Tesla CEO’su Elon Musk, FSD (Full Self Driving) programı ile insansı robot işinin yakında araba işinden daha değerli olacağını söyledi.

Tesla’nın bu ayın başlarında Teksas’taki gigafabrikasının açılışında Musk, Optimus robotu gibi yeni bir ürün dalgasının 2023’te piyasaya sürüleceğini söyledi. Musk, Çarşamba günü şirketin 2022 ilk çeyrek kazanç raporunda analistlere, insanların Optimus robot programının kapsamını anlamadığını söyledi.

Optimus’un önemi önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak. Zeki olanlar veya dikkatle dinleyenler, Optimus’un nihayetinde araba işinden, FSD’den daha değerli olacağını anlayacaklardır. Elon Musk İlk etapta robot, Tesla fabrikalarında otomatik makinelerle çalışmak için kullanılacak. Robotun yüzünde önemli bilgileri gösteren bir ekran olacaktır.Musk, şirketin 2024 yılında seri üretime geçecek özel bir robot taksi üzerinde çalıştığını da ortaya koydu. Direksiyon simidi veya pedalları olmayacak.

Bir robotaksi yolculuğu, bir otobüs bileti veya metro biletinden daha ucuza mal olacak. Bunun Tesla için gerçekten güçlü bir büyüme motoru olacağını düşünüyorum. Ve önümüzdeki yıl Cybertruck’ın seri üretimine geçme yolundayız.


elon muskgenel-22