberler ve birkaç görüntü ve saat yüzü sızıntısı oldu. Google’ın önümüzdeki ay Google I/O’da Pixel Watch’ı tanıtması da uzun zamandır bekleniyordu – bu ticari marka başvurusunun zamanlamasının büyük ölçüde desteklediği. Ayrıca Pixel Watch’ın Wear OS 3 ile bir tür Fitbit entegrasyonuna sahip olması bekleniyor. Akıllı saatin ayrıca bir Fitbit’ten daha pahalıya mal olması ve doğrudan bir Apple Watch rakibi olarak hizmet etmesi bekleniyor.

2022’nin yıldızların nihayet Pixel Watch için hizalandığı yıl olmasının birçok nedeni var. Ancak yanlış başlangıçlara ve hiçbir zaman ortaya çıkmayan söylentilere rağmen Google, yıllardır Android’e yönelik akıllı saatlerin temellerini atıyor. O zamandan beri Wear OS olarak yeniden isimlendirilen Android Wear ile giyilebilir oyun sadece 2014’te ilk değildi. 2019’da, bir Pixel Watch’ın neredeyse yıllar önce piyasaya sürüldüğü ortaya çıktı. Olmamasının tek nedeni, o erken denemelerin “Pixel ailesine ait olana benzememesiydi”. Ve adil olmak gerekirse, LG Watch Style ve LG Watch Sport harika olduğu için doğru karardı.

Bu, bu yeni saatin Google’ın dır-dir adını koymaktan gurur duyar. Google I/O’da neler olacağını görmemiz gerekecek, ancak görünüşe göre uzun bekleyiş sonunda sona eriyor.genel-2