Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, çığır açan yeni keşifler yapma umuduyla protonları daha da yüksek hızlarda parçalamasına olanak tanıyacak yükseltmeler için üç yıllık bir aradan sonra Cuma günü yeniden başladı.

2012’de varlığını kanıtladığı Higgs bozonunu daha fazla inceleyecek ve son anomalilerin doğanın gizemli beşinci kuvveti hakkındaki teorileri ateşledikten sonra parçacık fiziğinin Standart Modelini test edecek.

Avrupa’nın fizik laboratuvarı CERN, Cuma günü öğleden hemen sonra, “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın 27 kilometrelik (17 mil) halkası etrafında zıt yönlerde iki proton demeti dolaştı” dedi.

İsviçre ve Fransa sınırının 100 metreden (330 fit) daha altına gömülü olan çarpıştırıcı, 14 yıllık tarihindeki en uzun ikinci duruş olan bakım ve iyileştirmeler için Aralık 2018’den beri kapalı.

.

CERN, “Nispeten az sayıda p’nin başlangıç ​​olarak, çarpıştırıcı kolay rotonlar aldığını” söyledi.

CERN’in kiriş departmanı başkanı Rhodri Jones, “Yüksek yoğunluklu, yüksek enerjili çarpışmalar birkaç ay uzakta” dedi.

CERN, çarpıştırıcıyı 13.6 trilyon elektronvoltluk yeni bir rekor kırmaya hazırlamak için uzmanlarının “24 saat çalışacaklarını” söyledi.

Eşi benzeri görülmemiş sayıda çarpışma, CERN’in dört büyük parçacık dedektörü tarafından dört yıllık büyük veri toplama ve analiz için başlangıç ​​silahı görevi görecek.

‘Heyecan verici birkaç yıl’

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın Higgs bozonunu gözlemlemesi, bilim adamlarının evrenin en temel yapı taşları ve onları hangi kuvvetlerin yönettiği konusunda sahip oldukları en iyi teori olan Standart Model’in daha fazla doğrulaması olarak görülüyordu.

Ancak çarpıştırıcının yeni keşif aşaması, Standart Model’in çerçevesine uymayan bir dizi ölçüm tarafından baskı altına alınmasıyla ilginç bir zamanda geliyor.

Bu ayın başlarında 400’den fazla bilim insanı, on yıllık bir ölçümden sonra W bozonunun Standart Modelin izin verdiğinden çok daha büyük bir kütleye sahip olduğunu bulduklarını söyledi.

Cambridge Üniversitesi’nde parçacık fizikçisi olan Harry Cliff, çarpıştırıcının yükseltilmesinin “heyecan verici birkaç yıl olacağı” anlamına geldiğini söyledi.

Cliff, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı güzelliğinde (LHCb) güzellik kuarkları adı verilen parçacıkları inceliyor ve Standart Model altında “beklediğimiz gibi davranmadıklarını” söyledi.

Cliff, AFP’ye verdiği demeçte, “Bütün bu anormallikler tek bir yeni güç tarafından açıklanabilir.”

Şu anda doğanın bilinen dört temel kuvveti var – yerçekimi, elektromanyetizma ve güçlü ve zayıf nükleer kuvvetler – ve beşincisinin “gerçekten büyük bir anlaşma” olacağını söyledi.

Başka bir açıklama, düşündüğümüzden daha az şey bildiğimiz olabilir.

Cliff, “Aslında resmin bir köşesine bakıyoruz ve Standart Modelin çok anlamlı olduğu çok daha büyük bir resim var” olabilir dedi.

Her iki durumda da, “evrenin temel bileşenlerinin daha birleşik bir şekilde anlaşılmasına giden yolda bir adım olacaktır” dedi.

Standart Modeldeki en büyük deliklerden biri, evrenin önemli bir bölümünü oluşturduğu düşünülen karanlık maddeyi açıklayamamasıdır.

Şimdiye kadar Büyük Hadron Çarpıştırıcısı karanlık madde belirtisi bulamadı.

Cliff, “Doğası gereği tespit edilmesi zor” dedi.

Ancak, “bir karanlık madde parçacığı bulabilirsek, büyük bir atılım olacağını” da ekledi.
genel-8