İngiltere’nin mali gözlemcisi, ABD’de 150 milyon dolarlık (116.5 milyon sterlin) bir ödeme dolandırıcılığı davasından yararlandığı iddia edilen fintech firması QPay’den 2 milyon sterlin ele geçirdi.

QPay Europe Limited, durum tespiti ve sigortacılık hizmetleri sunan bir fintech girişimi olduğunu iddia ediyor. Firma, Mali Davranış Otoritesinin (FCA) Suç Gelirleri Yasası kapsamında QPay adına tutulan 2 milyon sterline el koyması için bir mahkeme emrine onay verdi.

FCA’nın sahip olduğu iddia edilen para, bankalara, kredi kartı şirketlerine ve diğer Amerikan finansal hizmet sağlayıcılarına karşı elektronik dolandırıcılık yapmak için iddia edilen bir ABD komplosu ile bağlantılı suç faaliyetlerinden elde edilen gelirdi.

QPay’in şu anda bu dolandırıcılık komplosuna doğrudan dahil olduğu iddia edilmemektedir.

Fintech firması, Mart 2020’de düzenlenmiş bir Birleşik Krallık şirketi olma başvurusunun ardından FCA için kırmızı bayraklar kaldırdı.

FCA, QPay’in yazılım firması Fintech International Q Software WLL’den sözde bir yatırım olarak 2 milyon sterlin aldığını bildirdi. FCA, paranın birkaç ülkede farklı banka hesapları arasında defalarca taşındığını ve bu işlemlerin hiçbirinin meşru işletmelerle ilgili olmadığını söyledi.

QPay o zamandan beri FCA tarafından düzenlenmek üzere ilk başvurusunu geri çekti.

QPay’den ele geçirilen fonlar, Westminster Sulh Mahkemesi’ndeki bölge yargıcı Cieciora tarafından emredildiği üzere Birleşik Krallık hükümetine ödenecek.

FCA’nın icra ve piyasa gözetimi genel müdürü Mark Steward, “Hesaba el koyma emirleri, yasa dışı paraya müdahale etmek ve yasadışı parayı ele geçirmek için önemli bir araçtır ve bu eylem, neler yapılabileceğinin iyi bir örneğidir” dedi.

“Fonlar şimdi FCA’ya yardım etmek için kullanılacak ve diğer yetkililer yasa dışı faaliyetlerle mücadele edecek. FCA, firmaların yetkinliğin yanı sıra dürüstlük standartlarımızı karşılamasını sağlamak için yetki başvurularını incelemeye devam edecek, ”diye ekledi Steward.genel-11