Rhys Darby ve Taika Waititi, Bayrağımız Ölüm demektir'den bir sahnede korsan karakterleri olarak.

Kardeşim, birbirlerinin kıyafetlerini giyip korsanlık yapmak eşcinsel midir?
resim: Aaron Epstein/HBO Max

“Yani ben çok bundan zevk almak”dedim bir grup mesajında ​​bir çift sevgili arkadaşıma izlemeye başladığımda Bayrağımız Ölüm demektir ilk kez, “ve bazı çok tuhaflık olay. Ama bilmek zorundayım. Ekranda bir şey görüyor muyuz? Bir daha ümidimi kesemem.”

gelen şey bir güvence seli bu çoğunlukla çığlık atmak olarak yorumlanabilir. “Sana güveniyorum…” diyorum, sadece iki bölüm sonra ve hala temkinli bir şekilde, bir ömür boyu süren queerbaiting beni bacaklarıma bağlanmış bir çapa gibi aşağı çekiyor. “Kalbimin incinmesine izin veremem. çok acıktım.” Arkadaşlarımdan biri, “Bu bir yemek” dedi. Diğeri ise “BEN BAYRAMDIR”.

Bayrağımız Ölüm demektir iki tarihi korsan, Stede Bonnet (Rhys Darby) ve Edward Teach, diğer adıyla Blackbeard (Taika Waititi). 10 bölüm uzunluğunda ve 24 Mart’tan itibaren iki bölümlük taksitler halinde yayınlandı. Çok az tantana veya pazarlama ile düşük etkili bir yayındı ve saf tuhaf irade ve ağızdan ağıza, en çok rağbet gören akış şovu oldu ( göre geekici). Sadece HBO Max’te değil (bunun gibi ana kanallardan daha fazla yayınlandığı yer) öfori ve buzzy şovlar gibi barışçı) ancak tüm akış hizmetlerinde, yani önceki talep üzerine şovu aldı, Boba Fett’in Kitabı, liste dışı. Ve göre Papağan Analitiğişu anda kapalı tutuyor Ay Şövalyesi üst üste dördüncü hafta için. Bu tuhaf, küçük dönem romantizmi o kadar popülerdi ki, daha çok talep gördü. Yıldız Savaşları veya Marvel. Bu vahşi.

Ve bu çok acayip. Yan karakterlerden ana adamlara kadar, bu son derece absürd alternatif tarihin cehennem kadar tuhaf olmayan hiçbir parçası yok. Tarihsel hesaplardan ilham alır, ancak (yukarıdaki arkadaşlardan birinin işaret ettiği gibi) Bayrağımız Ölüm demektir vardı Oluwande’yi (Samson Kayo) C’ye koymaya karar verdiğinde, tarihsel doğruluğa ne kadar önem verdiği konusunda zaten bir tavır aldı.ikinci bölümden sonra sallanıyor. şovmen David Jenkins bir röportajda bu şekilde koymak çarpıştırıcı: “Gerçek hayatı yapmıyoruz çünkü Yeni Zelanda’dan Karasakal oynayan Polinezyalı-Yahudi bir adamımız var. Bunu bir kez yaptığınızda, gerçek hayatta yapmıyorsunuz demektir.”

Cehennem gibi tuhaf olduğunu bilerek gittim. Birden fazla kişi bana onun Gay gay olduğunu söyledi, sadece televizyondaki gay değil, ama tür televizyonu tarafından sayılamayacak kadar çok kez yakıldım. Oradaydı Vampir avcısı Buffy (bir tür eşcinsel, ama Buffy/Faith hiçbir yere gitmedi), Doğaüstü (utanmaz queerbaiting), Süper kız (kasıtsız queerbaiting), Kara yelkenler (Denizde tüm mesele bu olmasına rağmen, ana karakterin tuhaflığı konusunda sinir bozucu bir şekilde çekingen) ve sonra esrarengiz (queerbaiting, Yeniden!). Eşcinsellerin samimi, sevgi dolu ilişkilerdeki açık ekran temsili olmadan, sahip olduğum tek şey alt metindi. Bu şovlarda queerness okumak zorunda kaldım. Ve bunu umursamıyorum, gerçekten—ben aşk alt metni Karakterleri ve dünyaları kendi anlatı arzularıma uyacak şekilde yorumlamayı ve yeniden hayal etmeyi seviyorum.

Ama ben yorgunum. Ekranda queerliği yoruma ihtiyaç duymadan, görmezden gelinemeyecek, görmezden gelinemeyecek şekilde görmek istiyorum. Kendimi ekranda, maceralar yaşarken, havalı şeyler yaparken görmek istiyorum ve kimliğimin bir şaka ya da alay konusu olacağından endişelenmek istemiyorum.

Taika Waititi ve Rhys Darby, Our Flag Means Death'den Karasakal ve Stede Bonnet olarak bir anı paylaşıyor

erkek arkadaşlar!!! ERKEK ARKADAŞLAR!!!! KOCALAR!!!!!
resim: Aaron Epstein/HBO Max

bu yüzden izledim Bayrağımız Ölüm demektir nefes nefese. Ve beklediğimden daha fazlasıydı. Ekranda birden fazla queer ilişkisi olduğu gerçeğinin yanı sıra, ekibine kusursuz bir şekilde “Sadece Jim, tamam mı?” diye açıklayan ikili olmayan trans bir kişi de vardı. ve durum ne olursa olsun zamirlerine saygı duyulur. Bayrağımız Ölüm demektir tek bir şakayı bile bozmadı ve Karasakal’ın ilk arkadaşı Bonnet’in ekibinin bir üyesini utandırmaya çalıştığında bile, hemen güldü. Gerçekten, bu gösteri tek bir ritmi kaçırmadı.

Ama tüm zaman boyunca bir şeylerin değişmesini umarak izlemiştim. Bunun, başroldeki erkeklerin birbirlerine karşı hisleri olduğunu asla gerçekten kabul etmeyecek bir gösteri olacağını düşündüm, sonunda hala kırıntılarım ve alt metnim olacaktı. Özlem dolu bakışlar ve neredeyse kabuller. Ama hayır. Gösterinin sonunda Karasakal ve Bonnet öpüşür, duygularını itiraf eder ve ardından birlikte olmak için planlar yapar. Tabii ki berbat oluyor, ama o an gerçekti. O an ekrandaydı, açıktı ve omuzlarımın gevşediğini hissettim, nefes alabiliyordum.

Gerçekti. Birbirlerine karşı hisleri vardı. Aşkın yarısına gelmişlerdi. Lanet olsun öpüştüler. Ne de olsa tüm bu alt metni hayal etmemiştim, çünkü Waititi’nin gözlerini bir Disney prensi gibi kullanma konusunda esrarengiz bir yeteneği var. Lanet olsun öpüştüler. ÖPÜŞÜYORLAR!!! Hiç kimse bunu benden alamazdı, ya da tuhaflıklarının tamamen kafamda olduğunu ya da “orada olmayan şeyleri gördüğümü” söyleyemezdi (arkadaşım Greg’den ona bahsettiğimde gerçek alıntı). başka bir çift karakter, emmek Greg), çünkü aslında ekranda, kamerada öpüşmüşlerdi. Ve sonra, yorgun ve tekrar mutlu hissetmeye hazır olduğum için izledim Bayrağımız Ölüm demektir ikinci kez. Ve bu sefer ilk seferden bile daha iyiydi. Gördüğüm şeyin tanrıya karşı dürüst bir romantizm olduğunu biliyordum. Bir halının çekilmesini ya da bir kancanın tuzağa düşürülmesini izlemediğimi. Ekranda iki erkeğin birbirine aşık olmasını izliyordum ve ikinci kez bu benim için çok daha duygusaldı, çünkü tüm bu tuhaflık ve alt metin kasıtlıydı, o öpücüğü inşa etmek için yapıldı.

Bayrağımızın 9. Bölümünde Taika Waititi ve Rhys Darby Ölüm Demektir

Taika Waitti’nin yıkıcı Disney prensi gözleri iş başında.
resim: Aaron Epstein/HBO Max

Bu şovdan gerçekten zevk almam için bu şovun eşcinsel olduğunu bilmek değil, bilmek gerekti. İlk seferinde iyi olmadığı için değil, daha önce birçok kez olduğum gibi, hayal kırıklığına uğramaya hazır olduğum için, insanlar bana bir şovun, kitabın veya filmin aslında oldukça tuhaf olduğuna dair güvence verseler bile. Gösterinin sonunda bunların hepsinin kafamda olduğunu söylemeye hazırlanıyordum. ikinci kez izledim Bayrağımız Ölüm demektir Bunun benim için bir gösteri olduğu bilgisiyle oldu, bakış açımın son derece önemli ve yazımın, oyunculuk ve yönetmenliğin bir parçası olduğu düşünüldü. Sadece Blackbeard ve Stede öpüştükleri için değil, bu gösteri sırasında queerliğin şaka olarak kullanılabileceği ve bunun yerine bir kutlamaya dönüştürülebileceği çok fazla nokta olduğu için.

Pek çok televizyon programı benim gibi insanlardan bahsetmiyor. Pek çok medya parçası queerliğe, translığa ya da ikili olmamaya değinmiyor. Ve açıkçası, her şeyin queer olmasını istemiyorum (gerçekten umurumda olmasa da). Ama bir kez olsun, bir şey utanmadan tuhaftır ve izlemesi risk değildir çünkü bu bir komedidir, neşeli, tuhaf ve kutlama niteliğindedir. için minnettar olacağım Bayrağımız Ölüm demektir sonsuza kadar, çünkü ekranda gerçek, açık queer sevincini tereddütsüz, nefretsiz ve bağlı olmadan görmek devrim niteliğinde.

Kolektif queer fandom gibi bir gösteriyi hak ediyor Bayrağımız Ölüm demektir, ve iki kez izlemenizi öneririm. Bir kez gördüğünüzün gerçek olduğunu bilmek, ikinci kez her bölüm boyunca ne kadar iyi inşa edildiğini anlamak. Ve son olarak, HBO, eğer bunu okuyorsan, yenile Bayrağımız Ölüm demektirsizi korkaklar.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7